Pre šťastie. Podkova, štvorlístok, prasiatko… Poverčivosť alebo mágia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Symbol šťastia, prosperity a hojnosti. Šťastie si želáme často, niekedy si dokonca dávame darčeky, ktoré ho symbolizujú. Pre šťastie si dávame štvorlístok, podkovu, anjelika, ale tiež králičiu labku ap. Je to len poverčivosť? Alebo mágia? Veríte na také niečo?
Napokon, na tom ani nezáleží. Či už máte na prívesku anjelika, na retiazke štvorlístok, doma prasiatka pre šťastie – nikomu to neubližuje a vy možno máte lepší pocit.
Po šťastí túžime všetci a preto ľudia už odpradávna vkladali vieru do predmetov. Tie majú údajne silu zariadiť vám priazeň šťasteny alebo naopak, odháňať zlé sily. Viete, ktoré predmety sú najobľúbenejšie a čo symbolizujú?

 

Prasiatko

Prečo by malo prasa prinášať šťastie? Nuž, v minulosti bola ošípaná výnosným domácim zvieraťom a kto mal prasce, bol vo výhode. Dokázal ich výhodne predať, dostal veľa peňazí a to bolo šťastím. Ošípaná máva početné potomstvo, preto prasiatko symbolizuje plodnosť. V niektorých krajinách sa ujal aj slovný výraz, ktorý prasiatko označuje za symbol nezaslúženého šťastia.

Určite poznáte aj zlaté prasiatko spájané s Vianocami. Vzniklo ako motivácia pre deti, aby sa vydržali postiť až do štedrovečernej večere. Celý deň byť o hlade je obzvlášť pre deti náročné, a tak sa začalo hovoriť: ten, kto to vydrží, tak s prvou hviezdou na nebi uvidia aj zlaté prasiatko. Prasiatko je tiež vianočným symbolom, ktorý predstavuje synonymum pre šťastie .

 

Mocný štvorlístok

Asi najznámejší symbol šťastia….pritom podľa štatistiky pripadá jeden štvorlístok na každých 10-tisíc rastliniek ďateliny. Práve ten zriedkavý výskyt a obmedzená možnosť štvorlístok nájsť viedli ku vzniku povery o tom, že prináša šťastie. Štvorica lístkov symbolizuje štyri živly – vodu, oheň, zem a vzduch. Tiež štyri ročné obdobia, ale aj vieru, nádej a lásku.

V minulosti ľudia vkladali štvorlístok pod prah domu, pod posteľ alebo na okno, aby ochránil ich domov. Tiež sa traduje, že ak chce slobodné dievča vidieť vo sne svojho budúceho partnera, mala by si pred spánkom vložiť štvorlístok pod podušku.

Mimochodom, až do roku 2010 bol štvorlístok pre vedcom záhadou. Potom však objavili gén, ktorý spôsobuje výskyt „nadbytočného“ lístku na ďateline. Okrem štvorlístka však môžete nájsť v prírode aj päťlístok a šesťlístok. Rekordmanom na svete je však Japonec Shigeo Obara, ktorý našiel ďatelinu s 56 lístkami!

štvorlístok pre šťastie

 

Podkova proti zlým duchom

Ak ste niekedy našli na zemi podkovu, blahoželáme J Podkova symbolizovala šťastie už v dobách Keltov. Vtedy si ju vešali nad vchody svojich príbytkov, pretože verili, že magická moc železa odoženie zlých duchov.

Čarovnú moc má však nielen samotný materiál, ale aj tvar. Napríklad hroby starých Číňanov majú tvar práve podkovy, čo má podľa ich viery zabezpečiť pokoj a šťastie zomretým dušiam.
Najpopulárnejšie miesta, kde môžete vidieť podkovu, sú dvere alebo stena nad nimi. Aby podkova naozaj prinášala šťastie, musí sa pripevniť tak, aby obidva konce smerovali nahor, čiže do tvaru písmena U.

 

Anjelik

Mimoriadne obľúbený je anjelik pre šťastie a to v množstve podôb. Ako dekorácia, vianočná ozdoba, prívesok, talizman. Anjelik v tvare zvončeka, keramický alebo sklenený anjelik…
Anjel vraj vo všeobecnosti prináša šťastie a ochraňuje pred negatívnymi silami. Dokáže vniesť do našich životov pokoj, harmóniu a lásku. Anjeli totiž milujú každého bez rozdielu .

anjel pre šťastie

 

Králičia labka pre šťastie

Viera v magickú silu králičej labky siaha až do doby 600 rokov pred naším letopočtom. Môže za ňu najmä vysoká plodnosť, ktorú králiky majú, a prostredníctvom ich odrezanej končatiny sa vraj prenáša na človeka. Preto slúži ako talizman predovšetkým pre ženy, ktoré túžia po dieťati. Staroveké kultúry videli v králičej labke aj kľúč k dobrej úrode a prosperite.
Nejde však o akúkoľvek končatinu. Aby mala králičia labka správne účinky, nemôžete zobrať ktorúkoľvek končatinu. Podľa povery by to mala byť ľavá zadná packa.

 

Kominár a gombík

Vidieť kominára prináša vraj šťastie. A pre mnohé gazdinky to tak v minulosti aj bolo, možno práve tam je pôvod tejto povery. Naši predkovia využívali oheň na všetko – varenie a pečenie, vyhriatie domova, sušenie. Keď sa komín upchal, alebo mal zlý ťah, bola to hotová katastrofa. Jedinou záchranou bol kominár a už keď ho gazdiná zbadala na ulici, bola šťastná-prešťastná. Kominár komín vyčistil a do domu vrátil pokoj.

Existuje aj legenda pochádzajúca z Viedne. Istý kominár sa práve spustil do šachty, aby vyčistil kachľovú pec v zámku Schönbrunn. A náhodou sa stal svedkom tajného sprisahania. Porozprával o tom cisárovi a tak ho vlastne zachránil. No povedzte, nenosí kominár šťastie? 🙂

koláčik pre šťastie receptPrečítajte si tiež
Koláčik pre šťastie. Recept na vlastnoručný koláčik.

Ďalšie symboly šťastia
Existuje mnohé iný predmety, ktoré údajne prinášajú šťastie, pokoj, harmóniu a lásku. Napríklad lienka sedembodková, hríbik, perla, či staroveký roh hojnosti – údajne ten, kto ho stále nosí, bude mať vždy dostatok všetkého potrebného.
Známy je aj skarabeus, najznámejší egyptský predmet prinášajúci šťastie. Nosí sa tiež pre zaistenie dobrého zdravia a mužnosti.
Sovy zasa symbolizujú nie celkom šťastie, ale múdrosť a zdravý rozum. Mnohí veria, že keď si vložia sovičku do peňaženky, zabezpečí im dobrú finančnú situáciu.

Foto: Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.