Májové knižné novinky. Šteklivé, napínavé, aj skutočný príbeh | 8 tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prstami som prechádzala po chrbtoch kníh. Napokon som jednu vybrala a otvorila ju na náhodnej strane. Nikdy som knihu nesúdila podľa toho, ako sa začína. Túto lekciu som sa naučila na vlastnej koži. Raz som šla na rande s chlapcom, všetko bolo skvelé, celý večer sme sa smiali. Ibaže prvé rande bolo aj posledné. Preto som i knihy otvárala uprostred, na miestach, kde sa na mňa autor už nesnažil zapôsobiť…
Takto uvažuje knihovníčka Odile v hite Parížska knižnica. Knihy nemožno posudzovať podľa obálky, ani podľa anotácie, či prvých slov. Každá kniha si nájde svojho čitateľa a niekomu urobí radosť, posmelí ho, inšpiruje, či pomôže. Oveľa viac nádherných citátov a pasáži zo spomínanej knihy – o láske ku knihám a k čítaniu – nájdete v článku Takto vyzerá láska ku knihám.
Máme pre vás májové knižné novinky – 8 tipov, z ktorých si snáď vyberie každý.

 

Májové knižné novinky

Po mesiacoch zatvorených kníhkupectiev môžeme konečne vyraziť aj tam, prelistovať novinky a ovoniavať 🙂 Opäť vyjde množstvo úžasných knižiek, od zahraničných i slovenských autorov. My sme vybrali osem kúskov, ktoré zaujali nás a radi by sme vám ich odporučili. Okrem nich však vyjdú ďalšie chuťovky, napríklad detektívka Agathy Christie En ten tulipán, odeonka Chlapci z Nickelu, Rozhovory s Albertom Einsteinom, či Raffael, maliar v Ríme od autorky bestselleru Olej a mramor.
Tiež vyjde kniha Slovania, Umenie dobrého života, krimi Tupilak od Marka Thelena, či Tajomstvo príťažlivosti sŕdc – Oslobodenie.
Nasledujúcich 8 tipov je teda od nás, inšpirujte sa.

ikona knihy1.tip – 365 dní (Blanka Lipińska) | EROTIKA

365 dni májové knižné novinky 8 tipovĽahká, vášnivá oddychovka, podľa ktorej nakrútili megaúspešný seriál. Ten ovládol rebríček streamovacej služby Netflix. Lipińska napísala trojdielnu sériu 365 dní a jej príbeh niektorých šokoval, znechutil, ale oveľa viac ľudí nadchol. Rozpráva príbeh manažérky Laury, ktorá s priateľom Martinom trávi dovolenku na Sicílii. Hneď na druhý deň, na jej dvadsiate deviate narodeniny, Lauru unesú. Zločin má na svedomí hlava sicílskej mafiánskej rodiny, mladý a príťažlivý Massimo Torricelli. Pred niekoľkými rokmi takmer prišiel o život pri prestrelke. V stave klinickej smrti uvidel záhadné dievča, z ktorého sa vykľula Laura. Len čo sa Massimo prebral, prisahal, že ju nájde a získa si jej srdce za každú cenu.
Laura nemá na výber. Môže si užívať prvotriedny luxus, relatívnu slobodu, no nesmie utiecť. Inak jej najbližším hrozí smrť. Laura má odteraz 365 dní, aby sa do Massima zaľúbila a rozhodla sa s ním ostať.

 

 

ikona knihy2. Zákon neviny (Michael Connelly) | KRIMI

Zakon neviny májové knižné novinky 8 tipovMichael Connelly si získal množstvo slovenských fanúšikov kvalitných detektívok. Je to jeden z najlepších a najúspešnejších amerických autorov krimi, ktorý vytvoril kultovú postavu detektíva Harryho Boscha. V ďalších detektívkach vystupuje Michael „Mickey“ Haller, právnik, ktorého sme prvý raz spoznali v knihe Advokát zo zadného sedadla v roku 2005.
V  novom príbehu Zákon neviny Mickey čelí vážnemu obvineniu – je podozrivý z vraždy bývalého klienta. Prípad pridelia sudcovi, ktorý nemá Hallera veľmi v láske, keďže sa v minulosti proti jeho rozsudkom úspešne odvolal, a ten ho pošle rovno do väzby. Haller sa musí obhajovať a zároveň bojuje o život v prostredí, kde mu hrozí nebezpečenstvo nielen od spoluväzňov a dozorcov – niektorých totiž postavil pred súd -, ale aj od tých, ktorí naňho vraždu narafičili.
Michael Connelly píše skvelé detektívky, ktorým nechýba premyslená zápletka, výborne vykreslené postavy a autentické vyšetrovanie. Bez nejakých náhod, krkolomných zvratov, či neuveriteľných prekvapení. Napísal už vyše 30 románov, podľa niektorých nakrútili úspešné filmy a posledné roky pracoval ako výkonný producent seriálu Bosch, ktorý točili podľa jeho série.

