Vyrobte si tablety do umývačky. Lacno a zdravo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte doma umývačku riadu, musíte neustále myslieť na dopĺňanie tabliet. Možno už ste skúsili rôzne druhy; kúpené na Slovensku, či v Rakúsku; tuhé alebo polotekuté, gélové… Ak však myslíte ekologicky a nie je vám jedno, čo spôsobujú tablety do umývačky životnému prostrediu, vyskúšajte podomácky urobené. A ak navyše myslíte aj na to, koľko chémie sa v nich ukrýva a ako pôsobí na vaše zdravie, je rozhodnuté. Máme pre vás postup, ako si vyrobiť domáce granule, resp. prášok na umývanie riadu. A nie je to žiadna veda!

 

Domáce tablety do umývačky

Mimochodom, umývačku riadu musíte udržiavať neustále čistú. Už viete, že ak tam necháte špinavý riad hoci dva dni, cítiť to pri každom otvorení dvierok. A to nie je všetko.

Vedci skúmali umývačky po celom svete, testovali a sledovali ich. Zistili, že v umývačkách sa môžu nachádzať a rásť škodlivé druhy plesní. Až 62% umývačiek obsahuje huby, ktoré môžu po vdýchnutí spôsobiť infekcie. Mnohé sa zachytávajú na gumenom tesnení.
Je preto dobré venovať pravidelnému čisteniu  umývačiek pozornosť a pokiaľ sa dá, využívať prírodné prostriedky bez chémie.

Ak hľadáte účinný prírodný prostriedok, po ktorom sa bude vaša umývačka doslova blýskať, použite obyčajný ocot. Ten môžete naliať do nádobky v umývačke, napríklad aj do tej, ktorá je určená na prípravok zvyšujúci lesk riadu.

umývačka riadu

 

Vyrobte si EKO tablety

Potrebujete pohár jedlej sódy, pohár sódy na pranie (tiež kalcinovaná sóda), pohár kuchynskej soli, pol pohára kyseliny citrónovej, pohár vody a formičky na ľad.

Všetky prísady okrem vody premiešajte vo veľkej miske. Následne prilievajte po troške vodu a miešajte. Zmes nemôže mať hrudky, nemôže sa drobiť, ale mala by vzniknúť jednoliata hmota. Tú vlejte do formičiek na ľad a poriadne zatlačte, aby sa vyplnili všetky miesta.
Nechajte stuhnúť asi pol hodiny, potom kocky vyklopte na alobal a nechajte poriadne vysušiť.
Hotové tablety môžete skladovať v zaváraninovom pohári s viečkom.

čistiace prostriedkyPrečítajte si tiež
10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky.

 

Vyrobte si EKO prášok

tablety do umývačky prášokTento recept je ešte jednoduchší a naozaj lacný, pritom je účinný.
Zmiešajte 300 gramov jedlej sódy + 300 gramov práškovej sódy na pranie + 150 gramov hrubozrnnej kuchynskej soli + 150 gramov kyseliny citrónovej.
Riadne premiešajte a vsypte do uzatvárateľnej nádoby, aby prášok časom nezvlhol. Prášok môže mierne „dýchať“, ale rozhodne nemôže zvlhnúť, lebo stvrdne na betón.

Ako používať tento prášok? Do umývačky na miesto na to určené dajte maximálne dve lyžičky prášku a pridajte 2 kvapky Jari. Nie viac, aby vám to príliš nepenilo.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.