Ako vymeniť vchodové dvere? Postup, na čo myslieť a dôležité body

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uvažujete o výmene vstupných dverí do bytu alebo domu? Či už sú staré, nejako poškodené, netesnia dobre, podfukuje nimi ap. Nie je to nič zložité, len treba myslieť na niekoľko dôležitých vecí. Poradíme vám, ako vymeniť vchodové dvere, na čo nezabudnúť a koľko vás to môže vyjsť.

Najskôr sa musíte rozhodnúť, aké vchodové dvere chcete a to sa odvíja od toho, do akého objektu budú inštalované. Čiže či je to dom alebo byt, či ide o neštandardné rozmery, prípadne potrebujete byť lepšie chránení pred zimou alebo zlodejmi. Na základe toho potom vyberáte nielen veľkosť, vzhľad, ale najmä materiál. Pri väčších vstupných dverách je tiež dôležité ich členenie, aby boli staticky v poriadku.

Ako vymeniť vchodové dvere?

ako vymeniť vchodové dvere

Dvere v rodinnom dome.

Okrem základných vecí ako je vzhľad a rozmery si musíte premyslieť materiál, ktorý rozhoduje o ďalších vlastnostiach: tepelná a zvuková izolácia, protipožiarna ochrana ap.

Ak meníte dvere, optimálne je vymeniť všetko komplet, čiže nielen samotné dvere, ale aj zárubne a prepojenie s podlahou. Čiže aj prah a napojenie na podlahu v byte, dome. Ak by vám totiž zostal nezaizolovaný podklad, čiže podlaha, prenikala by tadiaľ zima (či hluk) a ani s kvalitnými dverami by ste neboli veľmi spokojní.

Takže okrem vyrezania zárubní dajte vyrezať aj podlahovú konštrukciu v mieste vchodových dverí a nechajte vložiť izolačný podkladový profil, ktorý odstráni vznik tepelných mostov a je odolnejší aj voči vlhkosti. Takýmto profilom navyše spevníte samotný prah a je tiež odolnejší voči vyššej záťaži.

Cena výmeny dverí sa vypočítava na základe toho, čo si zvolíte (materiál, kvalita, dvere, zárubne, prah, miera bezpečnosti ap.) a od služby (len výmena dverí, či aj zárubne a prahu). Pri našom konkrétnom prípade (nové bezpečnostné, protipožiarne dvere s odhlučnením + nové bezpečnostné zárubne + nový prah, demontáž starých, montáž nových dverí a odvoz sutiny) bola celková suma 1300€.

Demontáž a montáž dverí

Demontáž pôvodných dverí nechajte na odborníkov – spoľahlivý dodávateľ vám urobí kompletnú prácu, čiže demontáž, odvoz dverí a sutiny. Následne vsadenie nových dverí a zárubní, nový prah s izoláciou a vyspravenie.

Samotná montáž vchodových dverí by podľa odborníka mala byť riešená turbo skrutkami cez rám a nielen cez páskové kotvy. Treba tiež dôkladne utesniť priestor, čiže pripojovaciu škáru, kde sa drevený rám napája na ostenie stavebného otvoru.

Odporúčame teda objednať si samotné dvere a s tým aj demontáž a montáž. Záruku máte tak u jednej firmy, tiež kompletné dodanie – všetko vedia zvládnuť za pol deň, maximálne deň. Demontáž, odvoz sutín, príprava ostenia a samotnú montáž nových dverí.

Ako vymeniť vchodové dvere

Vchodové dvere v byte pred výmenou.

Na čo sa pýtať a nezabudnúť?

Ak oslovíte firmu s montážou nových bezpečnostných dvier, budú sa vás pýtať na viacero vecí: kde budú umiestnené a aké majú rozmery. Na mieru alebo so štandardnými rozmermi?  Zateplené dvere alebo bez zateplenia? Jedno alebo dvojkrídlové dvere?

Mimoriadne bezpečnostné dvere mávajú od 11 do 36 istiacich bodov. Bežne postačia s 9 istiacimi bodmi, ktoré sú odolné voči vlámaniu a spĺňajú normy EU.
Každé bezpečnostné dvere by mali byť zvukovo odolné (33 decibelov) a protipožiarne (od 30 do 60 minút).

Ak sa dá, zvoľte si tiež istiaci bod do podlahy, ktorý zvyšuje bezpečnosť. Prípadne môžete zvoliť inteligentné Smart bezpečnostné dvere s digitálnym priezorníkom a kamerou (takéto dvere môžete prepojiť so smartfónom).
Tiež si budete vyberať kovaniebezpečnostnú vložku, bezpečnostnú zárubňu, prípadne doplnky ako je panoramatický priezorník, bezpečnostná páka a retiazka.

