Kohútka. Letná turistika aj zimné lyžovanie na slovensko-českom pohraničí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste ešte neboli na Kohútke v Javorníkoch, vrelo odporúčame. V lete môžete vyrážať na turistiku, vhodná je aj pre rodiny s deťmi. V zime si zasa môžete zalyžovať. Kohútka je vrch vysoký 913 m.n.m, je tam rekreačné aj lyžiarske stredisko, viacero možností ubytovať sa aj najesť.
Máme pre vás niekoľko tipov, čo Kohútka ponúka. Ako sa tam dostanete, kde sa najete a prečo sa tam oplatí stráviť aspoň pár dní. Či v zime alebo v lete.

Kohútka na hraniciach

Kohútka na mapeNa Kohútku sa zo slovenskej strany dostanete jednoducho: z diaľnice D1 v smere od Žiliny alebo od Bratislavy, či Trenčína zídete na Púchov. Prejdete cez mesto a odtiaľ je to na vrchol cca 35 minút. Idete cez Dohňany, Mestečko a za Lúkami odbočíte vpravo na Lazy pod Makytou. Pokračujete úzkou cestou cez dedinky ako Horná Dubková, Rieka a potom už cez Čertov strmším stúpaním nahor.

Na vrchole vyjdete hneď na veľkom parkovisku, ktoré je dostatočne rozľahlé, bezplatné a hneď oproti pokračuje cesta zasa na českú stranu a dolu. Vľavo je lyžiarske stredisko Kohútka, vpravo zasa známy horský hotel Portáš a turistické trasy.

Lyžovanie na Kohútke

lyžovanie na Kohútke

Ski centra Kohútka je zvyčajne otvorené od 8:30 do 16:00, večerné lyžovanie vždy v sobotu od 18:30 do 20:30.
Je tam niekoľko zjazdoviek v dĺžke 6,6 km (Veľká, Malá, Babská, Runda, Barborka, aj detský skipark), a tiež lanovky a vleky, celkovo 7, no nie vždy všetky premávajú (Veľká a Malá Kohútka, Runda, Barborka, Seník, Spartak).

Zjazdovky sú pre lepších lyžiarov, aj tých slabších. Možno si vybrať. Je tam aj krátka detská trasa, kde sa učia lyžovať deti. Dokonca tam majú aj Lyžiarsku školu, ktorú nájdete v hornej časti veľkého parkoviska v objekte servisu a tiež požičovne lyží a vybavenia. Majú tam veľký výber lyží, palíc, heliem, carvingových lyží, snowboardov, celého výstroja, a za priaznivé ceny. Len pozor – možno platiť len hotovosťou, korunami alebo eurami. Nie kartou.

Na Kohútku premáva aj Skibus, ale len na českú stranu. Cez týždeň v nepravidelných intervaloch podľa aktuálnej potreby. Cez víkendy, sviatky a prázdniny automaticky v intervaloch podľa aktuálnych podmienok. Ideálne je zavolať si na +420 602 521 471, ak by ste boli na druhej, českej strane.

Na Kohútke sa dá aj vynikajúco bežkovať. Priebežne trasy aj upravujú a odporúčame 3 trasy: Hrebeň Javorníkov má 18 km, Papajské sedlo 5 km a Okruh Kohútka 3 km.

lyžovanie na Kohútke

Cenník Skipasov

Skipasy si možno kúpiť v informačnom centre priamo na parkovisku, dá sa platiť aj kartou. Majú dobrý výber – dospelý, junior (10 do 18 rokov), dieťa, senior. Jedno až päť-denný skipass.
Denný detský park stojí 200 Kč.
Dospelý denný skipass vás vyjde na 840 Kč (cca 35€), junior 690 Kč.
3-hodinový skipass stojí 660 Kč, 4-hodinový skipass 720 Kč (27€, resp. 30€)
Záloha za čipovú kartu je 100 Kč, vracia sa.
Podrobný cenník nájdete na stránke Kohútky.

Horská chata Kohútka
Je vo výške 913 m n. m. a v súčasnosti má kategóriu Horský hotel ***.  Ponúka bazén, saunu, solárium, posilňovňu, trávnaté ihrisko a kompletne zrekonštruované izby s pripojením na internet. Môžete tam ochutnať tradičné borůvkové knedlíky, babičinu kachnu, javornícky špalek alebo Kohútkovské prkénko. V blízkosti hotela sú k dispozícii aj zrubové chaty, okolo ktorých vedú aj turistické trasy.

