Navštívili sme Fashion LIVE! 2018. Priniesol tradíciu, šialenstvo aj detské spomienky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme za sebou ďalšiu sezónu Fashion Weeks. Návrhári na parížskych, newyorských či milánskych mólach opäť predviedli to najlepšie zo sveta módy. Výnimkou však nebola ani Bratislava. Na šiestom ročníku najväčšieho slovenského módneho podujatia Fashion LIVE! ste mohli vidieť to najlepšie z nových dizajnérskych kolekcií.
Medzi predvádzajúcimi bola napríklad značka ROZBORA Couture, či najuznávanejší slovenský módny návrhár Boris Hanečka. Ak ste toto podujatie náhodou zmeškali, nevadí. Na Fashion LIVE! sme sa vybrali v spolupráci so štýlovým sektom Hubert L´Original. Prinášame vám pohľad priamo z prvej ruky o tom, aký bol tento ročník.

 

Fashion Live! Módne nebo

Už atmosféra pri vstupe do Starej tržnice napovedala, že Bratislava žije módou rovnako, ako najväčšie európske metropoly fashion priemyslu. Keď sme vkročili dovnútra, tento pocit nijako nezoslabol. Práve naopak. Ocitli sme sa v priestore plnom vyobliekaných, zaujímavých ľudí so zmyslom pre módu, dokonalých takmer ako figuríny.

Kúsok za vchodom sme sa v sektovom bare štýlovo pripravili na všetko, čo nás čakalo v celom priestore. Schodmi vedľa baru sme sa dostali do malého módneho neba, kde si návštevníci mohli pozrieť či kúpiť modely skvelých slovenských návrhárov. Našli sme tam napríklad minimalistickú kolekciu značky Biela, modely od návrhárky Lucie Kürthi so zmyslom pre detail, či originálne londýnske kúsky značky Smile for summer, inšpirované cestami po Indii a Saudskej Arábii.

O kúsok ďalej stála štýlová inštalácia sektu Hubert, navrhnutá v spolupráci so študentami architektúry, kde si návštevníci mohli spríjemniť chvíle medzi jednotlivými prehliadkami, odfotiť sa a fotografiu si vziať na pamiatku so sebou domov.

smile with hubert na fashion live

 

STREDA: Extravagancia, tradícia a ženskosť

Bar či nákupný priestor boli príjemným oživením. Najväčšia pozornosť, samozrejme, patrila predvádzaciemu mólu. Tento rok bolo v tvare kruhu vymedzeného svietiacim pásom, ktorý tvoril hranicu medzi divákmi a svetom návrhárskeho umenia. Boris Hanečka raz povedal, že kruhový priestor je ideálny na vytvorenie intenzívnej atmosféry, ktorá diváka strhne. Mal pravdu.

Stredajšiu prehliadku odštartovala kolekcia Doroti Vojtkovej a jej značky Preľude. Ukázala kúsok histórie, tradície a slovenského ľudového umenia. Návrhárka svoje modely zasvätila ženám, ktoré vedia, čo chcú a sú hrdé na svoju identitu. Extravagantnú a nablýskanú kolekciu následne predviedla značka HAAZ.
Videli sme aj avantgardnú, udržateľnú módu návrhárky Maje Božovič, či prehliadku Petry Kubíkovej, ktorá tento rok predstavila najmä minimalistické a ľahko kombinovateľné kabáty s geometrickými prvkami.
Prvý deň uzavrela značka Rozbora Couture so svojimi jemnými ženskými farbami, kvetovanými vzormi a jemnými, hodvábnymi materiálmi.

 

ŠTVRTOK: Návšteva psychiatrickej liečebne

Kateřina Geislerová, ktorej značka tento rok oslavuje 15 rokov, do dámskych modelov s obľubou vkladá pánske prvky. Jej feministický pohľad na módu ukázal stierajúce sa hranice medzi mužským a ženským svetom a podporil snahu o rodovú rovnosť. Nová kolekcia je tiež reprezentáciou tradičného krajčírstva. Kostýmy z vlnených materiálov na štýl Coco Chanel pripomínajú, akým spôsobom vznikala móda pred nástupom masového módneho priemyslu.
Zaujala tiež značka Blažek, špecializujúca sa na pánsku módu. Túto sezónu predstavila kolekciu z luxusných materiálov, na formálne aj neformálne príležitosti.

šaty fashion live

 

Boris Hanečka nadchol

Vrcholom večera však boli dve kolekcie Borisa Hanečku. Účastníci od neho mali vysoké očakávania a najuznávanejší návrhár rozhodne nesklamal. Prvú kolekciu s názvom Insomnia vytvoril v spolupráci s umelkyňou Danou Vodou. Modelky pomalou chôdzou a rezervovanými modelmi zemitých farieb vytvárali tajomnú atmosféru, no tiež pocit pokoja. Pôsobili dojmom spoločenstva panenských, silných žien. Boris Hanečka s Danou Vodou atmosféru podčiarkli výraznými, trblietavými vlasovými doplnkami, padajúcimi do tváre.

Druhá kolekcia, na ktorej Boris Hanečka pracoval sám, bola viac divadelnou inscenáciou ako módnou prehliadkou. Myslíme to v tom najlepšom zmysle slova. Hraná scénka, ktorý nás uviedla do prostredia psychiatrickej liečebne, bola skvelým dramatickým úvodom prehliadky veľmi zaujímavých modelov s nádychom futurizmu. Vkusne trblietavé či metalické materiály, extravagantné strihy a odvážne prvky, ako napríklad modelka s klientkou okolo hlavy, hovorili príbehy žien, ktoré stratili mieru.

fashion live

 

PIATOK: Svet spomienok, detstva a farieb

Niekoľko piatkových návrhárov našlo svoju inšpiráciu v silnej citovej väzbe k osobným zážitkom. Napríklad kolekcia Márie Štvrteckej z Ateliéru 343 s názvom Golden Section vychádzala z jej skúseností s Rímom. Zamerala sa na pocity, ktoré v nej mesto a talianska kultúra zanechali.

Terézia Feňovčíková sa zasa tento rok so svojou značkou Freier vrátila do mladosti. Predstavila kolekciu Intersonic, inšpirovanú spomienkami na detstvo. Jej modely sa viažu na odevný priemysel 90. rokov. Návrhárka Lenka Sršňová sa zasa zamerala na farby. Ako napovedá názov jej kolekcie Monochroma, každá z farieb je prezentovaná samostatne, monochromaticky, kombinovaním jednotlivých odtieňov.
Piatkový večer, ale aj celé podujatie Fashion LIVE!, uzavrel uznávaný návrhár Marcel Holubec W. Jeho kolekcia La Bohéme prezentovala konceptuálne umenie, inšpirované maliarskou tvorbou Andreja Dúbravského.

Po skončení sme domov odchádzali s radosťou. Nielen z krásnych kúskov, ale tiež preto, že v dnešnej dobe masového odevného priemyslu môže mať móda ešte stále svoj jasný názor. Je umením, ktoré dokáže o človeku a jeho vízii sveta povedať viac, ako čokoľvek iné.

— PR článok —

hubert na fashion live

sekt hubert


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.