Krásna pleť? Toto sú najväčšie mýty podľa svetoznámej Caroline Hirons

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naozaj nepotrebujete na mastnú pleť žiadny hydratačný krém? Je dobré si krém pred použitím zohriať v dlaniach? Spôsobujú AHA kyseliny podráždenie pleti? A funguje micelárna voda ako riadny čistiaci produkt?
Aj na tieto otázky sme hľadali odpovede u svetovo známej kozmetičky a profesionálnej konzultantky, ktorú sledujú na sociálnych sieťach státisíce followeriek. Caroline Hirons vie o koži všetko a vo svojich videách učí, ako sa o pokožku správne starať. Dokonca jej vyšla mimoriadne úspešná kniha Krásna pleť, ktorá je už aj v slovenčine.

kniha Caroline Hirons Krásna pleťCaroline je poriadny živel. Nebojí sa ísť proti prúdu, naštvať koncerny, ktoré urobia prešľap alebo nás zavádzajú. Otvorene hovorí – „Nie, toto neodporúčam. Toto robte. Tomuto sa vyhnite. Toto si určite nedávajte na tvár. Čistiace obrúsky sú otrasné.“
A ženy jej veria. Dnes má jej blog viac než 120 miliónov pozretí.
„Ak ospevujem nejaký produkt alebo ingredienciu, je to preto, lebo viem, že je účinná. Na druhej strane, ak poviem, že niečo nestojí ani za deravý groš, je to preto, lebo nechcem mrhať vašimi ťažko zarobenými peniazmi,“ píše v spomínanej knihe Krásna pleť.

 

Krásna pleť a najväčšie mýty

Poďme na tie mýty, o ktorých Caroline otvorene hovorí.  Je ich oveľa viac, no my sme vybrali z jej stránok, blogov, videí a knihy tie, ktoré zaujali nás.

pleť ikona maskaAkné a vyrážky

Tu je pár mýtov a hlúpostí o akné.

  • Akné vzniká len na špinavej pleti. Nie je to tak. Je rozdiel medzi baktériami a nečistotami. Ak si zúrivo drhnete tvár, ničíte prirodzený kyslý plášť, ktorý chráni pleť (ide o kyslý ochranný film na povrchu pleti, ktorý slúži ako prvá línia obrany pred baktériami a vírusmi). Zároveň na pleti vytvárate zásadité prostredie, ktoré zhoršuje akné a vysušuje pleť. Caroline odporúča pravidelne meniť obliečky na vankúše (aspoň raz za týždeň).
  • Vyrážky sa dajú vysušiť. Nie je to tak. Vyrážka je kombinácia oleja, zápalu, baktérií a odumretých kožných buniek. Ako vidíte, žiadnej vody. Len tým vysušujete okolitú pokožku a vyrážka je tak viditeľnejšia, akoby ste ju postavili na vlastný piedestál.
  • Vyrážka sa dá vysušiť zubnou pastou alebo krémom na zapareniny. Izolovanej vyrážke tak možno dočasne pomôžete, no pretrvávajúce akné sa nedá liečiť týmto spôsobom. Keby sa akné dalo vyliečiť zubnou pastou alebo krémami na zapareniny, problém by bol vyriešený.

 

pleť ikona maska„Pred použitím zohrejte v dlaniach“

Ďalšia hlúposť, ktorú Caroline často vidí na obaloch kozmetických produktov.
Dobrý produkt môžete naniesť na tvár okamžite. Nie je potrebné rozmasírovať ho najprv v dlaniach, lebo tam nakoniec väčšina aj ostane. Na to, aby sa olej vsiakol do pleti, ho netreba zahrievať. Ak ho chcete pred nanesením pošúchať v dlaniach a vdýchnuť jeho vôňu, je to, samozrejme, na vás. Účinky oleja sa zahrievaním v dlaniach nezmenia.

Caroline Hirons Krásna pleť

Etablovaná kozmetička a profesionálna konzultantka Caroline Hirons.

