Múzeum holokaustu v Seredi. Miesto, kde vás história prinúti spomaliť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnes je tam Múzeum holokaustu, ktoré funguje už siedmy rok…no kedysi to bol desivý pracovný  tábor. Nachádzali sa tam stolárske, textilné, klobučnícke, kožiarske dielne a tiež dielne na výrobu hračiek, kde Židia pracovali. Neskôr bol zmenený na zberný, mal kapacitu  1200 osôb, no často sa v ňom tiesnilo súčasne aj 4000 ľudí.
V prvej etape od marca do októbra 1942 odišlo z neho 57 železničných transportov.
Po potlačení SNP (v druhej etape) tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska.

V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína.
Sereď je jediné miesto, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol areál vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Múzeum otvorili v roku 2016.

„Do Múzea holokaustu by mal prísť každý humánne zmýšľajúci človek, už len preto, aby vedel, kam až môže zájsť ľudská ľahostajnosť. Čiže nielen ľudská zloba a nenávisť, ale už samotná ľahostajnosť,“ tvrdí pre LepšíDeň.sk riaditeľ múzea Martin Korčok. „Pretože v období holokaustu bolo viacero skupín ľudí. Boli samozrejme páchatelia, vykonávatelia tých činov. Boli obete. Ale najväčšia skupina boli práve tí tichí mlčiaci ľudia, ktorí sa na to všetko len pozerali. A ja si myslím, že keď niekto príde do tohto múzea, prejde si túto expozíciu, pochopí, čo sa dialo…tak zistí, že sú isté životné situácie, kedy je nehodné mlčať. Pretože keď dobrí ľudia budú mlčať, vtedy zlo zvíťazí.“

Ako sa tam dostať?
Múzeum sa nachádza v meste Sereď, na Kasárenskej 1005. Otvorené je každý deň okrem soboty, a to počas školského roka od 8:00 do 15:00 (piatok len organizované skupiny). Počas leta od 9:00 do 16:00. V nedeľu počas celého roka od 9:00 do 16:00. Základné vstupné je 7 eur, zľavnené (žiaci, študenti, seniori) 3 eurá. Lektorovanie prebieha v slovenskom, anglickom a maďarskom jazyku.

Múzeum holokaustu v Seredi

Múzeum holokaustu v Seredi

Múzeum holokaustu vytvorili v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Aj preto je to veľmi autentické miesto, na ktorom môžete precítiť tragédiu holokaustu počas druhej svetovej vojny. Je to zároveň pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska (len cez tento sereďský tábor prešlo 16-tisíc ľudí, z ktorých väčšinu zavraždili).

V piatich pôvodných barakoch nájdete množstvo exponátov, ako dobové dokumenty, fotografie a najmä predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na Slovensku.
Vonku je aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Osvienčim.

V jednej časti expozície sa oboznámite s problematikou holokaustu a samotnými deportáciami Židov do vyhladzovacích táborov. Spoznáte osudy tých, ktorí boli zavraždení, ale aj tých, ktorí prežili. Nechýbajú odvážni záchrancovia.

Múzeum holokaustu v Seredi dobytčí vagón

Dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Osvienčim.

Ako to vyzeralo v pracovnom tábore?

Môžete si pozrieť, ako vyzeral život v pracovnom tábore, kde museli Židia pracovať pre štát. Kde ich väznili a zbavili občianskych práv. práve táto expozícia býva najpútavejšia pre mladých ľudí – vďaka zachovaným dobovým dokumentom a fotografiám sa vytvorili makety a podobizne. Napríklad tesárska, krajčírska, betonárska i zámočnícka dielňa. Ďalej je tam kancelária a škola pre židovské deti.
A tiež priestor so slamenými matracmi, kde čakali ľudia na svoje transporty.

Tu akoby sa koncentrovala tá neuveriteľná hrôza židovského obyvateľstva. Doslova ju môžete precítiť a lepšie si uvedomiť jej desivosť a brutalitu.

Nájdete tam príbeh úteku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu.
Tiež hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli Židia deportovaní – Auchwitz, Auschwitz-Birkenau, Majdanek, Sobibor, Bełżec, Treblinka, ale tiež na území Tretej ríše a okupovaných častí Európy, ako Dachau, Buchenwald, Ravensbrück, Mauthausen, Sachsenhausen, Bergen-Belsen, Terezín.

FOTOgaléria z Múzea holokaustu v Seredi

Spomienková miestnosť

V baraku č. 2 nájdete expozíciu o táboroch, strediskách a getách na celom území Slovenska vrátane okupovaných na južnom Slovensku. Zameriava sa na Židov v tzv. 6. robotnom prápore a na perzekúcie, ktoré sa diali na našom území v období holokaustu. Súčasťou je aj Pamätník – spomienková miestnosť, v ktorej si návštevník môže vypočuť mená deportovaných zo Slovenska a priestor, kam môže vložiť svoje pocity či priania zaznamenané na papier.

„Najzaujímavejšie pre návštevníkov je stretnutie s preživšími. Vypočuť si jeho príbeh, prípadne vidieť jeho filmové spracovanie alebo tiež knižné spracovanie. Práve to sú veľmi hodnotné veci, pretože všetci vieme, že čas je neúprosný a o pár rokov tu zostanú už len tieto príbehy, ktoré nám budú pripomínať tragickú históriu so židovským obyvateľstvom počas holokaustu,“ dodáva Martin Korčok.

Múzeum holokaustu Sereď

Ak vás zaujímajú skutočné príbehy z obdobia 2.svetovej vojny, o holokauste; príbehy o odvahe, nádeji a sile prežiť, pozrite si ponuku kníh o holokauste. Nájdete tam aj hity ako Mengeleho dievča, Najšťastnejší človek na zemi, Tetovač z Auschwitzu, Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu, Denník Anny Frankovej, či Utiekol som z Osvienčimu.

knihy o holokauste

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.