Aké sú príčiny akné a ako im účinne predchádzať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akné, vyrážky, cysty, uhry, upchaté póry. Poznáte to? Pravdepodobne áno, veď sme s nimi bojovali v mladosti alebo bojujeme práve teraz. Takéto veci na našej tvári neradi vidíme, ale niekedy sa nič nedá robiť. No existujú pravidlá a dobré tipy, ako ich zredukovať alebo sa im vyhnúť.
Na internete nájdete mnoho babských rád ako sa akné zbaviť. Blogerky recenzujú rôzne kozmetické sady na vyrážky. Aké sú príčiny akné a čo skutočne pomáha?

Tento jav je skutočne nepríjemný a nájsť jeho príčinu je niekedy ako pátrať po skamenelinách dinosaurov 🙂 Dôležité je však nevzdávať sa. Ak chcete s akné bojovať, buďte zodpovedným pacientom a preštudujte si niečo o tom, ako pokožka funguje. Koža je ochranný orgán a chráni naše vnútro. To znamená, že do pokožky len tak hocičo neprenikne a špeciálne nie na bunkovú úroveň, kde často vzniká príčina akné.

Aké formy akné poznáme?

1. Základné vyrážky

Dobrou správou je, že tieto je možné čistiť s pomocou kozmetiky doma v kúpeľni. Sú to komedóny alebo ľudovo nazývané uhry či čierne bodky. Tie môžu byť otvorené (čierne bodky) alebo zatvorené (výrastok vo farbe pokožky, prípadne s hnisavou hlavičkou.

Príčina ich vzniku má najčastejšie pôvod v zanedbanej hygiene a zle nastavenej starostlivosti o pleť. Póry sa upchávajú mazom, zvyškami makeupu, možno kozmetickým produktom a tiež odumretou pokožkou. Preto je dôležité pleť správne odličovať, čistiť a 1-2x do týždňa pokožke dopriať exfoliáciu (píling). Pozor, nie však mechanický vo forme drsných pílingov s čiastočkami z mandlí, kávy či cukru. Zvoľte chemický píling na báze kyselín. Aj napriek strašidelnému názvu je oveľa šetrnejší k pokožke než mechanický. Jemne odstraňuje odumreté čiastočky kože.

Ako upchaté póry čistiť?

Siahnite po AHA kyseline, ak vás trápia hnisavé vyrážky a po BHA kyseline, ak medzi vaše nedokonalosti patria uhry. Tieto kyseliny môžete striedavo používať každý deň vo forme tonera – po vstrebaní do pleti pokračujte sérom alebo ich aplikujte ako kúru 1-2x do týždňa. Ak majú kyseliny dobre zabrať, potrebujú istý čas na to, aby sa dostali do póru a rozpustili z neho špinu a tuk.
Znamená to naniesť BHA kyselinu na 20-30 minút, následne AHA kyselinu na 20-30 minút, potom použiť ílovú masku a po 10 minútach ju zmyť pomocou hydrofilného oleja. Je to skvelý recept na to, ako zatočiť s upchanými pórmi ?

akné vyrážky na tvári

2. Zápalové vyrážky

Pri druhom type akné sa veľmi neodporúča spoliehať sa výhradne iba na domácu starostlivosť a navštíviť odborníčku na pleť – kozmetičku a dermatologičku. Zápalové vyrážky sú širšie rozšírené po pleti, majú v sebe hnis a môžu bolieť.
Vznikli napríklad preto, že upchatý komedón stratil pevné steny póru, čím sa zápal rozšíril a zväčšil. Nechajte čistenie na odborníka a ak nemusíte, do vyrážok doma nerýpte. Môžete tým zápal rozšíriť, zväčšiť a prípadne si neodborným zachádzaním s pokožkou vytvoriť jazvu.

Ak vás vyrážka bolí, skúste ju vytlačiť aspoň jemnejšou metódou s použitím príslušných nástrojov na mechanické čistenie. Ide o kovovú paličku so slučkami na oboch koncoch, s ktorými viete vytvoriť na vyrážku lepší no menší tlak, pričom pokožku nedriete.

Ako liečiť zápalové vyrážky?

Tu vám najlepšie zaberú preskribované liečivá na báze retinolu, lokálne či orálne antibiotiká. Neodkladajte návštevu u dermatológa a zabudnite na všetky možné kozmetické rady na akné. Na zápaly nebudú fungovať a môžete si tým dokonca aj pohoršiť.

zápalové vyrážky na pleti

3. Cystické vyrážky

Kde vám nepomohla kozmetika či dermatologička, nastupujú odborníci v ostatných oboroch. Cystické akné je najhoršie štádium – sú to boľavé podkožné hrbole, ktoré sú červené a nejdú vytlačiť. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti brady, sánky, krku, pri ušiach.

Dopátrať sa príčiny vás môže stáť niekoľko rokov pátrania, skúšania, skepsy a odhodlania. Tieto vyrážky majú zápal, ktorý vzniká vnútorne – zo stresu, z tráviacich problémov, gynekologických ťažkostí, môžu s tým súvisieť endokrinologické poruchy… príčina si vyžaduje špecialistu.
Pri cystách vám bežná kozmetika ani domáce babské rady nezaberú. Vonkajšie produkty môžu stav iba upokojiť, zabrániť zjazveniu, no neriešia problém na bunkovej úrovni.