Nižšie nájdete možnosti letnej turistiky, ubytovanie a jedlo + blízke stredisko Čertov.
Tu si môžete pozrieť FOTOgalériu z Kohútky:

Turistika na Kohútke

Nielen v zime sa oplatí ísť lyžovať a bežkovať na Kohútku, ale aj v lete tam nájdete krásne trasy na prechádzky, či väčšiu turistiku. Nádherné kopce a z nich výhľady, úžasná príroda, nenáročný terén aj pre rodiny s deťmi. Tu je pár našich tipov:

Kohútka parkovisko zima a leto

Pohľad od hotela Kohútka na parkovisko. Leto-zima.Z parkoviska môžete vyskúšať trasu na Malý alebo Veľký Javorník. Ide sa na opačnú stranu ako je hotel Kohútka a zjazdovky, čiže v smere na Portáš. Na Malý Javorník je to cca 6 km, miestami do kopca, väčšinou pohodlne po hrebeni. Vyjdete z parkoviska strmším kopcom hore, okolo chaty Spartak, menšej zjazdovky, potom dorazíte ku chate Portáš (cca 1 km), kúsok nad ňou sú tri krásne drevenice a potom už lesná cestička po hrebeni. Držte sa červenej turistickej značky a nezablúdite 🙂

Ak si chcete predĺžiť trasu, môžete pokračovať po hrebeni ďalej k Javorníkom a k Sedlu Bukovina. Krásna príroda, nenáročná turistika, aj cyklotrusitika. Kúsok odtiaľ je aj Rozhľadňa Stratenec.
z hrebeňa vedú rôzne turistické trasy na obe strany, českú aj slovenskú, čiže máte dostatok možností na výber.

turistika na Kohútke

Ubytovanie a jedlo

Na Kohútke je niekoľko možností ubytovať sa, či už v hoteli Kohútka, na spomínanom Portáši, alebo v ďalších chatkách.
Možností najesť sa máte tiež veľa. Dá sa platiť eurami, českými korunami aj kartou. Vonku pri lyžiarskom stredisku je aj stánok s teplými nápojmi, výborná horúca čokoláda, či čajík.

Špecialitou je rozhodne borůvkáč, čiže borůvkové kysnuté knedličky. Je to tradičná, dlhoročná a obľúbená dobrota, my sme si dali viackrát na Portáši a chutili výborne. Pripravujú sa každý deň čerstvé z kysnutého cesta a čučoriedok. Varia sa na pare a buď sa polejú tekutejším tvarohom, cukrom a roztopeným maslom, alebo namiesto tvarohu sa dáva mak.

borůvkové kysnuté knedličky

Borůvkové kysnuté knedličky – s tvarohom a makom.

Horský hotel Portáš
Je to veľká drevená chata, ktorá stojí priamo na moravsko-slovenskom pomedzí a to od roku 1932. Pomenovanie dostala podľa valašských strážcov hraníc – portášov. Hotel si dodnes udržiava svoj štýl tradičnej horskej stavby, pričom ubytovacia časť bola zmodernizovaná pre komfortný pobyt so všetkými vymoženosťami súčasnej doby.
Priamo pred hotelom sa stretáva sedem značených turistických chodníkov. Z odlesnených miest pri hotela máte krásne výhľady na Moravskosliezske Beskydy a Javorníky.
Chodníky smerom na sever vedú k roztrateným obydliam, na juh do kysuckých kopaníc, do Ráztoky k ojedinelému drevenému kostolu. Na východ k výhľadovým bodom Malý Javorník, Stratenec a Veľký Javorník.
Horský hotel Portáš

Horský hotel Portáš

Stredisko Čertov

Ak pôjdete od Púchova na Kohútku, budete prechádza cez zimné stredisko Čertov, ktoré sa rozprestiera v prírodnej rezervácii Čertov. K dispozícii je 8 zjazdových tratí s celkovou dĺžkou 4 300 m (najdlhšia 1 800 m s prevýšením 290 m) a 4 lyžiarske vleky (najdlhší 950 m). Zjazdovky sú vhodné pre náročných i začínajúcich lyžiarov.
Potešia sa aj snownboardisti –  v hornej časti je pripravený malý bang a malý skok. V stredisku nájdete ski bufet, požičovňu lyží a snowboardov, skiservis či bezplatné parkovisko. Ubytovanie a stravovanie zabezpečuje chata Alpina a neďaleký horský hotel Javorník.

Javorníky Kohútka

Foto: LepšíDeň.sk, Wikipedia


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.