8 dôvodov, prečo vlastniť zlato a striebro. Radí Robert Kiyosaki

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najväčšia lož je, že sporením peňazí zbohatnete. Áno, dá sa to robiť rôznymi spôsobmi, cestami a metódami…ale stále ide len o falošné, tlačené peniaze, ako tvrdí Robert Kiyosaki. Peniaze dokonca delí na tri skupiny: Božie peniaze sú zlato a striebro. Vládne peniaze eurá, doláre, pesos ai. A napokon ľudové peniaze, kam patria bitcoiny, ethereum, zipcoiny ap. Jedine ak máte božie peniaze, máte to pod kontrolou. Navyše, ako tvrdí Kiyosaki, netreba investovať do zlata a striebra, ale skutočne ho vlastniť. V rôznych formách a podobách. Pretože práve vlastnenie je iné ako investovanie, či obchodovanie so zlatom, a je teda výhodnejšie.

Vo svojej knihe Fake s podtitulom Ako oddeliť pravdu od lží vo finančnom svete vysvetľuje 8 dôvodov, prečo ho odporúča vlastniť. Výborne to tam rozobral, my vám ponúkame taký stručný opis najdôležitejších bodov.

 

8 dôvodov, prečo vlastniť zlato a striebro

1. Dôvera

„Falošným peniazom neverím. A neverím ani sebe,“ tvrdí R.Kiyosaki. Nedokáže predpovedať budúcnosť, no vie, že sa na ňu musí pripraviť. Neverí elite, ktorá riadi vlády, banky alebo Wall Street. Neverí nikomu, kto tlačí falošné peniaze. Vlastní skutočné zlato a striebro, pretože im verí.
Skutočné zlato a striebro tu boli od počiatku zeme. Boli tu ešte pred švábmi a zostanú tu ešte dlho po tom, ako šváby vyhynú, dodáva známy finančník a v knihe ponúka aj argumenty, prečo si zadovážiť zlato a striebro.

 

2. Zlato a striebro nie sú investícia

Zlato a striebro nevlastní preto, aby zarobil. Je to preňho poistka, ochrana pred hlúposťou elity aj jeho vlastnou. Auto má poistené pre prípad, že doňho niekto narazí alebo on spôsobím nehodu. Zlato a striebro plnia podobný účel.
Nedôverujeme elitárom. Myslia si, že vedia všetko a vždy majú pravdu. Žijú vo svete, v ktorom nerobia chyby. Nikdy si nepriznajú, že spravili niečo zlé. Ak v niečom zlyhajú, vyplatia si odmeny. Ak v niečom zlyhajú, zaplatíme za to my. Zlato a striebro sú poistka na ochranu pred elitármi.

zlato a striebro

 

3. Skutočné zlato a striebro nenesú žiadne riziko

Cena zlata a striebra neustále kolíše, pretože kolíše hodnota falošných peňazí. Pred rokom 1971 boli ceny zlata a striebra relatívne stabilné. Keď dnes cena zlata a cena striebra klesnú, kupuje Kiyosaki ešte viac.

Keď ľudia investujú do akcií alebo nehnuteľností, očakávajú návratnosť investície. Očakávajú, že sa im niečo vráti, pretože podstupujú riziko. Keď si človek sporí peniaze v banke, očakáva úrokovú sadzbu, pretože sporenie v banke je extrémne rizikové, hlavne keď elita tlačí peniaze.
Banky však nie sú bezpečné, opakuje Kiyosaki. Predstavujú riziko a on banky používa len na úschovu krátkodobých peňazí.

 

4. Dostupnosť

Robert Kiyosaki kniha FakeZlaté mince začal zbierať v roku 1965, keď mal osemnásť rokov. Presne v tom roku začala americká vláda znehodnocovať strieborné mince. Strieborné mince sa znehodnocujú tak, že sa do nich primiešavajú lacnejšie základné kovy ako meď alebo cín. Po roku 1965 mali všetky americké „strieborné“ mince na okrajoch medený odtieň.
„Patrick, môj spolužiak a múdra hlavička triedy, začal skúmať dôvod medeného zafarbenia. Prišiel na to, že striebro  draželo. Musel sa preto nájsť lacnejší spôsob výroby strieborných mincí. Striebro, vzácny priemyselný materiál, sa využívalo v rastúcom elektronickom odvetví, v lekárskom odvetví a ako čistič toxínov. V súčasnosti využitie striebra v priemysle narastá,“ vysvetľuje Robert Kiyosaki v knihe Fake.
Čo je riskantnejšie? Sporiť si vládne peniaze alebo sporiť zlato a striebro?

