Bol dieťaťom, ktoré sa nemalo narodiť. Jeho mama bola Juhoafričanka a otec Švajčiar….čo v období apartheidu neprichádzalo do úvahy. Vzťah medzi partnermi odlišnej farby pleti sa rovnal trestnému činu, za ktorý ste išli do väzenia na päť rokov. Preto museli Trevora skrývať a chrániť ho pred vládnymi úradníkmi, ktorí by ho odviedli preč. S otcom smel byť iba vnútri a keď vyšli von z bytu, musel kráčať po opačnej strane ulice…
Cesta Trevora Noaha sa začala takpovediac kriminálnym činom…no napokon sa z neho stal populárny moderátor, ktorý má vlastnú show, cestuje po celom svete a vystupuje ako stand-up komik pred vypredaným hľadiskom.
A v slovenčine vyšla kniha Vinný od narodenia, ktorá opisuje jeho zázračnú cestu životom a tak ako on sám, aj kniha je veľmi vtipná, pohodová, veľakrát dramatická a vzrušujúca.
Keď ma lekári vybrali, nasledoval trápny moment, lebo zahlásili: „Hmm. To dieťa má veľmi svetlú pokožku.“ Rýchly pohľad po pôrodnej sále im odhalil, že tam nie je žiadny muž, ktorý by sa k nemu hlásil.
„Kto je otcom?“ spýtali sa.
„Otec pochádza zo Svazijska,“ odvetila mama, odvolávajúc sa na malé vnútrozemské kráľovstvo na západe Južnej Afriky, ktoré sa dnes nazýva Eswatini.
Zrejme vedeli, že klame, no odpoveď prijali, pretože potrebovali vysvetlenie. Počas apartheidu vláda zaznamenávala vo vašom rodnom liste všetko: rasu, kmeň, národnosť. Všetko muselo byť zaškatuľkované.
Vinný od narodenia
Trevorova kniha sa považuje za najúspešnejšiu autobiografiu 21. storočia. S dôvtipom a úprimnosťou približuje nezvyčajný svet, na ktorý by sme najradšej zabudli. Je to tiež najlepšia kniha roka New York Times, USA Today, San Francisco Chronicle, NPR, Esquire, Newsday, Booklist. Získal za ňu ocenenie cenu Thurber Prize for American Humor. O čom teda je?
Trevor Noah začína svojím pohnutým detstvom: zažil chudobu, prejavy rasizmu, ale aj odvážnu vzburu svojich “farboslepých rodičov“, ktorí sa s dôvtipom snažili prekonať etnické a rasové predsudky. Spomína napríklad situáciu, keď ho mama ako 9-ročného vyhodila z idúceho auta. Nelsona Mandelu prepustili z väzenia, keď mal Trevor päť, či šesť rokov…
„Nikdy nezabudnem, aké násilie nasledovalo. Víťazstvo demokracie nad apartheidom niekedy nazývajú Nekrvavá revolúcia. Tento názov používajú, pretože bolo preliatej málo belošskej krvi. černošská krv tiekla ulicami.“
Trevor píše o detstve i búrlivej mladosti. Nazrieme do jeho jedálnička, v ktorom boli neraz húsenice. Spomína na svoje stredoškolské lásky.
Zábavná i smutná autobiografia
Vinný od narodenia je skvelá autobiografia a Trevor je nielen výborný komik, ale tiež vie písať. Navzájom prepojené príbehy sú miestami smutné, dojímavé a plné pokory… potom zasa vtipné a veselé, takže umne sa striedajú aj emócie.
Trevor si neraz robí zo seba srandu, díva sa na udalosti s nadhľadom – v prvej časti knihy sú práve krátke medzikapitoly o apartheide, o živote v tom ťažkom období.
Je neuveriteľné, z akých ťažkých podmienok vyšiel, no dokázal sa prebiť a vykročiť k slobode, lepšiemu a dôstojnejšiemu životu, a k úspechu, aký by mu mohli mnohí len závidieť.
Pozrite si aj ďalšie KNIŽNÉ TIPY.
Apartheid
„Príbeh Noahovej rodiny je nemilosrdnou sondou do života v Juhoafrickej republike počas apartheidu a zároveň vyznaním lásky autorovej pozoruhodnej matke,“ napísali The New York Times o knihe Vinný od narodenia.
Práve kombinácia faktov o apartheide a osobného života je pútavá a jedinečná. Dozviete sa veľa o Juhoafrickej republike a politike rasovej oddelenosti. Napríklad existovali dopravné prostriedky pre belošských a takzvaných „farebných“ obyvateľov.
Černosi mali zakázaný prístup do reštaurácií, kín, parkov, pláží, škôl, nemocníc a iných zariadení.
Nemocnice pre pôvodných obyvateľov boli menej vybavené ako tie, ktoré mohli využívať belosi…
Trevor sa nevyhýba žiadnej téme a skvele začlenil do knihy mnoho kultúrnych, historických a politických zaujímavostí.
Keď v Južnej Afrike chyžné otehotneli, mnohé z nich prišli o prácu. Alebo, ak mali šťastie, rodina, pre ktorú pracovali, im dovolila ostať, mohli porodiť, no potom odišlo dieťa žiť k príbuzným do rezervácií. A tak černošská matka vychovávala belošské deti a vlastné dieťa videla iba raz za rok cez sviatky. Ale hŕstka rodín dovolila slúžkam nechať si deti a tie bývali v izbe pre služobníctvo alebo v malých bytoch na dvore. Tieto deti boli veľmi dlho moji jediní priatelia.
Študoval na Maryvale College a v roku 2002 začal svoju kariéru ako herec v juhoafrickej telenovele Isidingo. Neskôr pracoval ako rozhlasový a televízny moderátor vo vlastných show. Ako stand-up komik čerpal témy zo zážitkov z detstva, zo života na černošských predmestiach a z vlastných medzikultúrnych skúseností.
V roku 2011 sa presťahoval do USA. Od roku 2015 s veľkým úspechom moderuje The Daily Show, americký satirický spravodajský program na stanici Comedy Central. Ako stand-up komik vystupuje po celom svete od Bombaja cez Dubaj, Toronto či San Francisco až po Berlín. V roku 2017 dostal cenu MTV Movie & TV Award ako najlepší moderátor a cenu Emmy za The Daily Show.
Foto: Tatran, IG/Trevor Noah, LepšíDeň.sk