Turistika s deťmi. Ako ju prežiť v pohode a kam sa vybrať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ani s príchodom detí sa nemusíte obávať, že vaše turistické dni skončili. Stačí málo a krásy slovenskej prírody môžete ukázať aj tým najmenším. Poradíme vám, na čo by ste mali myslieť predtým, než na túru vyrazíte. A inšpirujeme vás niekoľkými miestami vhodnými pre všetky vekové kategórie.

 

Čo musíte pred turistikou s deťmi vedieť?

Lesy a hory, hoci aj nevysoké, môžu byť zradné a preveria aj skúsených turistov. Určite by ste ich nemali podceňovať, najmä ak sa na výlet chystáte s deťmi. Základom je vybrať si vhodnú trasu. Takú, ktorá je v danom ročnom období bezpečná a bude vyhovovať schopnostiam a veku vašich ratolestí.

Na nohách by vám ani deťom, nemali chýbať kvalitné a pevné topánky. Na seba si dajte nepremokavé a počasiu prispôsobené oblečenie. Nezabudnite si zbaliť nejaké občerstvenie a dostatok vody.
Myslite aj na bezpečnosť vašej rodiny. Pred cestou si pozrite, aké bude počasie, a nevyrážajte, ak hrozí búrka. Takisto nezačínajte najmä dlhšiu túru pred zotmením. A ak chodíte na turistiku pravidelne, uzavrite pre seba a svoje deti poistenie na hory.

turistika s deťmi

 

Turistika s deťmi – kam sa vybrať?

ikona pesoOponický hrad

Zrúcanina starého kráľovského hradu z 13. storočia zdobí západný výbežok pohoria Tribeč. Počas uhorských čias bol hrad vážne poškodený, no napriek tomu sa k nemu stále radi vydávajú turisti. Tí sem chodia obdivovať najmä krásny výhľad do ďaleka a prírodu.

Areál hradu je pekne upravený, turisti v jeho okolí nájdu miesto na sedenie aj ohnisko na opekanie. Túra k zrúcanine je ideálna pre všetky vekové kategórie. Je nenáročná a krátka. Ak sa vyberiete z obce Oponice, ste tam za necelú hodinku.

turistika s deťmi

ikona pesoKatarínka

Veľmi peknou zrúcaninou, tentoraz kostola s kláštorom, je aj Katarínka, ktorá sa ukrýva v Malých Karpatoch. Z pôvodne gotickej stavby sa pekne zachovala časť kláštornej budovy spolu s vežou, ktorá obyčajne býva prístupná v lete.

Aj pri tejto zrúcanine nájdete miesto na posedenie a opekanie. Pri kláštore sa nachádza aj rovnomenná lesná železnica, ktorá zaujme najmä najmenších.
Výhodou je, že k miestu sa dostanete aj s kočíkom. A to po trase s nízkym prevýšením a dĺžkou cca 2,7 kilometra (ak pôjdete z obce Naháč).

ikona pesoVysoké a Západné Tatry

Ani Tatry už nie sú územie s deťmi neprístupné. Vďaka projektu Tatry bez bariér už máme viacero veľmi atraktívnych trás, ktoré majú povrch zdolateľný aj najmenšími.

Veľmi známy je značený chodník okolo Štrbského plesa. Okolo jazera ľadovcového pôvodu môžete prejsť aj s kočíkom po 2,5 kilometrovej asfaltovej ceste.
Vyasfaltovaný chodník (alebo aj zubačka) vedie aj zo Starého Smokovca na Hrebienok, odkiaľ, ak máte ešte energiu, môžete pokračovať po bezbariérovom prístupe až k Rainerovej chate.

Štrbské Pleso turistika s deťmi

 

ikona pesoDetský lesný náučný chodníček v Starých Horách

Ako už z názvu vyplýva, vhodnejšie miesto na prechádzku lesom s deťmi len ťažko nájdete. Chodník, ktorého súčasťou sú z dreva vyrezávané zvieratká, obrovské huby, lesné bludisko a domček na stračej nôžke leží v Banskobystrickom kraji.

Cesta po ňom a za poznaním začína pri základnej škole v obci Staré hory. Síce nie je dlhý, má len približne kilometer, no vďaka spomínaným atrakciám a náučným tabuliam tam strávite aj niekoľko zábavných hodín. Výlet vám spríjemní, že asfaltová i lesná cesta sú vhodné aj pre kočík a že si počas prechádzky oddýchnete v altánku.

turistika na SlovenskuPrečítajte si tiež
Turistika na Slovensku. 20 dôležitých pravidiel.

Foto: Unsplash, Pexels.com,
Flickr/Michal Novota, Flickr/
Gishan Nissanka


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.