Kozinec. Vynikajúca bylinka na imunitu, pri prechladnutí aj na srdce

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak zvyknete bývať na jeseň a v zime častejšie prechladený, mávate chrípku, slabšiu imunitu – vyskúšajte kozinec. Táto liečivá rastlina pochádza z Číny, kde sa na posilnenie imunitného systému používa už tisícročia. Bylinkári ho považujú za jeden z najúčinnejších a najpoužívanejších, pokiaľ ide o imunitu – nižšie sa dozviete, ako a prečo nám pomáha, aké má účinky na srdce a prečo sa využíva pri chemoterapii. Tiež pridáme recept na kozincový čaj.
Faktom je, že vedci zatiaľ neuskutočnili kvalitné klinické štúdie, ktoré by skúmali účinky kozinca, preto väčšina našich znalostí pochádza z jeho častého používania v tradičnej čínskej medicíne a v poslednom čase aj zo skúseností západných bylinkárov.

Ako tvrdí bylinkárka Stephany Hoffeltová, zakladateľka stránky NaturallySimple.org, „kozinec sa vďaka sladkastej chuti vynikajúco hodí do mnohých receptov. Posilňuje organizmus a zlepšuje imunitu. Som presvedčená, že významne prispel k tomu, že moje deti prekonali 15 chrípkových sezón bez užívania bežných syntetických liekov.“

Liečivé účinky kozinca

kozinec liečivé účinkyKoreň kozinca je najlepšou prírodnou voľbou na podporu imunity. Navyše je silným adaptogénom, čo znamená, že posilňuje a ozdravuje celé telo. Viaceré štúdie dokázali, že je nenahraditeľným pomocníkom pri liečbe závažných ochorení, napríklad rakoviny. Zároveň však účinne chráni pred chorobami horných dýchacích ciest, ku ktorým patria chrípka či prechladnutie.

Látky obsiahnuté v koreni kozinca pôsobia priaznivo na srdce, obličky a pečeň, vďaka čomu je vhodný na preventívnu starostlivosť. Podľa čínskej medicíny kozinec dokonca buduje a posilňuje energiu čchi.

Robilo sa niekoľko klinických štúdií vykonávaných na ľuďoch a zo štúdie in vitro. Z nich vieme, že kozinec zvyšuje počet bielych krviniek, obmedzuje replikáciu vírusov a stimuluje tvorbu cytotoxických T-lymfocytov.

„Bylinkári odporúčajú kozinec na zmiernenie nežiaducich účinkov chemoterapie,“ píše Rosalee de la Foret v Bylinkovej alchýmii. „V jednej štúdii experimentátori podávali kozincové injekcie pacientom, ktorí mali zhubný nádor a podstupovali chemoterapiu. Výsledky štúdie ukázali, že pacientom, ktorí dostávali kozincové injekcie, sa v porovnaní s pacientmi, ktorí absolvovali iba chemoterapiu, spomalil rast nádoru, trpeli menej výrazným funkčným poškodením organizmu, a zlepšila sa ich imunita a celková kvalita života.“

Kozinec na srdce

Vedci dôkladne skúmali schopnosť kozinca zlepšiť fungovanie srdca dokonca aj u pacientov s vážnym kongestívnym zlyhávaním srdca. V jednej štúdii rozdelili pacientov s kongestívnym zlyhávaním srdca do dvoch skupín. Prvá skupina dostávala kozincovú injekciu (zhruba 80 g rastliny), druhá podstupovala konvenčnú liečbu. Po štyroch týždňoch sa zlepšil zdravotný stav pacientov v oboch skupinách, ale srdcová funkcia sa oveľa výraznejšie zlepšila u pacientov, ktorí dostávali kozincové injekcie.

Výskumníci zistili, že kozinec predchádza poškodeniu obličiek a pečene spôsobenému liekmi alebo vírusovými infekciami, prípadne už prítomné poškodenie napráva. Výsledky jednej štúdie dokázali, že kombinácia kozinca a angeliky posilňuje funkciu obličiek u pacientov s chronickým ochorením obličiek.

kozinec liečivé účinky

Ako sa užíva kozinec?

Kozinec vyživuje telo pomaly a postupne, preto nemožno očakávať výsledky okamžite. Bylinkári ho odporúčajú užívať každý deň, vo väčších množstvách a dlhodobo. Kozinec má sladkastú chuť, dá sa z neho robiť čaj (nižšie recept), prípadne ho môžete pridávať do jedla, ryže, k omáčkam, do polievky (nakrájaný na plátky) ap.

Kozincový koreň nájdete v bioobchodoch v rôznych formách. Napríklad nakrájaný na kolieska alebo na plátky, strúhaný, prípadne mletý. Nekupujte si korene, ktoré vyzerajú ako drevené lekárske lopatky, lebo často obsahujú žlté chemické farbivá.

Bylinkári odporúčajú konzumovať kozinec v množstve 10 až 30 gramov denne. Ak ho budete užívať len vo forme tinktúry alebo kapsúl, také vysoké dávkovanie nedodržíte. Môžete ho začať užívať pred jesenným obdobím, ako prevenciu proti chrípke a prechladnutiu.
Ale pozor – ak ste už chorý, vyhnite sa mu. Kozinec tiež neužívajte spolu s imunosupresívami.

tinktura bylinky žlčníkPozrite si aj ďalšie zaujímavosti
O BYLINKÁCH.

 

Recept na kozincový čaj

Výborný čajík so sladkastou chuťou, ktorým môžete posilňovať svoju imunitu počas jesene a zimy.

SUROVINY

  • 20 až 30 g koreňa kozinca (približne 15 až 20 malých kúskov)
  • 1 lyžice sušenej pomarančovej kôry
  • 2 lyžičky nadrobno nakrájaného čerstvého alebo sušeného zázvoru
  • ½ lyžice drvenej škorice
  • ½ lyžičky celého čierneho korenia
  • 1 až 2 tobolky kardamómu
  • 2 celé klinčeky

POSTUP

recept postupDo hrnca nalejte 2 a ½ hrnčeka vody. Vložte všetky prísady a priveďte do varu. Plameň stiahnite, hrniec zakryte a čaj nechajte 20 minút povariť. Preceďte, podľa chuti pridajte mlieko a med.
Vypite do 36 hodín.

kozincový čaj

Foto: wikimedia/Ciar,  wikimedia/Le.Loup.Gris, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.