 

 

ikona knihy3. Dalajlama – Nevšedný príbeh | ŽIVOTOPIS

Dalajlama májové knižné novinky 8 tipovBoží človek. Skutočná osobnosť, ku ktorej vzhliadajú stámilióny ľudí. Dalajlamovo posolstvo súcitu a mieru oslovuje nielen buddhistov, ale aj veriacich rôznych vyznaní a neveriacich. Jeho myšlienky prenikli do všetkých kútov sveta, no osobne zostáva radšej v ústraní. Mnohé z jeho života zostáva pre verejnosť stále skryté.
Autor životopisu Alexander Norman sa s dalajlamom zoznámil pred tridsiatimi rokmi. S tibetským lídrom spolupracoval na viacerých knihách vrátane jeho autobiografie Sloboda v exile a svoj jedinečný vzťah k tejto veľkej osobnosti pretavil do pútavého nezabudnuteľného rozprávania.
Dalajlama je príbeh o dieťati z odľahlej časti Tibetu, z ktorého sa stal najvyšší náboženský a politický vodca, hlavná osobnosť jednej z najfascinujúcejších kultúrnych tradícií na svete. A hoci sa zdá, že so svojím politickým postavením sa nikdy celkom nestotožnil, rozhodnosť potvrdil vo vypätých politických situáciách a neskôr uprostred nebezpečnej buddhistickej schizmy. Ešte viac však udivuje dalajlamova nesmierne bohatá duchovná prax, ktorá vyrastá z tradície živej viery v nadprirodzené javy, mágiu a proroctvá. Niektoré podrobnosti z duchovného života západného čitateľa istotne prekvapia, ale aj inšpirujú.
Dalajlama nepochybne patrí k najobľúbenejším a najcharizmatickejším osobnostiam súčasnosti.

 

 

ikona knihy4. Mrazivé zlato (Cilla a Rolf Börjlindovci) | SEVERSKÉ KRIMI

Mrazive zlato májové knižné novinky 8 tipovCilla a Rolf Börjlindovci debutovali roku 2012 detektívnym románom o Tomovi Stiltonovi a Olivii Rönningovej Skočný príliv. Okamžite si ich obľúbili aj slovenskí čitatelia a nasledovali krimi Tretí hlas, Temný úsvit a Stále vládne mráz. Piata kniha sa volala Gangréna a teraz je tu šiesty príbeh s obľúbenou dvojicou Mrazivé zlato.
V Arjeplogských horách na severe Švédska nájdu v roztápajúcom sa ľadovci mŕtvolu zavraždeného muža. Vyšetrenie prípadu pridelia Olivii Rönningovej. Vrtuľník, ktorý ju má priviezť na miesto, sa však zrúti a pilot utrpí vážne zranenia. Olivia sa v búrke vydá hľadať pomoc. Netuší, že do nehostinných hôr sa vybrali aj iní ľudia, ibaže s úplne odlišným zámerom.
Vyšetrovateľ Tom Stilton sa dozvie o Oliviinej nehode a rozhodne sa vrátiť z Thajska, aby jej pomohol. Spojí sa s penzionovanou komisárkou Mette Olsäterovou a spoločnými silami sa pustia do zisťovania identity mŕtveho tela v Arjeplogu. Vyšetrovanie sa však komplikuje, presiahne hranice štátu a nitky prípadu vedú do Gambie, kam sa Tom vyberie s priateľom Abbasom. Teraz už ide o život aj im. Vyšetrovací tím spoločnými silami odhaľuje, že zavraždený muž v horách je obeť záhadného zmiznutia, ktorého korene siahajú do polovice dvadsiateho storočia.

 

 

ikona knihy5. Auris (Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek) | DETEKTÍVKA

Auris májové knižné novinky 8 tipovNa základe námetu Sebastiana Fitzeka napísal toto krimi Vincent Kliesch. Ten už má na konte bestsellerovú trilerovú sériu, takže nie je žiadny nováčik. Táto nová séria Auris na naozaj skvelý námet – profilovač, ktorý iba pomocou hlasu páchateľa dokáže zistiť neuveriteľné veci.
Matthias Hegel je forenzný fonetik, odborník na akustickú analýzu dôkazov. Má absolútny sluch a počuje veci, ktoré ostatným unikajú, preto dostal prezývku Auris. Vycíti v hlase neistotu, nervozitu a strach. Na základe hlasovej analýzy dokáže určiť pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok neznámeho človeka. Spolupracuje s políciou a často sa zapája do záchrannej akcie pri rukojemníckych drámach. Pred rokom to tak aspoň ešte bolo, pretože dnes sedí Hegel vo väzení. Brutálne zavraždil bezdomovkyňu a sám sa udal na polícii. Je však skutočne vinný?
Túto otázku si kladie Jula Ansorgeová, mladá žena, ktorá pracuje v rozhlase a vo svojich podcastoch sa venuje kriminálnym prípadom. Verí v Hegelovu nevinu. Dostane horúci tip, novú stopu, ktorá by mohla dokázať, že je Hegel nevinný. Vzápätí však príde výhražný telefonát, aby okamžite dala ruky preč od tohto prípadu…