 

pleť ikona maskaOčný krém si poradí s kruhmi pod očami

Ide vás rozhodiť z tmavých očných kruhov pod očami? Vyskúšali ste už doslova všetko, aby ste sa ich zbavili? Nemáte veľa možností, ako sa ich zbaviť, no existuje niekoľko spôsobov, ako ich zhoršiť.

Jasné, že na trhu sú vynikajúce očné produkty, ktoré môžu mierne pomôcť – rozjasnia očné okolie a napumpujú pokožku vodou. No ak vám niekto povie, že „tento krém zaručene odstráni tmavé kruhy od očami“, buď nevie nič o koži, alebo vám klame, až sa hory zelenajú. Nie sú kruhy ako kruhy a s niektorými kruhmi pod očami spôsobenými chorobou, dehydratáciou alebo žúrovaním si kozmetika dokáže poradiť. No ak sú vám dané geneticky, neradno sa s nimi zahrávať.

Ak ich skutočne neznášate, poraďte sa s dermatológom o výplniach: neinvazívnej procedúre, pri ktorej sa do očnej oblasti vstrekuje kyselina hyalurónová. Ostáva pod kožou a môže zmierniť kruhy pod očami. U väčšiny ľudí tento efekt vydrží 12 – 18 mesiacov.

 

pleť ikona maskaPleť „oddychuje“ počas dňa

Nie. Pleť nikdy neoddychovala, neoddychuje a nebude oddychovať počas dňa.

Ďalší mýtus, prečo večer používame iné produkty než ráno, je, že pleť sa dostane do stavu miernej relaxácie, lebo nemusí bojovať s voľnými radikálmi. Pravda však je, že voľné radikály majú úplne na háku, či oddychujeme, a veselo šantia okolo nás vo dne v noci, takže dumky o útlme voľných radikálov sú len marketingová sprostosť. Ak by ste chceli niekoho skutočne naštvať, odporúčam vytiahnuť argument, že len čo vydýchneme oxid uhličitý, pleť sa okamžite obklopí obláčikom voľných radikálov.

Večer používame iné prípravky z toho dôvodu, že nepotrebujeme krém s OF (alebo iné hustejšie a výživnejšie krémy na ochranu pleti). Znamená to, že môžete siahnuť po účinnejších látkach – séra/oleje/retinoidy, aby ste pleti poskytli cielenú starostlivosť.

krásna pleť mýty

 

pleť ikona maskaAk máte mastnú pleť, nepotrebujete hydratačný krém

Najväčšia chyba, ktorú robia ľudia s mastnou/kombinovanou pleťou, je, že sa snažia zmatniť pleť už počas umývania. A to až tak, že doslova píska, a vybavené. Ignorujú všetko ostatné.
Pleť nie je reklama na šampón. Nedá sa skrátka umyť a čau.

Pre tých, čo uznávajú lubrikáciu:

  • Umyte si tvár nepenivým čistiacim prípravkom (olej, krém, mlieko alebo gél – žiadny minerálny olej ani bublinky).
  • Použite exfoliačné pleťové tonikum.
  • Potom hydratačné tonikum alebo sprej.
  • Naneste ľahké pleťové sérum cielenej starostlivosti (starnutie, pigmentácia, jazvičky, dehydratácia atď.) podľa toho, aký problém s pleťou riešite.
  • Potom aplikujte sérum s kyselinou hyalurónovou, hydratačný krém alebo aj pleťový olej podľa typu pleti.

 

pleť ikona maskaMýty o kyselinách

„Tu je zopár otázok, ktoré dostávam najčastejšie, obzvlášť o kyseline glykolovej. Ujasnime si niektoré tvrdenia,“ píše Caroline Hirons a uvádza:

Mýtus: Kyselina glykolová stenčuje kožu.
Fakt: Kyselina glykolová pomáha zhrubnutiu. Vyhladzuje a stenčuje len vrchnú (rohovú) vrstvu kože, vďaka čomu sa pokožka stáva flexibilnejšou. Zároveň obnovuje jej základné komponenty, ktoré sa vekom poškodzujú, čo vedie k zvýšeniu hustoty kolagénových vlákien (práve preto pomáha koži zhrubnúť). Kyselina glykolová je skvelá, ak chcete mať hladkú, jemnú, čistú, pevnejšiu, elastickejšiu a mladistvo vyzerajúcu pleť s rovnomerným tónom.

