7 receptov na suchú, citlivú a popraskanú pokožku rúk

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všimli ste si, že máte v poslednom období akúsi suchú a popraskanú pokožku na rukách? Drsná pokožka, lúpe sa, možno svrbí alebo len nevyzerá lákavo. Je dôležité myslieť na pokožku na rukách, pretože ich používame každý deň. Skôr ako začnete napríklad prať, umývať riad alebo podlahu, natrite si ruky krémom, ktorý pokožku ochráni pred účinkami škodlivých chemikálií. Samozrejme, aj po ukončení týchto prác použite krém.
Nižšie vám prinášame 7 skvelých domácich receptov na krémy, obklady a masky, za ktoré sa vám vaše popraskané ruky určite poďakujú. A odvďačia krajším vzhľadom.

 

Tipy pre suchú a popraskanú pokožku

Všetky ruky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ak ich chcete mať pekné. O to viac, ak nimi častejšie prichádza do kontaktu s rôznymi čistiacimi prostriedkami, chemikáliami ap.
Napríklad pri silnom začervenaní pokožky rúk je treba vyhýbať sa príliš horúcej alebo príliš studenej vode a ruky správne natierať a chrániť pred chladom.
Drsné ruky s pigmentovými škvrnami majú najčastejšie ľudia, ktorí vykonávajú ťažké práce doma a v záhrade. Stvrdnuté miesta je potrebné odstrániť pemzou s mydlovou vodou. Nečistoty z pokožky odstránime tak, že ruky potrieme prekrojeným citrónom.
Vysušené a popraskané ruky je dobré natierať zriedeným ovocným octom alebo citrónovou šťavou alebo namáčať v odvaroch zo šalvie, rumančeka alebo tymianu.

 

Ruky v zime

V chladnom počasí sú namáhané oveľa viac.
Cez zimné obdobie odporúčame ruky z času na čas namáčať v silnom odvare z rumančeka alebo v teplom mlieku. Pri liečbe omrzlín sú najúčinnejšie kúpele v odvare z dubovej kôry. Pokožku rúk môžeme natierať éterickými olejmi zmiešanými s rastlinným olejom (5 kvapiek éterického oleja na 2 lyžičky rastlinného oleja).
„Na normálnu pokožku rúk sú vhodné oleje ako levanduľový, rumančekový a gerániový. Na suchú zasa pomarančový, jazmínový a tymianový olej. Ak máte mastnú pokožku, používajte cyprusový, borievkový, šalviový a gáfrový olej,“ radí poľská odborníčka na liečivé rastliny Teresa Lewkowicz-Mosiej, autorka knihy Krása z prírody.

Pár tipov pre zdravé nechty
Nechty sú súčasťou krásnych rúk. Zdravé nechty sú tvrdé a nelámu sa.
Ak sú krehké, znamená to, že majú nedostatok vitamínov alebo im škodí častý kontakt s chemikáliami. Nechty potrebujú predovšetkým vitamín A, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v mlieku, mrkve, zelenej zelenine a v masle.
Slabým a krehkým nechtom prospievajú kúpele v špeciálnych výživných emulziách.
Nezabúdajte ani na pokožku okolo nechtov. Mala by byť mäkká a pružná. Nesmieme príliš často orezávať túto kožu, pretože to vedie k jej stvrdnutiu.

tipy pre popraskanú pokožku rúk

 

Recepty na domáce masti a krémy

Nechcete už kupovať priemyselne vyrábané krémy, ktoré majú v sebe často nežiadúce látky? Chcete skúsiť po domácky vyrobené krémy, kde viete, čo ste pridali? Máme pre vás niekoľko vynikajúcich tipov – tak si vyberte a vyskúšajte.

1.Ochranný krém na ruky

  • 2 hrste kvetov čiernej bazy
  • 4 lyžice vazelíny

POSTUP: Vazelínu roztopíme v nádobe umiestnenej nad väčšou nádobou s vriacou vodou (vodný kúpeľ), potom pridáme kvety čiernej bazy a necháme 45 minút odstáť. Znovu  zohrejeme do tekutého stavu a precedíme do uzatvárateľnej nádoby, potom necháme vychladnúť a zatvoríme.

 

olivový olej vo fľaške2.Krém na suché a drsné ruky

  • ½ pohára citrónovej šťavy
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 1 lyžica cukru

POSTUP: Po vymiešaní surovín si výživný krém nanesieme na ruky a necháme pôsobiť 5 – 7 minút, potom opláchneme vo vlažnej prevarenej vode.

