7 častých mýtov o pleti a kozmetickej starostlivosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Internet je hlboká studňa informácií, v ktorej človek neraz ostane dezorientovaný. Ku každej téme je možné nájsť nespočetne veľa článkov, no často nie je zrejmé, ktoré informácie sú naozaj pravdivé. Týmto článkom sme sa rozhodli zbúrať niekoľko kozmetických mýtov, ktoré nikto netuší kde a prečo vznikli.
Stačí ochranný faktor používať iba v lete? Mala by si pokožka oddýchnuť od make-upu? Prečo nie sú vlhčené obrúsky vhodné na odličovanie?

 

1. Póry sa zatvárajú a otvárajú

Pór je drobným otvorom v pokožke, ktorý sa inak nazýva aj folikul. Cez pór sa do pokožky dostávajú potrebné živiny, pretože doň ústi mazová žľaza. Vzhľad póru by sa dal prirovnať k zmrzlinovému kornútiku, a je nám daný geneticky. Póry nemajú svaly aby mali schopnosť sa otvárať a zatvárať.

Čo sa však s pórom môže diať je to, že jemne svoj obvod zväčšuje, ak je alebo bol zanesený, prípadne sa zmenšuje. To je možné docieliť správnou starostlivosťou o pleť – exfoliáciou, ktorá zbrusuje hornú vrstvu póru a tak sa jeho obvod zmenšuje.
Pozor, píling vykonávajte maximálne 2x do týždňa, pretože všetkého veľa škodí ? Viac o póroch nájdete v našom článku o akné.
Po estetickej stránke je možné póry vyhladiť dobrou podkladovou bázou pod make-up, ktorá ich vyplní.

 

2. Ochranný faktor sa používa iba v lete

Ochranný faktor, v skratke SPF, je potrebné používať celoročne.
Slnečné žiarenie sa skladá z UVB (B – burning = spáliť sa) a UVA (A – aging = starnutie). Netuším, kde vzniklo presvedčenie, že ochranný faktor stačí vytiahnuť iba vtedy, keď vonku svieti slnko.
SPF je číslo 1 v boji proti starnutiu a malo by sa aplikovať na pokožku každé dve hodiny. Ak je zatiahnuté a slnko cez mraky nevidíme, stále svieti. Ak by nesvietilo, tak by bola… tma ? Vtedy stačí siahnuť po slabšom faktore s aspoň SPF 15. V prípade priameho slnečného žiarenia použite najmenej SPF 30.

Nespoliehajte sa na faktor vo vašom make-upe. Faktoru by ste si mali dať na tvár za čajovú lyžičku, aby ste dosiahli ochranu deklarovaného SPF. Viete si predstaviť, koľko makeu-pu to je? To znamená, že ak máte make-up s faktorom 15 a na pleť použijete jednu pumpičku, dosiahli ste možno faktor 2.
Hmm a to už tak celkom v boji proti starnutiu nestačí, však?

7 mýtov o pleti - slnenie a ochranný faktor

 

3. V lete nie je vhodné používať retinol

Z našich predošlých článkov ste sa už naučili, že základ spomalenia procesov starnutia je pravidelné používanie SPF a retinolu. Vládne tu však mýtus, že retinol sa nesmie používať počas letných mesiacov, pretože môže pokožku scitlivieť alebo bude náchylnejšia na spálenie. Neverte tomu.

Aktívne látky pre pleť si predstavte ako posilňovňu pre svaly. Ak vynecháte pár týždňov, svaly ochabnú a bude znovu trvať nejakú dobu, než si na istý pohyb navyknú. Prečo by ste sa teda dobrých látok dobrovoľne v lete vzdávali?
Naopak? ak chcete s retinolom začať, leto je vhodnejším ročným obdobím ako zima, kedy je pleť suchšia a dehydrovanejšia. Retinol sa používa vždy na noc a ráno je potrebné použiť vyšší ochranný faktor, pretože retinol je fotosenzitívny a na slnku stráca účinok.