Mýtus: Kyseliny zvyšujú citlivosť pokožky na UV žiarenie, takže je nevyhnutné, aby ste používali minimálne OF 30 a vyšší.
Fakt: Pri používaní AHA kyseliny sa naozaj zvyšuje fotosenzitivta pokožky, no dá sa tomu zabrániť, ak použijete aj OF 2.

Prečítajte si tiež
Tajomstvo nestarnúcej pleti. 8 najlepších rád rodenej Kórejčanky.

Mýtus: AHA kyseliny ničia kožnú bariéru.
Fakt: Americké FDA štúdie nepreukázali zvýšenie absorpcie konkrétnych látok, čo znamená, že funkcia kožnej bariéry sa používaním kyselín nenarušuje. Ďalšie štúdie preukázali, že AHA kyseliny dokonca zlepšujú jej funkciu.

Mýtus: AHA kyseliny spôsobujú podráždenie pleti.
Fakt: AHA kyseliny spôsobujú občasné štípanie, najmä vo vyšších koncentráciách. Štípanie však rýchlo odznie a nemalo by spôsobovať začervenanie pokožky. Mierne podráždenie je však (nemusí byť) sprievodným znakom procesu exfoliácie.

 

pleť ikona maska„Zľahka osušiť“

„Tento mýtus sa vám môže zdať trochu od veci, ale dôležitý je kontext. Ľudia sa ma totiž vždy pýtajú, ako majú postupovať v starostlivosti o pleť. Existujú tvrdenia, ktoré sa dostávajú na obaly skrátka preto, lebo oddelenia vývoja a marketingu ich opakujú do nemoty, keďže to robili aj tí pred nimi,“ opisuje svoje skúsenosti Caroline v knihe Krásna pleť.

Jedno z tvrdení, ktoré neomylne nájdete na obale, je, že po vyčistení pleti by ste mali čistiaci prípravok „opláchnuť a tvár zľahka osušiť“. Ak vyjdete zo sprchy, jasné, že tvár treba zľahka osušiť, najmä preto, aby ste na seba videli, no v ideálnom svete by vaša pleť mala ostať vlhká.

Keď používate uteráčiky a riadite sa jej odporúčaniami, vaša pleť ostane po umytí určite mierne vlhká. Ihneď pokračujte s ďalšou starostlivosťou. Použite exfoliačné tonikum alebo hydratačný sprej. Nemusíte si pleť šúchať dosucha. Vlhká pleť totiž najlepšie absorbuje ostatné prípravky. Je predsa potrebné udržať čo najviac vlahy v pleti.

 

pleť ikona maskaMicelárna voda je „riadny“ čistiaci produkt

Micelárnu vodu pôvodne vyvinuli na čistenie pleti, ak človek nemá prístup k vode – v zákulisí, na módnych prehliadkach alebo na festivaloch. „V prvom rade, ani za svet nedokážem pochopiť, prečo si ľudia myslia, že používanie micelárnej vody je rýchlejšie ako umývanie tváre. Ak vám čistenie pleti micelárnou vodou trvá kratšie než umývanie, používate ju nesprávne. Rýchle zotretie čela vám predsa nevyčistí tvár poriadne,“ upozorňuje Caroline Hirons.

Keď musí v zákulisí použiť micelárnu vodu, spotrebuje aspoň štyri páry vatových tampónov na odlíčenie tváre. A to ich používa z oboch strán. V čom je toto rýchlejšie? K tomu pripočítajte konštantné šúchanie tváre tampónom napusteným v produkte, ktorého zložky nemožno nazvať práve šetrnými, a koledujete si o precitlivenú pleť.
Micelárna voda nie je láskavá k pleti – niektoré druhy obsahujú alkohol, iné parfumáciu.

 

Zdroj: carolinehirons.com, IG a Youtube, kniha Krásna pleť
Foto: Stocksnap.io, Pixabay.com

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.