Ako využiť odvlhčovacie vrecúška vložené k niektorým výrobkom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú to vrecúška so silica gélom, dezinfekčné minivrecúška, odvlhčovacie vrecúška, absorpčné sáčky a podobne. Určite ste už aj vy na ne narazili – výrobcovia ich vkladajú k veciam, ktorým neprospieva vlhkosť. Topánky, rôzne elektronické prístroje, náradie ai.
Tieto malé vrecúška sú naplnené silica gélom a väčšinou ich okamžite vyhadzujeme. Je na nich upozornenie, aby ste ich nejedli a aby ste ich dali z dosahu detí. Ich obsah vám však dobre poslúži. Prečítajte si triky, ako tieto vrecúška využiť v domácnosti.

 

Ako využiť odvlhčovacie vrecúška?

Vnútri týchto malých vrecúšok sa nachádzajú malé kryštáliky kremičitanu sodného, ktorý je naozaj zázračným v pohlcovaní vlhkosti. Aj keď sa vám zdá, že je tam pár kryštálikov, dokážu pohltiť veľké množstvo vody. Dokonca až 40% svojej hmotnosti a pritom nezväčšujú svoj objem. Nenapučia.

Aj keď vrecúško roztrhnete a vysypete kryštáliky, nepráši sa z nich, nie sú toxické, neublížia vám. Tento obsah zodpovedá predpisom EÚ o bezpečnosti, takže sa netreba obávať.  Zabraňujú vzniku baktérií a húb, plesní.
Pokojne vrecúško vložte do nádoby s cukrom, ryžou alebo strukovinami. Vysaje z nich prebytočnú vlhkosť a zastaví prípadné plesnivenie. Dokonca aj keď dáte malé vrecúško do veľkého balenia psích granúl.

Kryštáliky silica gélu vysajú vlhkosť zo žiletky, takže vám nebude hrdzavieť a zostane dlhšie ostrá. Žiletku vložte po použití napríklad do nádobky a prihoďte vrecúško so silica gélom.

 

Topánky aj oblečenie

vrecúška so silica gelomBehávate? Alebo častejšie chodievate a cítiť to na vašich topánkach? Nemyslíme teraz zápachom, ale skôr vlhkosťou. V tom prípade vložte vrecúška do spotených topánok a rýchlejšie vám vyschnú. Zahubíte tak aj baktérie, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu. Práve tieto baktérie totiž rozkladajú pot a spôsobujú tak zápach.

Ste na dovolenke a neustále máte mokré plavky, či uteráky? Dokonca ich musíte hodiť do kufra a presunúť sa ďalej? Priložte k nim vrecúška so silica gélom, aby vysali vlhkosť a zbavili kúskov nepríjemného zatuchnutého pachu.

Vrecúška tiež môžete dať k oblečeniu, zimným páperovým bundám, ktoré odložíte do skrine na dlhé mesiace. Nebudú potom zatuchnuté, cítiť takým tým nepríjemným pachom.

 

Skrinky, šuplíky…

Pozor, teraz jedna zaujímavá vec – keď pridáte tieto vrecúška so silica gélom k strieborným šperkom, nebudú vám tak rýchlo černieť. Odsajú vlhkosť a spomalí sa proces oxidácie.
Takéto odvlhčovacie vrecúško pokojne vložte do kozmetickej taštičky, v ktorej nosíte odličovače, tampóniky, šminky ap. Kryštáliky dokážu v taštičke udržiavať suchšie prostredie.

Vrecúška sú účinné aj v skrinkách a šuplíkoch. Môžete ich pokvapkať obľúbeným vonným olejom a získate tak voňavé vrecúška 🙂

Ďalší parádny tip: zbierajte si vrecúška so sila gélom a potom ich využite na usušenie kytíc. Chytili ste na svadbe kyticu? Chcete si ponechať tú z oslavy? Vložte ju to plastového vrecka a pridajte niekoľko odvlhčovacích vrecúšok. Tie kvety postupne vysušia a zakonzervujú.

umývačka riaduPrečítajte si tiež
Sú umývačky riadu naozaj výhodne? Triky ako ušetriť.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.