Nádherné tatranské doliny ako stvorené na turistiku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kôprová dolina, Batizovská, Mengusovská, Slavkovská, Skalnatá dolina… Nádherné tatranské doliny a štíty dokážu očariť a nadchnúť aj „občasných“ milovníkov prírody a turistiky.
Napríklad spomínaná Batizovská dolina je síce krátka, ale pomerne divá tvorená skalnatými a morénovými prahmi.
Skalnatá dolina je zasa vysoko položená nad Tatranskou Lomnicou (885 m.n.m.). Nachádza sa pod mohutnými stenami Lomnického štítu a vy máte chvíľami pocit, že ste trpaslík.
Bielovodská dolina je najdlhšia a najrozľahlejšia na severnej strane Tatier. A pre nás aj jedna z najkrajších.
Od Štrbského Plesa sa zasa začína terasovitá Mlynická dolina ohraničená nádherným Štrbským štítom, Soliskovým hrebeňom a hrebeňom Bášt.
Alebo taká Kôprová dolina, ktorá rozdeľuje Vysoké a Západné Tatry. Názov pochádza z ľudového pomenovania podľa hojného výskytu Kôprovníčka bezobalového. Turistickým východiskom sú Tri Studničky a Podbanské, najzápadnejšia Tatranská osada s baníckou históriou…

Jednoducho, ak sa raz pozriete do niektorej z tatranských dolín, zamilujete si ich. Budete sa tam vracať znova a znova, pretože vás bude lákať jedinečná príroda Tatier a neopakovateľná atmosféra.
Aj preto nás potešilo, že naši partneri z časopisu Krásy Slovenska rozbiehajú nový seriál o tatranských dolinách a štítoch. Medzi najobľúbenejšie patrí Tichá dolina a tou práve začíname.

 

Jedinečné tatranské doliny

„Jeden naozaj krásny slnečný deň, na turistiku ako stvorený, som odpočíval na Poľskom hrebeni. Kochal som sa úchvatnou tatranskou scenériou a nielen ňou,“ rozpráva vášnivý turista a milovník prírody Jozef Gurník. „Z Velickej doliny sa po reťaziach šplhali dve staršie dámy, na hrebeni sa usadili blízko mňa. Zo začiatku som im nevenoval pozornosť. Keď si zotreli pot z čela a tlak im poklesol, z batoha si vytiahli mapu Tatier. Čo nasledovalo potom, bolo naozaj zaujímavé.“

Vôbec sa nesnažili otočiť mapu tak, aby dolinu, ktorou prišli, mali za sebou, čo by im pomohlo lepšie sa zorientovať v teréne. Ako mali ledabolo pohodenú mapu, začali jedna druhej suverénne ukazovať, kde je Gerlachovský štít, vôbec ich nezaujímalo, že ho majú za chrbtom. Takto to pokračovalo aj s ďalšími štítmi a sedlami…

Jozef sa zo začiatku len usmieval. Keď to určovanie trvalo už dlhší čas, pristúpil k nim, otočil im mapu do správneho smeru a ukázal im na rázcestník s tabuľkou, že sú na Poľskom hrebeni.
Poukazoval im, kde sa nachádzajú jednotlivé štíty, sedlá a doliny, ktoré spomínali.

Do Tatier prichádza množstvo turistov – Slovákov, Čechov, Poliakov, aj tých zo vzdialenejších krajín. Je však zaujímavé, že viacerí sa nedokážu správne zorientovať a nevedia čítať ani mapu. Potom im unikajú rôzne zaujímavosti a súvislosti.

Pohľad na Tichú dolinu z výstupu na Kasprov vrch

Pohľad na Tichú dolinu z výstupu na Kasprov vrch.

 

Tichá dolina

Tichá dolina je prvá dolina Vysokých Tatier od západu.
Oddeľuje Vysoké Tatry od Západných Tatier, je aj jednou z najdlhších tatranských dolín, meria cca 16 km (niekde sa uvádza 14 km, inde až 17 km). Nad jej uzáverom je Ľaliové sedlo, v ktorom sa stretávajú Vysoké a Západné Tatry.
Jej ústie sa začína vo výške 950 m pri Podbanskom a jej severný uzáver tvorí hlavný hrebeň Západných Tatier a Vysokých Tatier od Kamenistej po Hladký štít (2 066 m). Od Kôprovej doliny ju oddeľuje hrebeň Liptovských kôp. V spodnej časti je Tichá dolina sprístupnená aj cyklistom.

Horná časť Tichej doliny nesie pomenovanie Zadná Tichá dolina alebo len Zadná dolina. Všetky úvaly nachádzajúce sa na západ od Tichého potoka, ktorý preteká celou dolinou, už patria k Západným Tatrám.

Z Liptovských kôp spadá do Tichej doliny niekoľko dolín, doliniek a žľabov. Špania dolina sa nachádza medzi vedľajšími juhozápadnými a severozápadnými ramenami Veľkej kopy. Zo žľabov spomeniem aspoň Magurský žľab, ktorý leží medzi ramenami Malej Licierovej Magury.

Pohľad z chodníka do sedla Závory na Zadnú Tichú dolinu

Pohľad z chodníka do sedla Závory na Zadnú Tichú dolinu.

 

Turistická trasa

Z ľavej strany medzi Kňazovou Tomanovou a Liptovskou Tomanovou sa nachádza Javorová dolina. Tomanová dolina oddeľuje skupinu Červených vrchov od ostatnej časti Západných Tatier. Od roku 2009 je zrušený turistický chodník touto dolinou z dôvodu ochrany prírody.

V dolnej časti Tichej doliny je žltá turistická značka, ktorá vedie popri Tichom potoku z veľkej časti zalesnenou dolinou po asfaltovej ceste.
Pred záverom Tichej doliny vystupuje žltá trasa do Suchého sedla, tesne pod vrchol poľského Kasprovho vrchu, čo je štátna hranica.

Pozrite si ďalšie cestovateľské tipy.unesco slovensko

Pokračovaním doliny na konci asfaltovej cesty je Zadná Tichá dolina. Tam môžete ísť po červenej turistickej značke, ktorá stúpa do sedla Závory a ďalej do Hladkého sedla s výhľadom do Doliny Pieciu Stawów Polskich .
Zo sedla Závory zostupuje zasa chodník po zelenej značke do Kôprovej doliny.

Tichá dolina jedna z najväčších tatranských dolín, ale je chudobná na plesá. Jediné dve malé a nevýrazné plieska sa nachádzajú vo Valentkovej doline, a to Vyšné Valentkovo pliesko a Nižné Valentkovo pliesko. Obe sú turisticky neprístupné.
V Tichej doline bolo objavených aj niekoľko jaskýň, v ktorých sa v súčasnosti vykonáva výskum a mapovanie.

text a foto: Jozef Gurník (Krásy Slovenska 1-2/2019), Tatry.sk, TatryPortal.sk.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.