Ako liečiť cystické akné?

Spomínala som návštevu u špecialistu, čo bude vyžadovať roky sledovania svojej pleti a behania po lekároch. Cystické akné môže mať pôvod aj v hormonálnej nerovnováhe, na čo niekomu zaberie antikoncepcia.
Ja som na tento typ akné začala trpieť približne po 25.roku a vyskytuje sa mi občas aj dnes. Trvalo mi 5 rokov než som našla príčinu v intolerancii na kukuričný škrob! Mne by ani len nenapadlo, že moje obľúbené ochutené cottage cheese, ktoré som do seba ládovala asi každý deň, obsahujú kukuričný škrob!!

Ako som vyradila z jedálnička všetko podozrivé, čuduj sa svete, pleť sa mi zlepšila o 70%. Stále to nie je tip top, ale som na veľmi dobrej ceste. Samozrejme, nejaké neduhy sa vždy objavia v období ženských dní či inak stresového obdobia. Som teda živým príkladom, že sa v tomto smere netreba vzdávať, aj keď vás vyrážky trápia dávno po pubertálnom veku.

ošetrenie pleti proti akné

Akú kozmetiku na aknóznu pleť?

Vyhnite sa abrazívnym, penivým, parfumovaným produktom s obsahom esenciálnych olejov či alkoholu. Žiaľ, mnohé tieto látky nájdete práve v radách proti akné či v bežne dostupnej kozmetike v drogérii. Sady na akné často kožu vysušujú a neobsahujú dostatočné živiny, ktoré by pleti mohli pomôcť. Pri silnom akné rozhodne nepoužívajte čistiace kefky, tie môžu akné rozniesť.

  • Na odličovanie používajte hydrofilné oleje, dobre rozpúšťajú tuk a makeup. Nie však kokosový, tento olej má vysoký stupeň komedogénosti (má tendenciu upchávať póry). Kórejská kozmetika ponúka veľmi ľahké a dobre zmývateľné odličovacie oleje či balzamy.
  • Nezabúdajte pokožku hydratovať. Na noc používajte oleje na navlhčenú pleť (aj mastná pleť môže benefitovať z používania olejov). Napríklad šípkový či skvalán, čo je látka, ktorá sa nachádza aj v našom tele.
  • Krémy vyberajte s obsahom urey, ceramidov či kyseliny hyaluronovej. Kyselina hyalurónová je zázračná látka, ktorá dokáže na seba naviazať niekoľkonásobné množstvo vody. Pozor, je potrebné ju vždy aplikovať na vlhkú pleť. V našich končinách žijeme v suchom podnebí a HA by nemala akú vodu do pokožky čerpať a brala by tú, ktorá sa už nachádza v pokožke. Vo výsledku by pokožku mohla ešte viac vysušiť a tak je potrebné dodať jej extra vlahu. Krém pomáha udržať v pokožke vlahu a chráni ju pred vonkajšími vplyvmi.
  • Na akútnu dehydratáciu siahnite po textilných maskách, ktoré sa už aj v našich končinách tešia obrovskej obľube.
  • Aknózna pleť si vyžaduje kozmetiku s aktívnymi látkami, ktoré jej sekundárne pomôžu v boji. Obzrite sa po sérach s niacinamídom, kyselinou azelaovou, kyselinou salicylovou, benzoylperoxid a najmä retinolom.
    Retinol alebo vitamín A je ako jediná kozmetická látka podložená výskumami. Skúmali ju ako liečivo proti akné, ktoré má neskutočné výsledky. Sekundárne sa prišlo na to, že retinol veľmi pomáha aj v boji proti vráskam. V prípade, že vás trápia oba neduhy, viete, čo si máte nabudúce zaobstarať ?

recepty na popraskanú pokožku rúkPrečítajte si tiež
7 tipov na suchú, citlivú a popraskanú pokožku rúk.

Skúste sa spýtať svojej kozmetičky na profesionálnejšiu radu a ak nechcete míňať na celú starostlivosť, kúpte si aspoň sérum. To má schopnosť preniknúť o niečo hlbšie do pokožky. Ak vám predpíše niečo dermatologička, pravidelne to používajte.

MÝTUS: Ak ste počuli, že slnko akné lieči, tak tomu neverte. Extrémne vystavovanie sa slnečnému žiareniu nie je pre našu pokožku dobré a môžu z toho vzniknúť pigmentové škvrny, ktorých je ťažšie sa zbaviť ako im predísť. Vždy na slnku používajte krém s faktorom a špeciálne, ak si dávate na tvár retinol. Ten totiž slnečným žiarením stráca účinok, ale to by vám mala povedať aj vaša kozmetička či dermatologička.

Tip na záver: dezinfikujte svoj mobil, kozmetické štetce a hubky, a čokoľvek, čo často prikladáte na tvár. Cez deň si vyrážky nerýpte a nechytajte, ak vás niektorá bolí a omíňa, priložte si na miesto servítku a jemne si ňou miesto pošúchajte, aby ste sa zápalu nechytali prstami.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.