Úspech je skrytý v neistote. Prečo sa treba zbaviť pohodlnosti a závislosti od istoty?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme radi istotu, vyhľadávame ju a či už vedome, alebo podvedome sa tak vyhýbame neistote. Na prvý pohľad to môže znieť pragmaticky – veď chceme vedieť, čo nás čaká, chceme to mať pod kontrolou a byť na to pripravení. No zároveň sa týmto postojom oberáme o príležitosti zažiť niečo nové, výnimočné alebo posunúť sa vpred.
Americký prezident Theodore Roosevelt, ktorý sa preslávil svojou energickosťou, raz povedal: „Najlepšie rozhodnutia v živote sú tie správne. Druhé najlepšie sú tie nesprávne. Úplne najhoršie sú žiadne rozhodnutia.“
Čiže treba konať, zbaviť sa pohodlnosti, byť aktívni, aj keď sa cítite neisto a neviete, čo bude nasledovať. Najhoršou vecou na svete totiž nie je nedobehnúť do cieľa, ale ani sa o to nepokúsiť.

 

Úspech skrytý v neistote

„Závislosť od istoty je tragická a kontraproduktívna z dvoch dôvodov. Po prvé, neistota je matkou akcie. Je vašou cestou za príležitosťami. Poskytuje vám priestor na osobný rast, na nové zážitky a na dosiahnutie neočakávaných výsledkov. Z neistoty sa rodia nové veci,“ tvrdí Gary John Bishop, expert na osobnostný rozvoj, ontológiu a fenomenológiu. V slovenčine mu vyšli dve knihy, odporúčame najmä Vyser sa na to.

„Za každou veľkou a vznešenou ríšou stojí túžba po bezpečí.“
Tacitus

Ak sa silou-mocou nechcete vzdať svojho pohodlia, ak robíte stále rovnaké veci, znamená to, že žijete v minulosti a nekráčate vpred. Opakujete tie isté vzorce správania, ktoré síce kedysi boli riskantné, keďže nemali istý výsledok, no odvtedy sa už zmenili na rutinu.

Zamyslite sa nad tým:

  • Ako môžete objavovať nové miesta, ak nikdy nevyjdete z domu?
  • Ako si nájdete priateľov či vzťah, ak nebudete stretávať nových ľudí?
  • Ak budete stále robiť len to, čo robíte vždy, ako vo svojom živote dosiahnete niečo nové?

Odpoveď je jednoduchá – nedosiahnete. Pravdou zostáva, že je nemožné predpovedať, čo urobia vaši známi, nieto ešte ľudia, ktorých ani nepoznáte.

ako sa zbaviť pohodlnosti a uspieť?

 

Závislosť od istoty

Sociálne situácie sú a vždy aj nevyhnutne budú plné neistoty, či už ide o rad v obchode, v banke alebo o večer v nočnom klube. Ježiši, veď väčšinou nedokážete predvídať ani vlastné myšlienky a pocity! Len si spomeňte, koľkokrát ste robili unáhlené závery a potom ste zmenili názor.

  • Ako sa dopracujete k vyššiemu platu, ak to nerisknete a nepožiadate oň?
  • Ako poskočíte na kariérnom rebríčku, ak sa navždy budete držať istoty a pohodlia?

Správne, nijako. Úspech je vždy skrytý v neistote, bez riskovania ho nedosiahnete. Môžete byť tou najmúdrejšou či najpracovitejšou osobou na svete, to vám však nič negarantuje.
Ľudia, ktorí vo svojom živote dokázali veľké veci, vedia, ako na to. Zmierili sa totiž s neistotou.

zbavte sa istoty a pohodlnosti

 

Ako to robia úspešní?

Možno si pri pohľade na úspešných ľudí myslíte, že všetko, čo robia, majú od začiatku dôkladne premyslené. Zdanlivo sú mnohí z nich výnimočne sebavedomí, charizmatickí či talentovaní, a preto sa vám zdá, že všetko, čo robia, zvládajú ľavou zadnou.

Rozhodne vo vás drieme pocit, že majú čosi, čo vám chýba, no verte – ich cesta k vrcholu určite nebola istá ani jednoduchá. Väčšina z nich často pochybovala, niekedy aj stokrát za deň. Je to tak. Sedeli na mieste presne ako vy teraz a rozmýšľali, či dokážu, čo si zaumienili, či sa to oplatí, či v sebe majú všetko, čo treba.

V istých dňoch spochybňovali každý svoj krok. Tiež sa im v hlave mihla myšlienka: Toto nikdy nevyjde.
Mnohí z nich sa viackrát takmer vzdali.
Dosiahli úspech, no nie preto, že si ním boli istí. Uspeli, pretože nedovolili neistote, aby ich zastavila. Dokázali to. Ignorovali vlastné pochybnosti a pokračovali. Boli vytrvalí a práve to ich poháňalo vpred.

 

Zbavte sa pohodlnosti!

Gary John Bishop

Gary John Bishop

Vybavte si všetkých ľudí, ktorí dosiahli niečo veľké, no čoskoro sa na nich aj tak zabudlo. Určite si spomeniete na viacero mien, či už to boli zabávači, biznismeni alebo športovci.
„Počas svojej kariéry som koučoval niekoľkých „úspešných“ ľudí, ktorí ma vyhľadali, pretože ich život už nebol vzrušujúci, stratili inšpiráciu a všetko, do čoho sa pustili, bolo odrazu nemastné-neslané. Ako sa to stalo? V mnohých prípadoch spohodlneli. Celé roky narúšali hranice svojho pohodlia, aby sa dostali tam, kam chceli, no len čo si zvolili istotu namiesto neistoty, prestali dosahovať svoje ciele,“ vysvetľuje motivátor Gary John Bishop,

Celý život sa snaží pomáhať ľuďom zmeniť ich život a to ho poháňa vpred každý deň. Popularitu mu priniesol jeho svojský prístup, ktorý sa vyhýba pozlátke a vate. Ľudí priťahuje svojou priamosťou a praktickosťou svojich myšlienok.
Ako tvrdí, mnohí z tých kedysi úspešných narazili do steny. Po dosiahnutí jedného zo svojich cieľov, napríklad keď získali bohatstvo a úspech, budúcnosť bola zrazu zdanlivo o čosi istejšia. Veď kto sa necíti bezpečne s miliónom dolárov na účte? 🙂

sláva a úspechPrečítajte si tiež
Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý.

Presne takéto myslenie však otvára dvere neodvratnému úpadku. Keď nás už netrápi finančná neistota, vytráca sa túžba, či dokonca potreba mať viac peňazí. Keď úspech začneme brať ako samozrejmosť, naše ambície zmiznú. Bude vám to vyhovovať, až sa s ilúziou istoty napokon úplne uspokojíte.

Neistota má v našich životoch veľkú moc. Dokáže nás nakopnúť alebo zlomiť. Môže nás obohatiť či ochudobniť. Buď sa stane kľúčom k úspechu, alebo nás od neho môže odohnať.
Pre mnohých ľudí napokon platí oboje.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com,
vydavateľstvo Motýľ


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.