Ak patríte medzi milovníkov turistiky, Vysokých Tatier a nebojíte sa výziev, máme pre vás tip na skvelú vysokohorskú túru. Zo Štrbského Plesa, kam môžete prísť autom alebo sa tam aj ubytovať (hotely Patria, Solisko, Fis, vily Marína, Kosodrevina, Polar, či ďalšie ubytovacie zariadenia) na Rysy, čo je jeden z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier.
Túra patrí medzi náročnejšie s prevýšením 1250 metrov a zaberie vám do deväť hodín. Začína sa v Štrbskom Plese, ide sa Nad Žabím potokom, okolo Chaty pod Rysmi na Rysy a späť cez Popradské pleso. Nižšie popíšeme celú trasu, môžete si pozrieť aj mapku a profil trasy. V spolupráci s vydavateľstvom Dajama a ich knižkou Vysoké Tatry ponúkneme aj nejaké zaujímavosti a rady.
Obľúbené Rysy
Rysy sa nachádzajú vo výške 2 503 metrov a je to najvyšší vrch, na ktorý vedie turistický značkovaný chodník na Slovensku. Je to hraničný vrchol medzi Slovenskom a Poľskom (najvyšší vrch Poľska).
Má tri vrcholy – vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný, najnižší. Z vrcholu vybiehajú tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váhu k Ťažkému (predtým Českému) štítu a na západ k Žabiemu koňu.
Rysy patria k najnavštevovanejším tatranským vrcholom so širokým rozhľadom. Prvý známy výstup absolvoval Eduard Blásy s vodcom Jánom Rumanom Driečnym st. 20. júla 1840.
V roku 1899 navštívila Rysy Marie Curie‑Skłodowska s manželom Pierrom a v roku 1913 na ich vrchol vystúpil Vladimír Iľjič Lenin.
Základná trasa na Rysy
Začiatok túry je na úseku od osady Štrbské Pleso (1 355 m) až po rázcestie Nad Žabím potokom (1 620 m) spoločný s trasou č. 6.
Tu odbočíme vpravo na červenú značku, ktorá však tentoraz nepatrí magistrále, ale označuje trasu výstupu až na vrchol Rysov. Po kamenistom chodníku prejdeme okolo obrovského balvana nazývaného Hincova skala.
Za mostom cez Žabí potok začneme stúpať strmým úbočím smerom k nápadnej skale Wachterka, ktorá leží asi 150 m vľavo od chodníka, až sa dostaneme na spodnú dolinovú terasu Kotliny Žabích plies. Krásnu scenériu terasy znásobujú dve nádherné plesá.
Chodník z pravej strany obchádza Veľké Žabie pleso a rýchlo naberá výšku stúpaním do skalného prahu hornej skalnej terasy. Exponované miesto v skalnej stene zabezpečujú železné schody a fixné reťaze.
Chata pod Rysmi
Namáhavý výstup skalným stupňom sa končí asi 15 minút pred Chatou pod Rysmi. Vstupujeme do Dolinky pod Váhou a stredne strmo stúpame k Chate pod Rysmi, ktorá je vo výške 2 250 metrov.
Krátky oddych a občerstvenie v chate nám dodá energiu na záverečný úsek výstupu. „Jeho prvá časť vedie do sedla Váha (2 340 m), z ktorého môžeme detailne skúmať legendárnu galériu Gánku (2 462 m), ktorá je popretkávaná horolezeckými cestami najvyššieho stupňa náročnosti. V sedle nás od vrcholu Rysov (2 503 m) delí krátky, ale neskôr terénne obťažný výstup strmými serpentínami v skalách, najprv v hlavnom hrebeni, neskôr v ľavom úbočí Rysov,“ popisujú túto časť trasy autori v turistickom sprievodcovi Vysoké Tatry, ktorý zostavil Ján Lacika a Daniel Kollár.
Rysy a nádherné výhľady
Chodník nás vyvedie na západný vrchol Rysov vysoký 2 499 m. Asi po 15.minútach môžeme spokojne konštatovať, že pod nami leží celé Poľsko. Ocitneme sa na najvyššom vrchole Poľska a na najvyššom z tých tatranských končiarov, na ktoré vedie turistický chodník. Impozantná je neďaleká Vysoká (2 547 m).
Zo západného vrcholu Rysov zídeme po výstupovej trase až po Popradské pleso. Žlto značkovaný chodník nás najprv po brehu Popradského plesa a neskôr južným smerom privedie k Symbolickému cintorínu. Od pietneho miesta situovaného do limbového hája na západnom svahu Ostrvy sa nemusíme vrátiť späť k Popradskému plesu. Ak cez most prekročíme potok, napojíme sa na cestu, ktorá nás povedie do cieľa výletu.
V závere túry pôjdeme po pohodlnej modro značkovanej asfaltovej ceste dolu Mengusovskou dolinou až k zastávke Tatranskej elektrickej železnice Popradské pleso. Pešo sa do Štrbského Plesa dostaneme rovnako ako v závere trasy č. 5.
Prečítajte si tiež
Rekordy Tatier. 10 NAJ zaujímavostí.
Ďalší variant túry na Rysy
Základná trasa neposkytuje veľa možností na alternatívne úpravy. Podľa autorov spomínaného turistického sprievodcu jediný reálne použiteľný je variant, ktorý túru ukončuje v Štrbskom Plese návratom od Popradského plesa po červenej alebo zelenej značke.
Zdroj a foto: Dajama/Vysoké Tatry, Wikimedia/Rios
Ján Lacika, Daniel Kollár, Wikipedia, Tatry.sk.