Sú umývačky riadu naozaj výhodné? Tu sú užitočné tipy, ako ušetriť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už dávno neplatí, že umývačka riadu je veľký luxus pre domácnosti. Čím ďalej, tým viac rodín si kupuje tento spotrebič do svojej kuchyne, pretože investované peniaze sa im zaručene po čase vrátia. A nielen to. Umývačka riadu má mnoho výhod a taktiež dokážete pri nej aj šetriť peniaze, energie, čas a v neposlednom rade aj svoje ruky.
Teraz vám prezradíme, čo je potrebné vedieť pri výbere umývačky riadu a aké poznáme typy. Okrem toho vám dáme aj zopár rád, ako s umývačkou ušetriť. Nakoľko v dnešnej dobe tieto spotrebiče disponujú rôznymi funkciami, je potrebné vedieť aj to, ako a kedy riad do umývačky ukladať, na aký program a podobne.

Typy umývačiek riadu

Úplne na začiatok sa musíte rozhodnúť, aký typ umývačky by ste chceli mať v domácnosti. Ten záleží aj od veľkosti priestoru, ktorý jej dokážete ponúknuť a konkrétneho miesta. Preto sa umývačky riadu rozdeľujú na tri typy:

umývačka riadu ikonaVstavané | zabudované

Vstavané umývačky riadu sú najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie. Sú súčasťou kuchynskej linky, čiže sú do nej zabudované. Dokonale s ňou ladia či už farebne alebo štýlovo. V tomto prípade však musí sedieť rozmermi úplne presne.

umývačka riadu ikonaVoľne stojace

Tieto umývačky majú výhodu, že ich môžete kedykoľvek a kamkoľvek premiestňovať. Musíte myslieť ale na to, aby bola nablízku prípojka vody a odpadu.

umývačka riadu ikonaStolné

Stolná umývačka riadu zvládne umyť všetky typy riadu ako klasické umývačky, no v menšom množstve. A práve preto sú praktické pre menšie domácnosti či kancelárie. Bežne zvládne umyť 4 až 6 súprav riadu. Stolná umývačka riadu je oproti klasickému modelu úspornejšia. Spotrebuje 7 – 10 litrov vody za jedno umytie. Je to až 10x menej oproti ručnému umývaniu riadu pod tečúcou vodou.

akú umývačku riadu?

 

Veľkosť umývačiek riadu

Taktiež si môžete vybrať z rôznych rozmerov. Nájdete umývačky od 45 cm po 60 cm. Každá zvládne umyť iné množstvo riadu, preto sa teraz pozrite, čím sa jednotlivé spotrebiče líšia.

  1. Šírka 45 cm – do umývačky riadu so šírkou 45 cm sa zmestí približne 8 – 10 súprav riadu.
    Jedna súprava znamená: 1 tanier hlboký, 1 tanier plytký, 1 dezertný, šálka, podšálka, príbor a lyžička. Tento rozmer je vhodný do domácnosti, ktorú tvorí len jeden pár, ktorý až toľko veľa riadu nenarobí.
  2. Šírka 60 cm – ide o najčastejší rozmer umývačiek. Zvládne umyť 12 – 15 súprav riadu, čo znamená, že ju využijete aj vo väčšej domácnosti. Oceníte ju hlavne po rodinnom obede alebo menšej oslave, kedy budete mať špinavého riadu vyše hlavy.
  3. Stolné – táto malokapacitná umývačka dokáže umyť 4 – 6 súprav riadu. Hodí sa do malých domácností, kde sa nevarí každý deň. A hoci nedisponuje všetkými funkciami, umývanie riadu zvláda bez problémov.

 

Hlučnosť umývačky, funkcie a programy

Tieto parametre sú tiež dôležité pri výbere umývačky riadu. Určite nechcete mať doma hlučný spotrebič, ktorý budú počuť ešte aj vaši susedia. Samozrejme, aj tu máte na výber. Hlučnosť umývačiek sa pohybuje v intervale od 50 – 60 dB, tie najtichšie modely dosahujú hlučnosť cca 40 dB. Ak sa rozhodnete pre vstavanú umývačku riadu, tá by mala byť ešte o niečo tichšia.
Nebojte sa, ani zvyšné modely, ktoré majú viac dB vás nejako extra rušiť nebudú. Využiť môžete napríklad aj nočný režim. Hoci je dlhší ako tie klasické, je naozaj veľmi tichý a váš riad umyje dokonale.

panel umývačky riadu

Čo sa týka funkciíprogramov, tak tých je v dnešnej dobe skutočne veľa. A čím ich má umývačka viac, tým je jej používanie komfortnejšie. Jednotlivé funkcie si treba len dobre naštudovať a aktivujete ich jednoduchým stlačením pár gombíkov na spotrebiči. Celý cyklus potom pracuje za vás. Funkcie a programy sa môžu v rôznych modeloch líšiť, preto je potrebné si dobre prečítať návod.
najčastejších funkcií si môžeme spomenúť napríklad: eco režim, rýchle umytie, sušenie, odložené umytie, tablet program (pre umývanie s tabletami), funkcia intensive a mnoho ďalších.