Zarosená kľučka
Možno ste si to všimli aj vy – najmä v zime sa vám mierne zarosí kľučka a samotný zámok. Spôsobuje to tepelný most, keď sa kondenzujú vodné pary na týchto častiach dverí. Niekomu to neprekáža, inému áno – v tom prípade už pri výmene dverí hľadajte kovanie s prerušovaným tepelným mostom a to aj pri zámke.

Čo sa stane, ak vám budú tieto dva komponenty vlhnúť? Kondenzát môže zatekať do mechanizmu zámky, odstraňuje sa tak mazivo a zámka sa môže po čase zasekávať, zadrhávať. Alebo v zime pri vchodových dverách na rodinnom dome zamrzne. Prípadne sa vlhkosťou vo dverách rozširuje pleseň.

rosia sa nám oknáPrečítajte si tiež
Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť?

Z akého materiálu?

V prípade rodinných domov ide o otázku vkusu, aký materiál si zvolíte. A tiež o financie. Najčastejšie vchodové dvere kopírujú materiál použitý na oknách, ale nemusí to byť pravidlo. Na výber je niekoľko materiálov, ale z pohľadu tepelnej izolácie sú veľmi podobné.

  • Plastové dvere ponúkajú ideálny pomer ceny a výkonu. Nie sú však vhodné pre častejšie vstupy, po čase dochádza k netesnostiam, posunom a ťažšiemu zamykaniu. Nie sú tepelne izolované. Odolnosť voči vlámaniu a prierazu je nízka. Životnosť krátka.
  • Drevené dvere si volíme, ak ide o atypickejší vzhľad dverí. Majú prírodný vzhľad, pomerne dobré tesnenie aj tepelnú izoláciu. Treba sa však o ne lepšie starať, aby nedochádzalo k vlhnutiu, plesniam, prasklinám vo dverách, napadnutiu červotočom ap. Kritická je drevená zárubňa, odolnosť voči vlámaniu nízka.
  • Hliníkové dvere sú vysokoodolné, takže sa hodí na dvere s väčšími rozmermi alebo tam, kde častejšie vchádzate a vychádzate (napríklad komerčné  budovy). Majú vyššiu životnosť, ale pozor na tepelnú vodivosť hliníka a následný prestup chladu z vonkajšieho prostredia.
  • No a napokon drevohliník spája to najlepšie z oboch predchádzajúcich materiálov.

Pre rodinné domy by sme odporúčali špeciálne tepelne izolované dvere s dvojnásobným prerušením tepelných mostov. Tiež bezpečnostná zárubňa s oddelenou vonkajšou a vnútornou časťou. V strede môže byť sklo, ktoré je pancierové.

Ako vymeniť vchodové dvere

Hrúbka bezpečnostných dverí, istiaci bod, zámka.

Tepelná a zvuková izolácia

To sú dve najčastejšie požiadavky pri výmene vchodových dverí – samozrejme aj vzhľad, zmena, ale najmä menej hluku a dobrá izolácia. Konkrétna hodnota prieniku tepla/zimy cez dvere závisí na danom profile dverí, izolačnej náplni, typu zasklenia (ak je vo dverách) a tiež na riešení izolácie spodného prahu. Práve ten býva najslabším miestom vchodových dverí a neraz tadiaľ najviac prefukuje. Dokonca už keď priložíte ruku, cítite mierny prievan.

Dnes sa používajú nízke hliníkové prahy a nesmierne dôležité je ich prevedenie. Ak nie sú kvalitné, ochladzuje sa podlaha v okolí dverí. Preto radšej použite vysoko odolný hliníkový prah s prerušením tepelného mostu z vonkajšieho a vnútorného priestoru. Ten v kombinácii s tesnením a doplňujúcimi štetinami zaručí vysokú priľnavosť, pevnosť a následne izoláciu.

Členenie väčších dverí

Pri väčších vchodových dverách sa využívajú dvojkrídlové dvere s fixnými hornými a bočnými svetlíkmi (okienkami, drevenými časťami). Treba myslieť na dobrú statiku, ideálna možnosť je portál so zvislo delenými oknami: v strede sú dvojkrídlové dvere, po stranách presklené časti, ktoré vedú buď úplne hore a medzi nimi nad dverami je tretia časť.
Alebo vedú bočné časti len po horný okraj dverí a nad tým sú tri diely: jeden nad dverami a po jednom nad bočnými časťami. To je pre statiku lepšie, akoby bola horná časť nad dverami jednotná od steny po stenu.

Ako vymeniť vchodové dvere

Bezpečnostné vchodové dvere v byte po výmene.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Adlo, Sherlock


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.