 

3.Nechtíkový kúpeľ na vysušené ruky

  • mandľový olej a mandle1 lyžica sušených rozdrvených kvetov nechtíka
  • 1 lyžička medu
  • 5 kvapiek éterického mandľového (alebo cyprusového) oleja
  • 2 litre teplej vody
  • 1 pohár vriacej vody

POSTUP: Kvety nechtíka zalejeme vriacou vodou, pridáme med, éterický olej a prikryté necháme odstáť. Potom nalejeme do misky s teplou vodou a na 10 – 15 minút namočíme ruky. Počas kúpeľa je vhodné ruky jemne masírovať.

 

4.Kúpeľ na príliš mastiace sa ruky

  • ½ pohára hustého bieleho jogurtu
  • 5 kvapiek éterického levanduľového oleja
  • 1 liter prevarenej vlažnej vody

POSTUP: Do misky nalejeme jogurt a olej a veľmi pomaly za stáleho miešania prilievame vodu, aby sa jogurt nezrazil. Do tohto roztoku namočíme ruky na 5 – 7 minút, pričom ich dôkladne masírujeme.

 

kostihoj5.Obklad na zničené dlane

  • 2 lyžice sušených rozdrvených koreňov kostihoja
  • 1 pohár vody

POSTUP: Kostihoj zalejeme vodou, pomaly privedieme do varu, prikryjeme a približne 10 minút varíme na miernom ohni, potom necháme 15 minút lúhovať. Po precedení do odvaru namočíme gázu, jemne vytlačíme a priložíme na poškodené miesta. Tento obklad aplikujeme každé ráno a večer.

starostlivosť o pery drewPrečítajte si tiež
Starostlivosť o pery | Tipy beauty blogerky Drew.

 

6.Obklad na popraskanú pokožku rúk

Tento recept pochádza od tibetských mníchov.

  • 1 veľká cibuľa
  • 1 pohár vody
  • 5 kvapiek éterického levanduľového oleja

POSTUP: Cibuľu rozdelíme na niekoľko častí a varíme vo vode, kým nevznikne kaša. Pridáme olej, dôkladne premiešame a priložíme na poškodenú, popraskanú pokožku. Obklad aplikujeme každý deň.

 

7.Nechtíkový krém

A na záver ešte jeden recept od Miriam Latečkovej, ktorá už roky zbiera bylinky a vyrába z nich rôzne liečivé produkty. Nechtík je najtradičnejšia bylinka, ktorú má veľmi rada. Môžete ju prijímať vo forme čaju aj dlhodobo, ideálny je pri tráviacich problémoch, pri bolestiach žalúdka, po operácii žalúdka, čriev a pod. Ale scedené kvety si môžeme priložiť aj na ranky a popraskanú pokožku rúk.
Prípadne si vyrobte nasledujúci krém, ktorý nájdete aj v Mirkinej knihe Bylinky z babičkinej záhrady.

nechtíkový kvet v šálke

Liečivý nechtíkový krém

Do 500 g rozpustenej bravčovej masti dáme 2 šálky sušených alebo čerstvých kvetov nechtíka lekárskeho (môžu byť len okvetné lístky alebo aj celé súkvetia so zelenými kalichmi). Premiešame a odstavíme, aby sa masť nezačala pripekať.
Nádobu zakryjeme a odložíme na 24 hodín na chladnejšie miesto.

Na druhý deň zmes v hrnci znovu zahrejeme tak, aby nedošlo k varu. Opäť odstavíme a zopakujeme postup z predchádzajúceho dňa. Takto 3-krát zahrejeme a 3-krát schladíme a dosiahneme to, že účinné látky sa z nechtíka dostanú do masti.
Po poslednom zohriatí kvety precedíme cez gázu alebo jemné sitko, masť zlejeme do vhodnej, najlepšie sklenej nádoby a uschováme v chlade.

Masť je prírodný konzervačný prostriedok a udrží túto mastičku v najvyššej kvalite minimálne po celý nasledujúci rok. Precedené kvety rozhodne nevyhadzujte! Ak máte kŕčové žily alebo len unavené nohy, priložte si kvety na postihnuté miesta a previažte obväzom. Nechajte pôsobiť, najlepšie cez noc.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.