 

Rady na šetrné umývanie v umývačke riadu

Pri používaní umývačky riadu sa vám určite zídu aj nejaké rady. Napríklad, ako predĺžiť životnosť umývačky alebo ako ušetriť energie. Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako vkladať riad do umývačky

Nie všetok riad, čo máte doma, patrí do umývačky. Na to si dajte veľký pozor, pretože môžete poškodiť nielen váš riad, ale predovšetkým aj umývačku, čo by vás určite nepotešilo.

Preto nezabudnite, že do umývačky riadu nepatrí:

  • drevený riad
  • riad so zdobením s kovovými prísadami
  • plastový riad bez označenia možnosti použiť v umývačke
  • panvice a nože s drevenou rukoväťou
  • panvice a formy s teflónovým povrchom
  • medený, strieborný, hliníkový alebo pozinkovaný riad

Ako predĺžiť životnosť umývačky riadu

Umývačku riadu nekupujete každý rok, preto treba dbať aj na správnu údržbu, ktorá v konečnom dôsledku predĺži aj jej životnosť. Odporúča sa preto čistiť filter od mastnoty a zvyškov jedla. Taktiež by ste mali raz za čas, cca po 50 umývacích cykloch, pustiť prázdnu umývačku.  Nastavte ju na program s najvyššou teplotou a vložte do nej prostriedok určený na čistenie umývačiek riadu. Prostriedok kúpite bežne v akejkoľvek drogérii. Tým sa umývačka vydezinfikujezbaví usadenín vodného kameňa, ktorý sa tvorí pri tvrdšej vode.

tablety do umývačkyPrečítajte si tiež
Vyrobte si tablety do umývačky. Lacno a zdravo.

 

8 tipov, ako šetriť s umývačkou riadu?

  1. Ak chcete čo najviac ušetriť, v umývačke riadu požívajte šetrné programy bez predumytia.
  2. Umývačku zapínajte len v tom prípade, ak je naozaj plná. Ušetríte tak vodu aj energiu.
  3. Špinavý riad neoplachujte, len očistite od zvyškov jedla, ušetríte taktiež vodu aj energiu.
  4. Umývačky môžu byť pripojené na teplú alebo studenú vodu. Prípojka na teplú vodu má význam len vtedy, ak na ohrev vody používate tepelné čerpadlo alebo solárne zariadenie. Menej znečistený riad je možné umývať pri 50 stupňoch namiesto 65 stupňoch Celzia. Ušetríte tak elektrickú energiu a čas.
  5. Niektoré umývačky riadu disponujú zabudovanými senzormi, ktoré vyhodnocujú znečistenie vody. Podľa toho si dokáže následne umývačka prispôsobiť množstvo prísad na umývanie, dĺžku cyklu, teplotu a objem vody tak, aby ste ušetrili.
  6. Do klasickej umývačky sa zmestí až 140 kusov riadu. Na ručné umytie by sme potrebovali asi 46 litrov teplej vody. Umývačka pracuje efektívnejšie. Postačí jej 11 litrov vody a 1,1 kWh energie. Nižšia spotreba vody a ďalšie technické vymoženosti umožňujú moderným umývačkám riadu pri umývaní ušetriť35 až 60 % elektriny.
  7. Počas ručného umývania riadu spotrebujete 2,6 kWh na zohriate vody, pre porovnanie umývačka potrebuje len 1,8 kWh Ak by bežala umývačka riadu 280-krát za rok, spotrebuje iba 204,4 kWh elektrickej energie.
  8. Čím vyššia energetická trieda, tým šetrnejšia bude umývačka aj k vašej peňaženke. Vyberajte si z modelov s označením A až A+++. Ceny umývačiek sa pohybujú od 200 EUR za stolné a niektoré lacnejšie umývačky, až po najdrahšie modely, za ktoré zaplatíte aj do 1000 EUR.

Zdroj: DoDomácnosti.sk a YouTube.com

ako vyberať umývačky riadu


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.