„Stále verím, že ľudia sú vo svojom srdci dobrí…“ Moja priateľka Anna Franková

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Toto je ten typ príbehov, ktorý vás chytí za srdce a dojme, ale tiež povzbudí a dodá nádej, že zlo nie vždy zvíťazí. Že stačí mať viac odvahy, vzdorovať nepriazni a zlým ľuďom, aby ste dokázali napredovať. Prenesie vás do jedného z najtemnejších období našej histórie, v ktorom vyplávalo na povrch toľko neľudskosti a barbarstva…no zároveň je to dôkaz o nesmiernej sile čistej lásky a verného priateľstva.
Moja priateľka Anna Franková.

Vtedy som ešte nevedela, že to bude moja prvá priateľka v živote. Priateľka na hranie, susedka a spolužiačka. Naše rodiny sa postupne zblížili a spoločne sme sa pretĺkali životom utečencov v cudzom meste. Prežívali sme spolu obavy z vojny, okupácie a všetkých ich dôsledkov, ktoré sa nás týkali čoraz neúprosnejšie. To malé dievča plné života sa neskôr stalo najslávnejšou obeťou holokaustu.
V mnohých ohľadoch sa stalo symbolom nádeje, ktorú počas vojny zadusila nenávisť a zúrivé vyvražďovanie…

Moja priateľka Anna Franková

Autorka knihy Hannah Pick-Goslarová sa narodila v Berlíne. Priatelia ju volali Hanneli. Keď sa v roku 1933 ujal moci v Nemecku Adolf Hitler a jeho nacistická strana, jej rodina sa presťahovala do Amsterdamu. Tam Hannah začala chodiť do Montessori školy a skamarátila sa s Annou Frankovou. Je bystrá, úprimná a veselá. Niekoľko krásnych rokov si v amsterdamskej štvrti Rivierenbuurt vychutnávajú bezstarostné detské hry, vzájomné návštevy a spoločné večere.
Anna vo svojom denníku označuje Hannu ako „Lies Goosens“ a spomína v ňom príhody, ktoré spoločne zažili.

Keď v júni 1942 nacistická okupácia Európy naberie na obrátkach, dôjde k ich náhlemu odlúčeniu. Anna spolu s celou rodinou Frankovcov zdanlivo bez stopy zmiznú a zostanú po nich len neumyté riady z raňajok a neustlané postele. Kým si Hannah márne láme hlavu nad osudom svojej priateľky a dúfa, že je v bezpečí, jej rodinu postihne neľahký osud. Zajmú ich, pošlú do internačného tábora Westerbork a nakoniec Hannah so svojím otcom, mladšou sestrou Gabi a starými rodičmi skončí v transporte do tábora Bergen-Belsen.

V hrôzostrašných podmienkach, kde je smrť všadeprítomná, sa Hannah dozvie ohromujúce správy o svojej drahej priateľke. Hannah sa pustí do zúfalej snahy o záchranu slabej Anny bojujúcej o prežitie a neváha pritom riskovať vlastný život.

Hannah Pick-Goslarová a Anna Franková

Hannah Pick-Goslarová a Anna Franková.

Ľudia sú vo svojom srdci dobrí…

Moja priateľka Anna Franková je biografický príbeh ženy, ktorá sa s ňou priatelila a osvetľuje niektoré pasáže jej života. Je to dojímavé, citlivo napísané, pútavé. Príbeh o strate i prežití. O holokauste a presvedčení, že zoči-voči zlu si treba zachovať tvár. Vtedy o to viac…a neustúpiť ani o milimeter.
Táto kniha je tiež poklona tým, ktorí dokázali prežiť, hoci boli každý deň na hranici života a smrti.

Múzeum holokaustu v SerediPrečítajte si tiež
Múzeum holokaustu v Seredi. Miesto, kde vás história prinúti spomaliť.

Hannah údajne dúfala, že jej svedectvo pomôže ostatným porozumieť tej časti príbehu, ktorú Anna už nestihla porozprávať po tom, čo ich spolu s ostatnými osobami skrývajúcimi sa na povale zatkli a poslali do Auschwitzu a neskôr do Bergen-Belsen. Taký bol osud Anny, Margot a mnohých iných im podobných detí, ktoré sa dostali do rúk nacistom. Ako Hannah často zdôrazňovala, tento osud ich postihol „len preto, že mali židovský pôvod“.

Jednou z najviac citovaných pasáži z denníka Anny Frankovej je táto: „Je zázrak, že som sa nevzdala všetkých ideálov, lebo sa zdajú byť absurdné a neuskutočniteľné. Napriek tomu na nich pevne lipnem. Navzdory všetkému stále verím, že ľudia sú vo svojom srdci dobrí.“

 

Foto: LepšíDeň.sk, Motýľ


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.