Ako dobre investovať? Oplatia sa nehnuteľnosti, akcie či komodity?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Finančný trh je pre bežného človeka pomerne neprehľadný a zložitý. Existuje množstvo príležitostí, ako a kde investovať – akcie, reality, komodity ako je ropa, či zlato. Predpokladáme však, že nie ste finančný profesionál a nemáte prehľad o tých najefektívnejších možnostiach. Že možno oslovíte nejakého odborníka, poradcu, ale predtým chcete mať aspoň aký-taký prehľad, ako dobre investovať.

Peniaze môžete buď postupne zarábať – čiže klasické pracujem, aby som mal peniaze. To je zamestnanie, kde vymieňate čas za peniaze.
A potom je možnosť, že pošlete peniaze do práce, čiže investujete a generujete príjmy z týchto investícií. Práve tu máme 4 základné spôsoby, ako investovať. Pozrieme sa na ne – ich výhody, nevýhody, či sa oplatia a pre koho. Jednoducho a zrozumiteľne.

Ako dobre investovať?

Možností je teda niekoľko, každá z nich má svoje parametre ako je stupeň rizika, náklady na investíciu, trvanie ap. Nepôjdeme teda do detailov, prejdeme si štyri najbežnejšie typy a posnažíme sa zadefinovať základné otázky: aký výnos očakávam? Kedy budem potrebovať peniaze? Čo ak budem musieť vybrať peniaze predčasne? A aké kolísanie hodnoty som ochotný vydržať?

jedno euro1. Termínované vklady

Klasika, ktorú sme skúsili takmer všetci. Nemyslíme tým však iba vklady s pevnou výpovednou lehotou (termínované účty), ale všetko, čo patrí k sporeniu, čiže napríklad bežný sporiaci účet v istej banke.

Faktom je, že termínované vklady majú flexibilnú splatnosť a zatiaľ za ne neplatíme žiadne poplatky. Väčšina bánk v EÚ ponúka v prípade termínovaných vkladov ochranu vkladov do výšky 100 000 eur (aj na Slovensku), čo znamená, že banka zaručuje zákonnými a dobrovoľnými opatreniami, že aj v krízovej situácii je vklad vo výške 100 000 eur v bezpečí. Na termínovaný účet si môžete odkladať aj minimálne sumy, čo je ďalšia z výhod.

Nevýhodou je, že termínované vklady nie sú hmotné aktívum, čiže môžu svoju hodnotu stratiť, napríklad počas menovej reformy. Nie sú tiež chránené pred infláciou a úrokové sadzby investícií v určitej výške sú veľmi nízke alebo v poslednom čase dokonca záporné. Úrokové sadzby sa na Slovensku pohybujú od 0,01% po 2,30%, pričom nad jedno percento sa dostali dve banky (k dátumu 4.1.2023). Inflácia u nás presiahla 10% a o túto hodnotu sa zníži reálna hodnota peňazí…takže na termínovanom vklade aktuálne prerábate. Strácate.

„Ak potrebuješ peniaze pre prípad núdze, t. j. rezervu na pár mesiacov či na jeden alebo dva roky, investícia peňazí do takéhoto účtu je vhodným rozhodnutím. No ak ešte neviete, ako sa finančne zabezpečiť do dôchodku, tak by termínované vklady nemali byť jedinou investíciou,“ upozorňuje Philipp J. Müller, finančný mentor a majiteľ najväčšej finančnej akadémie v Európe, v knihe Peniaze, ktorá vyšla aj v slovenčine.

ako dobre investovať

jedno euro2. Nehnuteľnosti

Investičná možnosť, ktorá je aj na Slovensku veľmi obľúbená a má dobrú reputáciu.
Výhody? Veľká istota, emočná hodnota – „môj dom, môj hrad“ – odpočítateľná daň, ochrana pred infláciou, keďže ide o hmotné aktívum, nezávislosť od nájomcu, ak sami využívame danú nehnuteľnosť.

Prenajímané nehnuteľnosti nám okrem toho generujú pravidelný zisk a zrejme je možné zvýšiť cenu nájmu, ak v danej oblasti neexistuje horná hranica nájmu alebo niečo podobné, ako je v súčasnosti realitou v niektorých mestách a obciach.

Nevýhodami sú vysoké poplatky za daň z nehnuteľnosti, žiadna likvidita a mobilita, dlhodobé záväzky, vedľajšie poplatky, náklady na údržbu, správu, predaj bez zdanenia v prípade prenajímania je možný až po určitom období. V prípade vlastného využívania nehnuteľnosti je to menej.

dofinancovať hypotékuPrečítajte si viac
5 skvelých tipov, ako dofinancovať hypotéku.

A akému riziku čelíme s nehnuteľnosťami v prípade hospodárskej krízy? Po druhej svetovej vojne výrazne vzrástla daň z vlastníctva nehnuteľnosti, aby sa rovnomernejšie prerozdelili peniaze medzi ľuďmi, pripomína vyššie zmienený odborník Philipp J. Müller. Vlastníci nehnuteľnosti museli platiť vysoké dane. Okrem toho zisk nie je obzvlášť vysoký. Dnes sa bežne ráta s výnosom 4 až 5 percent.