 

5. Zložitosť verzus jednoduchosť

V roku 1972, keď približne za päťdesiat dolárov kúpil svoju prvú zlatú mincu, svet bol jednoduchý. Dnešný svet je zložitý a stále sa komplikuje. V roku 1972 mal jeho Corvette jednoduché tlačidlové rádio. Jeho dom mal na dverách obyčajnú zámku. Aby dnes dokázal ovládať rádio vo svojom Ferrari, potrebuje manuál. Jednoduchá zámka na dome už zlodejov nezastaví. Zloduchovia z celého sveta môžu ukradnúť všetko, dokonca aj identitu. Nukleárna vojna v roku 1972 bola len vyhrážkou. V súčasnosti dennodenne prebieha kybernetická vojna. Naproti tomu všetkému sú zlato a striebro jednoduché.

10 zručností úspešných podnikateľovPrečítajte si tiež
10 najdôležitejších zručností úspešných podnikateľov.

 

6. Čo sú skutočné peniaze?

Skutočné peniaze možno definovať takto:

  • Prostriedok výmeny – dajú sa kedykoľvek použiť vo finančných transakciách.
  • Účtovná jednotka – hodnota je merateľná.
  • Uchovávateľ hodnoty.

Zlato a striebro spĺňajú všetky tri kategórie. Ceny zlata a striebra kolíšu, pretože kolíše hodnota vládnych peňazí.

prečo vlastniť zlato a striebro?

 

7. Kupovanie zlatých a strieborných mincí je jednoduchšie…

…a tiež lacnejšie než kupovanie zlatých a strieborných baní.
Kyiosaki niekoľko rokov pracoval s Frankom, ktorý bol približne vo veku jeho otca. Jeho špecialitou bolo vyhľadať zlaté a strieborné bane, obnoviť ich a ponúknuť na verejné obchodovanie na burze prostredníctvom IPO. „Hoci som vďačný za celé tie roky našej spolupráce, počas ktorých som sa naučil veľa o fungovaní búrz cenných papierov, uvedomil som si, že nakupovať zlaté a strieborné mince od renomovaných obchodníkov je oveľa jednoduchšie a lacnejšie, než kupovať celé zlaté a strieborné bane,“ dodáva R.Kiyosaki.

 

8. Zlato sú Božie slzy

zlato a striebro čo radí Robert Kiyosaki„Nemôžem dokázať, či zlato priťahuje bohatstvo. Môžem vám iba povedať, ako sme postupovali my a ako to fungovalo,“ delí sa o svoje skúsenosti R.Kiyosaki. „Keď sme napríklad chceli zvýšiť svoj mesačný príjem z päťtisíc dolárov na desaťtisíc, zohnali sme desaťtisíc dolárov v zlatých minciach a zabudli sme na ne. O pár mesiacov sa zdalo, že sme naozaj prijali viac bohatstva, a vôbec sme si ten nárast neuvedomili. Keď cena zlata klesla, nakúpili sme ho ešte viac a robíme to tak doteraz.“

Dnes preto musí mať súkromné trezory vo vzdialených bezpečných krajinách. Zatiaľ však nepotrebuje súkromné lietadlo ani vlastnú pristávaciu dráhu, aby svoje zlato ukryli… Zatiaľ.

Kto je Robert Kiyosaki
Robert Kiyosaki sa preslávil ako autor knihy Bohatý otec, chudobný otec – bestsellera v oblasti osobných financií. Pre desiatky miliónov ľudí po celom svete sa kniha stala výzvou, vďaka nej začali uvažovať o peniazoch inak. Robert je podnikateľ, učiteľ a investor a je hlboko presvedčený o tom, že svet potrebuje viac podnikateľov, ktorí dokážu vytvoriť pracovné miesta. Viac si o ňom prečítajte v článku Robert Kiyosaki. Podnikateľ, investor a motivátor na SkveleKnihy.sk.

Zdroj a foto: kniha Fake, RichDad.com, 
Vydavateľstvo Motýľ


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.