Mali sme šťastie. Prežili sme geto, gulag aj holokaust!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je neuveriteľné, aké útrapy a bolesti sme schopní my ľudia vydržať a prekonať. Keď sa môžeme spoliehať iba na svoje vlastné sily, vynaliezavosť, dôvtip. Na vnútornú silu a odhodlanie vytrvať za každých okolností.
Toto je vzácne na ľuďoch. Ich nezlomnosť.
A presne o tom je skutočný príbeh Mali sme šťastie o jednej obyčajnej rodine. O osude rodiny, ktorá dokazuje, že nikdy nemôžeme skladať zbrane. Nikdy nesmieme prestať dúfať a bojovať za svoju slobodu, za svoj život…

Vojna a holokaust
Milióny prišli o život a desaťtisíce bojovali o prežitie.
To je smutné dedičstvo druhej svetovej vojny.
Počas holokaustu bolo vyhladených 90% z troch miliónov židov v Poľsku. Z vyše tridsaťtisíc židov, ktorí žili v Radome, ich prežilo menej ako tristo…

 

Mali sme šťastie

kniha Mali sme šťastieMali sme šťastie je pravdivý príbeh židovskej rodiny, ktorý približuje šikanovanie a prenasledovanie počas vojny. Členovia rozvetvenej rodiny prežili geto, sibírsky gulag aj brutálny holokaust, desivý svet, ktorý ich dohnal na pokraj síl.

Na jar 1939 sa  tri generácie prosperujúcej židovskej  rodiny Kurcovcov v meste Radom snažia žiť normálnym životom, aj keď sa nad Poľskom čoraz väčšmi sťahujú chmáry vojny. Vojna a hrôza zaplavujúca celú Európu čoskoro zasiahne aj Poľsko, spočiatku rozdelené medzi Nemecko a Sovietsky zväz, a rozvetvená rodina Kurcovcov sa rozpŕchne do iných miest aj do vzdialených kútov sveta, kde sa každý jej člen zúfalo snaží nájsť cestu do bezpečia.

Syn Addy je nútený zostať v exile a emigrovať až do Južnej Ameriky.
Ďalšieho syna Genka aj s manželkou zatkne NKVD a pošle do pracovného tábora na Sibíri.
Brat Jakob so ženou Bellou hľadajú možnosť uniknúť istej smrti tak, že pracujú o hlade a za krutých podmienok v továrni zriadenej pre židov v gete.
Ďalší členovia rodiny žijú s falošnými preukazmi ako nežidia medzi ostatným obyvateľstvom v ustavičnom strachu pred prezradením.

Všetkých Kurcovcov, spojených silným rodinným putom, ženie neochvejná túžba prežiť a strach, že možno už nikdy neuvidia svojich najbližších.

 

Skutočný príbeh plný sily a lásky

Mali sme šťastie je príbeh, ktorý sa vás dotkne – nech žijete kdekoľvek; nech máte o vojne a holokauste akékoľvek informácie a názory; nech ste teraz v akejkoľvek situácii. Prichádza vo vhodnom čase, lebo ukazuje na silu lásky a spolužitia, keď máme pocit, že sa súčasný svet rúti do záhuby…

Pretože sa vždy vyzbrojím úsmevom
Ako keď sa v nových šatách zberáš von
Lebo tak rád som, že žijem
A na problémy vždy odpoviem s úsmevom

Je to dôkaz o tom, ako sa človek dokáže na pokraji priepasti a tvárou v tvár vzchopiť. Zvíťaziť nad nepriazňou osudu a úspešne prekonať všetky prekážky.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Poskladala desivý príbeh rodiny

Georgia HunterováGeorgia Hunterová  zbierala podklady dlhých osem rokov. Cestovala po stopách rodiny a hrabala sa v archívoch. „Zozbierala som hodiny a hodiny hlasových záznamov a údajmi, menami, dátumami a individuálnymi rozprávaniami zaplnila desiatky zošitov. Čítala som knihy, pozerala filmy, hrabala sa v archívoch, knižniciach, ministerstvách a magistrátoch a sledovala som každú stopu, nehľadiac na to, ako ďaleko ma zaviedla, aby som získala čo najviac detailov o osudoch našej rodiny,“ približuje autorka Georgia Hunterová.

Výsledkom jej práce je dojímavý, štylisticky čistý a intímny portrét jednej obyčajnej rodiny, ktorá prežila neobyčajný osud.
Hunterová napísala prvotinu, čo však nie je poznať: má rozprávačský talent, šikovne vytvára dramatické napätie a postavy pod jej perom priam ožívajú. Nemanipuluje s čitateľom, napriek tomu ho dokáže vtiahnuť do hrozivého sveta na hranici života a smrti.

Mali sme šťastie je ohromujúca sága plná nádeje , šťastia, ale aj deštrukcie, no predovšetkým lásky.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.