 

4. Make-up škodí pleti

Ďalší mýtus, ktorý sa rozmohol v kruhoch žien je, že make-up pleti škodí. Že občas je potrebné si dať prestávku od jeho nosenia, aby pleť dýchala. Hmm… v poriadku. A keď pleť a koža dýcha, nemali by sme sa potom pri kúpaní vo vani utopiť? Koža je náš najväčší orgán, pretože chráni vnútorné orgány, aby do nich neprenikli neželané látky z ovzdušia a okolia ako prach, smog, pot.
Kyslík sa do tela nedostáva cez kožu a teda ani cez pleť. Make-up slúži ako povrchová bariéra, ktorá zachytáva vyššie spomínané neduhy z ovzdušia. To, čo môže spôsobovať, že sa vám upchávajú póry z make-upu, je zlé odličovanie a nie samotný make-up.

7 mýtov o pleti - make-up

5. Nie je dobré začať s kozmetikou v skorom veku, pretože si pleť zvykne

Ako často ste počuli tvrdenie, že “Nechcem používať v 30-tke dobré krémy, lebo pleť si zvykne a čo budem robiť potom?”
Nie je určitá hranica, od ktorej treba začať používať kozmetiku starostlivosti o pleť. Čím skôr pleť dostane vitamíny a aktívne látky, o to dlhšie ostane mladá a vitálna. Ženy často začnú vrásky riešiť až keď je neskoro. Prevenciou nikdy nič nepokazíte a pleť si na dobré látky nezvyká ?

Dôvod, prečo ten pocit návyku môže nastať je to, že ak zmeníte starostlivosť, môže obsahovať iné látky ako vaša predošlá. Môžu sa meniť potreby vašej pleti, iné ročné obdobie vyžaduje iný prístup k pleti. Preto môžete mať dojem, že si koža už zvykla na istú látky a pri inej kozmetike pozorujete zmeny.

 

6. Kozmetické vlhčené obrúsky sú na odlíčenie najlepšie

uhorka na tvári pleťová maskaMožno vás teraz prekvapím, no vlhčené obrúsky nie sú robené na odlíčenie. Väčšina z nich ani neobsahuje zložky, ktoré odličujú. Preto na odlíčenie miniete aj 5 obrúskov, pretože si vlhčenou servítkou presúvate make-up po tvári a drhnete si pleť. To znamená neustále dráždenie kože, prehnanú exfoliáciu. To môže ústiť do citlivej, dehydrovanej pokožky.
Vlhčené obrúsky zväčša obsahujú alkohol, čo síce v zložení kozmetiky nie je najhoršia vec na svete, ale pri obrúskoch to môže pokožku vysušovať.
Taktiež sú napustené silnými konzervantmi, aby ostali čo najdlhšie vlhké a nedostali sa do nich baktérie. Kozmetické obrúsky vytiahnite skutočne v krajných prípadoch ako festival, chata, na cestách. Každodenné odličovanie nahraďte hydrofilným olejom či odličovacím balzámom.

 

7. Včera sa mi objavila pigmentová škvrna, aj keď používam SPF!

Pigmentové, slnečné alebo starecké škvrny môžu mať hormonálny pôvod, môžu vypovedať o problémoch s pečeňou, no najčastejšou príčinou je ochrana pokožky pred slnkom. Tým sa zvyšuje produkcia melanínu, ktorý dodáva pokožke určité sfarbenie.
Škvrna však vzniká v pomerne hlbokej vrstve kože a preto jej trvá aj niekoľko rokov, než sa ukáže na povrchu pokožky. Preto sa najčastejšie začnú objavovať po 40-tom veku života – je to akoby pamiatka na všetky tie roky slnenia sa bez SPF.

Čiže aj keď ste faktor začali pravidelne používať až teraz, ak vám z ničoho nič nejaká škvrna vyskočí, nie je aktuálna, ale bude mať niekoľko mesiacov či rokov ? Rozhodne si pigmentové škvrny “nebieľte” po domácky potieraním citrónom a sódou bikarbónou!
Obzrite sa po lepšej kozmetike, ktorá obsahuje látky ako arbutín či retinol (skutočne si ho zaobstarajte, je dobrý skoro na všetko), ktoré sú schopné rozbiť pigment škvŕn. Prípade sa opýtajte vašej kozmetičky a spoločne vyberte najvhodnejšiu procedúru pre váš typ škvŕn.
Tak či onak, vybavte sa dávkou trpezlivosti, pretože výsledky bielenia nie sú instantné a môže trvať 6 mesiacov až rok než bude vaša pokožka ako predtým.

Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew.
Foto: Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.