Pozor na kliešte. 18 zaujímavostí a faktov, ktoré sa oplatí poznať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vždy na jar sa rozlezú a mnohým otravujú život. Kliešte vedia byť pekne neodbytné a ako prvé ich musia riešiť majitelia domácich miláčikov. Už od marca sa vedia spoľahlivo uchytiť na srsti mačiek alebo psov, pričom postupne zlezú ku koži a zavŕtajú sa do nej. Niekedy po pár hodinách vonku príde mačka aj s desiatimi prichytenými kliešťami…a začína sa vyberanie, dezinfekcia.
Ešte horšie je to u ľudí, takže pozor na kliešte. Niektoré jedince môžu prenášať encefalitídu, či lymskú boreliózu. Prinášame vám 18 zaujímavostí a faktov, ktoré by ste mali vedieť…a ktoré možno prekvapia. Popíšeme aj to, kde ich najčastejšie môžete „nachytať“, ako sa k vašej pokožke prisajú, čo na nich pomáha a ako ich správne vyberať.

 

18 zaujímavostí o kliešťoch

  • Kliešte prežijú v horúcich trópoch, aj za polárnym kruhom. Vedia roky hladovať, napiť sa aj zo vzdušnej vlhkosti. Dokážu roky čakať na svojho hostiteľa. Aj preto prežili počas miliónov rokov všetky doterajšie katastrofy.
  • Vo svete existuje opísaných 907 druhov kliešťov. Na Slovensku žijú zástupcovia troch: Dermacentor (pijak), Haemaphysalis (kliešť) a Ixodes (kliešť). Najväčšie riziko predstavuje práve jeden druh z rodu Ixodes, a to kliešť obyčajný.
  • 20% kliešťov sú exofilné kliešte, označované aj ako pastviskové. A tie nás môžu ohroziť. Žijú vo vrchnej vrstve pôdy alebo trávnej mačine. Na svojich hostiteľov číhajú na prízemnej vegetácii, čiže na tráve, opadanom lístí, rastlinách, nízkom kroví.
  • „Samček kliešťa obyčajného krv takmer nepije a jeho úlohou je nájsť cicajúcu samičku na hostiteľovi a oplodniť ju. Samička vyloží 2– až 4–tisíc vajíčok, podľa množstva nacicanej krvi. Každé štádium dokáže dlho hladovať a v priaznivých podmienkach prežije aj dve zimy. Jeho nepriateľom je sucho a nedostatok hostiteľov,“ popísal pre časopis Téma MUDr. Branislav Peťko, dlhoročný pracovník Parazitologického ústavu SAV.
  • Hustota populácie kliešťa obyčajného závisí od populácie drobných cicavcov, od prítomnosti stredných a veľkých zvierat, od počasia aj od ľudských zásahov do krajiny. Napríklad južné Slovensko trpí nedostatkom vlahy a kliešťov tam ubúda, v horách sa teplota vzduchu postupne zvyšuje a viac tam prší a kliešťov tam postupne pribúda, posúvajú sa do vyšších polôh.

pozor na kliešte

 

Pozor na kliešte

  • Vedeli ste, že človek je pre kliešťa náhodný hostiteľ? A navyše neželaný, keďže ho na tele zabijeme. Kliešť vylezie z pôdy, uchytí sa napríklad na konci trávy a čaká. Drží sa štyrmi pármi nôh listu alebo stebla. Keď zaregistruje približujúci sa objekt, postaví sa do číhajúcej polohy, natiahne prvý pár nôh a krúživo nimi máva. Cíti teplo a vydychovaný vzduch hostiteľa na vzdialenosť aj niekoľko metrov. Keď sa „hostiteľ“ dotkne trávy, kliešť sa na ňom zachytí.
  • Keď už máte kliešťa na tele, či oblečení, začína hľadať vhodné miesto na zavŕtanie. Niekedy chodí po tele aj hodiny, kým nájde vhodné miesto, kde bude cicať.
  • Kliešť je „inteligentný“ a číha najmä za vhodných podmienok. Keď sú hostitelia v pohybe, napríklad zvieratá vychádzajú na pašu. Čakajú na vhodných miestach, od svitania do tmy. Menej aktívne sú pri silnom priamom slnečnom svetle, pri teplote nad 23 stupňov, keď je silný vietor alebo dážď – to im nevyhovuje a radšej zalezú späť do pôdy.

klieštePrečítajte si tiež
Kliešte. S týmto trikom sa na vás neprisajú.