Ak máte v súčasnosti ešte len 40 rokov a zatiaľ nemáte zabezpečené živobytie v dôchodku, tak má investícia do nehnuteľnosti s iba 5-percentným výnosom rovnaký zmysel ako ponechanie peňazí na sporiacom účte. Túžba mať vo vlastníctve vlastný domov by nikdy nemala byť dôvodom investície do nehnuteľnosti.
Dnešní mladí žijú inak ako to bolo pred 20, či 50 rokmi. Ich domov je tam, kde sú doma. Nespájajú si túžbu po domove so stenami, medzi ktorými bývajú. Vlastný dom tiež nič nevypovedá o vašom bohatstve a nepotrebujete ho ako symbol postavenia.

ako dobre investovať nehnuteľnosti

jedno euro3. Komodity

Treťou najväčšou a najznámejšou možnosťou investovania sú komodity. Platina, zlato, striebro, diamanty. V podstate sa rozlišujú tvrdé komodity (zlato, striebro, ropa, kaučuk) a mäkké komodity (kukurica, pšenica, káva, cukor ap.)
V časoch hospodárskej krízy – aj v súčasnosti – odporúčajú zvestovatelia krachu prejsť na komodity. Zarábajú tým peniaze, keďže na strachu sa dá dobre zarobiť. Napríklad hovoria: „Kupujte zlato. Ak nastane koniec sveta, zlato bude mať vždy hodnotu.“

No funguje to približne rovnako ako nehnuteľnosti. Preto prejdime k nevýhodám – vývoj hodnoty zlata za posledných 40 rokov je vtip. Komodity neponúkajú úroky a zisk. A čo sa po druhej svetovej vojne stalo so zlatom? Súkromníkom zakázali vlastniť ho.

Ak dôjde k extrémnym scenárom, pre ktoré rozmýšľame nad investíciou do zlata, tak bude náš svet úplne zrovnaný so zemou. Tak či tak tu neostane nič okrem švábov, zamýšľa sa finančný mentor Philipp J. Müller.

Ako radí na svojich stránkach tatra Banka, „cena komodít kolíše podľa ponuky a dopytu. Vplýva na ňu obrovské množstvo faktorov, napríklad zlé počasie, politická situácia, vojnové konflikty či vývoj USD. To z nich robí extrémne nepredvídateľné aktívum, vhodné pre mimoriadne skúsených investorov.“

zlato a striebroPrečítajte si tiež
8 dôvodov, prečo vlastniť zlato a striebro. Radí Robert Kiyosaki.

jedno euro4. Akcie

Štvrtá možnosť a mnohými odborníkmi odporúčaná. Aké výhody majú akcie? Predovšetkým môžeme nimi z dlhodobého hľadiska dosiahnuť veľmi vysokú výnosnosť. Akcia je okrem toho hmotné aktívum.
Získame ňou podiel na podniku a tým investujeme do výrobného kapitálu. Chráni tak pred infláciou a dá sa s ňou rýchlo obchodovať. Z dlhodobého hľadiska je veľmi bezpečná, máme veľký výber a k tomu všetkému môžeme túto investíciu spravovať cez internet z ktoréhokoľvek miesta na svete.

No predsa existujú aj nevýhody. Nikto sa nedokáže z ničoho nič naučiť, ako investovať na burze. Kto zvyčajne vstupuje ako súkromník na burzu? Chlapci, ktorí neskrotili svoj hlad po peniazoch, pretože im nejaký prefíkanec povedal: „Ukážem ti, ako funguje burza, a o pol roka budeš mať na účte prvý milión.“
Mnohí ľudia nevstupujú na burzu, pretože nevedia, ako to funguje – či už technicky, strategicky alebo psychicky. A následne počujú o prípadoch, ako sa niekto stal obeťou svojej chamtivosti či strachu a prerátal sa. Potom od toho radšej dajú ruky preč. To je pochopiteľné.

akcia ako možnosť investície

Z pohľadu výnosu investícií je to však veľmi rozumná a výhodná možnosť. Tatra Banka upozorňuje, že investícia do akcií jednej firmy je riskantné. „Platí veľmi dôležité pravidlo, že každý by mal investovať do akcií v takom podiele, ktorý zvládne, a skôr ako kupovať akcie jednej či niekoľkých firiem, by sa mal zamerať na produkty investujúce do akcií veľkého množstva firiem,“ dodávajú odborníci.

Preto ak sa rozhodnete investovať, prezistite si viac o akciách. Podielové fondy nie sú len pre bohatých. Možno tam investovať už od 150€, jednorazovo, následne pravidelne formou investičného sporenia. Riziko? Existujú rôzne typy fondov, od najkonzervatívnejších až po najdynamickejšie. Stačí si vybrať. Vždy však platí – čím vyšší výnos chcete dosiahnuť, tým vyššiu mieru rizika musíte byť ochotní akceptovať.

rodinný rozpočetPrečítajte si tiež
11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.

Zdroj a foto: kniha Peniaze, Tatra banka, oPeniazoch.sk
FinancnyKompas.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.