Ako vybaviť naozaj bezplatný účet pre seniora? Pýtajte sa na legislatívny účet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý senior má právo na bezplatný bankový účet, bez nejakých podmienok, ktoré by mal splniť. Žiaľ, mnohí nevedia o tzv. základnom legislatívnom účte a ešte horšie je, že o ňom banky ani aktívne neinformujú. „Vybavila som ho tete, ktorá má 90 rokov. Banky o takomto účte mlčia a vysvetľujú všelijaké iné účty, podmieňujú ich rôznymi produktmi, aby boli lacnejšie,“ hovorí o svojej nedávnej skúsenosti Karolína.

„Musela som si vybaviť nový účet,” hovorí zasa Mária z dedinky pri Bratislave, “v banke mi ochotne poradili, doslova ma pani zavalila informáciami, možnosťami, napokon sme vybrali…a keď sa na to doma syn pozrel, zistili sme, že ho mám teraz zadarmo, ale postupne začnem platiť mesačný poplatok. Nevšimla som si to, tých informácií bolo na mňa veľa.“
Žiaľ, nie každý sa vyzná vo všetkých bankových produktoch, nemáme čas čítať si všetky podmienky a neraz naletíme na napohľad výhodný produkt. Horšie je, že niektorí bankoví úradníci s tým počítajú a hoci neklamú, zahltia seniora množstvom informácií a ten napokon kývne aj na menej výhodnú ponuku.
Pritom vybaviť si bankový účet zadarmo nie je zložité, len sa treba správne pýtať.

Bankový účet pre seniorov zadarmo

Spomínaná Karolína, tiež už dôchodkyňa, vysvetľuje, ako musí vo svojej banke každý rok podpisovať a dohodovať podmienky, aby mala bezplatný účet počas roka. Napríklad v tej jej banke musí splniť 3 podmienky:

  • mať peniaze v podielových fondoch
  • mať sporenie
  • mať kreditnú kartu alebo hypotéku, alebo poistenie majetku, či cestovné poistenie.

Opäť bola v banke, no tentoraz už vedela o základnom legislatívnom účte a tak sa naň spýtala priamo úradníka v banke. „Ja som si už všetko zistila, len som čakala, čo mi povie on. Napodiv, nevedel nič a musel sa cez ďalšiu linku informovať v banke,“ dodáva.

Banky samozrejme ponúkajú komerčné balíky služieb, ale existujú aj tzv. legislatívne účty, resp. účty zriadené zo zákona. „Takýto bezplatný účet je výhodný napríklad pre dôchodcov, ale aj rodičov, ktorí sú doma s malými deťmi a poberajú len rodičovský príspevok alebo materskú dávku,“ vysvetľujú na portáli 5penazi.sk.

Základný bankový produkt
Základný bankový produkt  je balík služieb, ktorý každá banka na základe legislatívnej požiadavky  v zmysle ustanovenia §27 d zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách musí povinne zaradiť do balíkového portfólia svojich produktov.

bezplatný účet pre seniora

Ako si vybaviť účet zdarma?

Väčšinou vám budú v banke ponúkať seniorské účty ako Senior konto, Užitočný účet senior ap. Poplatky sú od 0,95€ vyššie.
Pritom legislatívny účet (resp. Základný bankový účet) je bezplatný a stačí si dať do vyhľadávača názov vašej banky a „legislatívny účet“. Malo by vám vyhodiť priamo stránku, kde o tomto type účtu banka informuje a za akých podmienok vám ho dá.

Vo všeobecnosti však nejde o žiadne zložité podmienky. Musíte mať nad 18 rokov, nemôžete mať založený iný bežný účet (netýka sa to osobitného účtu dlžníka, vkladnej knižky, sporiaceho účtu alebo vkladového účtu, či stavebného sporenia).

Ďalšia podmienka je, že nemôžete mať ku dňu podania žiadosti čistý mesačný príjem vyšší ako 1,1-násobok minimálnej mzdy, čo je v roku 2023 suma 770€, ročne 9240 eur. A to drvivá väčšina dôchodcov nemá. Zároveň treba dodať čestné vyhlásenie o výške príjmu a o tom, že žiadateľ nemá iný účet. Prikladá sa k písomnej žiadosti o založenie produktu.

Do banky teda prineste:

  • Občiansky preukaz
  • Čestné vyhlásenie, že váš mesačný príjem nie je vyšší ako 1,1-násobok minimálnej mzdy ku dňu podania
  • Čestné vyhlásenie, že nevlastníte osobný účet v žiadnej inej banke, ani v pobočke zahraničnej banky.

Ak by príjem prijatých financií na tomto bankovom účte presiahol stanovený násobok minimálnej mzdy, banka vám bezplatný legislatívny účet môže zrušiť.

bezplatný účet pre seniora

Aké služby máte v bezplatnom účte?

Samozrejme je to zriadenie a vedenie (prípadne zrušenie) účtu. Vklady a výbery v hotovosti (pobočka alebo bankomat), internetbanking, platba kartou cez internet, bezhotovostné prevody (inkaso, trvalý príkaz ap.).
Ďalej mesačný výpis (elektronicky alebo poštou). A tiež vydanie debetnej platobnej karty.  V tomto účte nemáte povolenie prečerpania.

Ak by vaše príjmy boli vyššie ako 15-násobok minimálnej mzdy, môžete si vybrať Platobný účet so základnými funkciami. Ten má rovnaké podmienky získania, aj poskytované služby, len teda nie je obmedzená výška príjmu ani obrat na účte. Za takýto účet platíte zo zákona maximálne 3 eurá mesačne.

pomôcky pre seniorovPrečítajte si tiež
Zdravotné a kompenzačné pomôcky pre seniorov | Prehľad

2 typy účtov prehľadne a jednoducho:

Základný bankový produkt Platobný účet so základnými funkciami
Cena Bezplatne maximálne 3 eurá
Platobné služby vklady a výbery bezhotovostné prevody (vrátane inkasa a trvalého príkazu); vydanie jednej medzinárodnej platobnej karty; platby vydanou kartou vklady a výbery; bezhotovostné, prevody (vrátane inkasa a trvalého príkazu); vydanie jednej medzinárodnej platobnej karty; platby vydanou kartou
Kritériá pre žiadateľa spotrebiteľ starší ako 18 rokov nemá zriadený účet (okrem vkladového účtu, vkladnej knižky alebo sporiaceho účtu); čistý mesačný príjem nižší ako 1,1-násobok minimálnej mzdy spotrebiteľ s pobytom v EÚ; spotrebiteľ – žiadateľ o azyl; spotrebiteľ, ktorému nebolo udelené povolenie na pobyt, ale ktorého nie je možné vyhostiť; bez obmedzenia výšky príjmu; nemá zriadený platobný účet v banke, ktorý obsahuje všetky bankové služby štandardného účtu
Obmedzenia suma prijatých finančných prostriedkov na účte nesmie prekročiť 15-násobok minimálnej mzdy; nesmiete si zriadiť iný platobný účet zákaz zriadiť iný platobný účet, ktorý obsahuje všetky bankové služby štandardného účtu

Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.