 

 

ikona knihy6. Kroniky prachu (Lin Rina) | LOVE STORY

Kroniky prachu májové knižné novinky 8 tipovPolice v knižnici sú plné prachu, ale aj úžasných príbehov, sľubuje táto novinka.
Šaty, plesy a hľadanie dokonalého manžela. Presne tak si Animantina matka predstavuje najbližšiu budúcnosť svojej dcéry. Lenže Animant tento svet pozlátka ani trochu nezaujíma. Zo všetkého najradšej sa pohybuje vo svete kníh a realitu sa snaží od seba odohnať čo najďalej pomocou ostrých rečí a sarkazmu. Až kým jej jedného dňa zaklope na dvere a ponúkne možnosť, ktorá jej život prevráti naruby. Ponuke pracovať jeden mesiac v univerzitnej knižnici sa nedá odolať, a tak plná očakávaní opúšťa nudné provinčné mestečko a odchádza do Londýna.
Obklopená toľkými knihami sa len ťažko dokáže sústrediť na svoje pracovné povinnosti. Navyše jej už i tak rozptýlenú pozornosť narúša vedúci knihovník – najprotivnejší muž na svete, s ktorým nie je ľahké vyjsť. Napriek tomu sa v nej začínajú prebúdzať city, ktoré nikdy predtým nepoznala. A ani tá najučenejšia kniha jej nedá odpoveď, ako si s nimi poradiť.

 

 

ikona knihy7. Na love (Michala Ries) | ROMANTIKA

Na love májové knižné novinky 8 tipovAk ste čítali román Na úteku, chystajte sa aj na pokračovanie. „Je ťažké odpustiť niekomu, kto Vám ublížil. Oveľa ťažšie je však odpustiť sebe, že ste ublížili iným. Ak sa mi to podarí, bude to posledná bodka nášho príbehu alebo sa začne písať nový?“ Stretli sa v nesprávnom čase, ich láska nevydržala. Júlia nedokázala čeliť vlastnej zrade ani intenzite citov k Adamovi. Tentoraz sa na úteku zastaví a rozhodne sa vyrovnať s minulosťou. Chce ju uzavrieť a pohnúť sa ďalej.
Keď sa však s Adamom opäť stretnú, nič sa neuzavrie, práve naopak – jej láska vzplanie s rovnakou intenzitou ako jeho vášeň a zdá sa, že sú znovu na začiatku. Obaja sa rozhodnú, že sú lovci, a až do poslednej chvíle nie je jasné, kto z nich sa nakoniec stane korisťou.
Júlia je Adamova divoká karta. Keď na ňu prvýkrát stavil, stratil hlavu, pokoj aj plány do budúcnosti. A skončil s prázdnymi rukami.
Dokáže ho Júlia presvedčiť, aby im dvom dal druhú šancu?

 

 

ikona knihy8. Zvonením sa všetko začína (Marek Zákopčan) | YOUNG ADULT

Zvonenim sa vsetko zacina májové knižné novinky 8 tipovPrvá časť série Školská odysea, čo je oblasť Markovi veľmi blízka 🙂
Život za múrmi strednej školy prebieha podľa vlastných pravidiel. Mladá profesorka Lívia Smolná nastúpila na nové pracovné miesto a už od prvého dňa čelí skúške trpezlivosti. Nie, študenti ju zatiaľ neničia, stala sa však tŕňom v oku kolegovi v kabinete. Slovenčinára Daniela Riečana dráždi jej nadšenie, pokladá ho za prehnané. Študenti ho síce zbožňujú, ale on si drží profesionálny odstup. Ako dlho potrvá dvom pedagógom, kým zložia zbrane a začnú sa navzájom tolerovať? Podarí sa im to vôbec?
V maturitnom ročníku študuje Líviin brat Marko. S priateľmi zažíva vzostupy aj pády, ale napriek občasným zakopnutiam príbehy každého z nich potvrdzujú známu pravdu, že najkrajšie roky života prežíva človek práve na strednej škole. Marko a jeho najlepší kamarát Lukáš sú miláčikmi dievčat. Mirka je do Marka už dlhšie zamilovaná a ani vo sne by jej nenapadlo, že to bude práve ona, kto mu pomôže zvládnuť náročné rodinné problémy.
Alkoholizmus žien, nedorozumenia, narušené vzťahy, tínedžerské lásky, vynucovanie autority, priateľstvo, význam vzdelania či podceňovanie druhých sú len zlomok tém, ktorým sa Marek Zákopčan venuje. Knihe nechýba humor a nadhľad, takže ak si chcete pripomenúť nádherné stredoškolské časy, neváhajte. Veď Zvonením sa všetko začína.

 

tipy na knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

Foto: Ikar, Slovenský spisovateľ, Tatran, Slovart


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.