  • Nie každý človek je pre kliešťa „chutný“. Podľa viacerých prieskumov sa kliešte radšej prichytávajú na mužoch a to v predkolení, na lýtku, stehne alebo v slabinách. Ak ste dobre oblečení, presunie sa neraz do oblasti brucha, môže sa vyšplhať až na ramená, či do vlasovej časti za uchom.
  • Nie každý kliešť vás vie infikovať. Vírusom encefalitídy je podľa doktora B.Peťka nakazený približne jeden z tisíc kliešťov, aj to len v ohniskách, ktoré sú najmä na západnom a strednom Slovensku.
    Pôvodcu lymskej boreliózy má priemerne každý desiaty až takmer každý druhý kliešť (10 až 45 %). Infekcia však nastáva až po 24 hodinách cicania, čo je veľmi dôležité: preto treba kliešťa odstrániť z tela čo najskôr.

 

Keď sa prisaje na človeka…

  • Po pobyte v prírode sa vždy dôkladne prezrite, vrátane intímnych miest. Používajte repelenty, sú pomerne účinné. Odborníci odporúčajú meniť ich, aby si kliešť nezvykol na istý repelent. Potom stráca účinnosť. Vždy nastriekajte telo najmä odspodu, keďže kliešte číhajú pri zemi. Tu je tip na domáci prírodný repelent proti kliešťom a komárom.
  • Existujú protikliešťové ponožky, vyvinula ich slovenská textilná fabrika Chemosvit Fibrochem vo Svite. Svojou patentovanou technológiu dokázali repelent namiešať do polypropylénovej hmoty, z ktorej naťahali vlákna a utkali alebo uplietli textílie s dlhodobým repelentným účinkom, takzvané funkčné textílie.
  • Keď sa kliešť prisaje na kožu, vyprodukuje anestetikum, ktorým najprv znecitlivie pokožku v mieste vpichu a jeho prisatie človek necíti. Následne roztiahne kapiláry v koži ďalšou látkou a urýchli tok krvi, aby sa mu ľahšie pilo. No a napokon si ešte pomôže látkou, ktorá viaže histamín, aby rana nesvrbela. Tak si nemusíte ani všimnúť, že máte na tele kliešťa.

pozor na kliešte

 

Ako kliešťa vybrať?

  • Možno viete, že kliešť po zavŕtaní sa do kože vylúči látku zvanú cement. Také akoby sekundové lepidlo, aby dobre držal na pokožke a nerušene mohol cicať krv. Preto kliešť drží ako kliešť J Na to myslite aj pri vyberaní kliešťa.
  • Na vyberanie kliešťa použite špeciálnu pinzetu, špeciálne klieštiky na kliešte, slučky, podberáky, existujú rôzne gély či zmrazovače.
  • MUDr. Branislav Peťko odporúča odstrániť kliešťa vždy čo najskôr, aj za cenu, že v koži ostane jeho hlavička alebo ulomený hypostóm, ktorým je v koži zavŕtaný. „Hlavičku môžeme vybrať ako triesku aj neskôr, hypostóm už asi nevyberieme, no ďalšie riziko infekcie už nehrozí. Čím skôr oddelíme hlavičku kliešťa od tela, tým je riziko prenosu pôvodcov chorôb vylučovaných slinami alebo výlučkami čreva menšie,“ dodáva odborník-parazitológ.
  • Nepoužívajte plochú pinzetu, konce nesmú byť ostré, aby ste kliešťa „neodstrihli“ od pokožky.
    Osvedčil sa háčik na vyberanie kliešťa v tvare dvojzubej vidličky. Zasuniete ho pod kliešťa tak, aby sa do zárezu dostala základňa hlavičky, s ktorou je hypostóm pevne zrastený. Najprv kliešťa niekoľkokrát pootočíte na jednu otáčku striedavo na obe strany. Uvoľníte tak spomínaný cement a potom jemne ťaháte kolmo proti koži. Napokon miesto dezinfikujte jódovým prípravkom alebo alkoholom.
  • Určite na kliešťa nekvapkajte olej ani nenatierajte krémom. Upcháte mu dýchacie otvory, začne sa dusiť, sám sa bude snažiť z miesta uvoľniť a začne nadmerne sliniť, aby sa odlepil. Tým sa zvyšuje aj riziko infekcie.

Prečítajte si tiež
Kliešte sú všade. Na koho lezú a ako sa chrániť?

Zdroj: internet, časopis Téma,
Slovenská akadémia vied, Úrad verejného zdravotníctva SR
Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.