Ste vysávač alebo radiátor? Oberáte druhých o energiu, alebo im ju dávate?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú zlodeji energie. Toxickí ľudia, ktorí vysávajú z vás nielen energiu, ale aj pozitívnu náladu. Proste ľudia, v ktorých spoločnosti sa akosi necítite vo svojej koži… A potom sú ľudia, s ktorými vám stačí byť pár minút a ste v pohode. Uvoľníte sa, začnete rozprávať aj o veciach, ktoré by ste len tak nikomu nepovedali a nejako sa vám nechce ísť tam, kde ste pôvodne smerovali.
Takže ľudí môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: vysávač a radiátor. Každý nemusí byť presne vyhranený a niekedy vás okolnosti donútia, aby ste sa správali inak ako „normálne“. Dokonca aj najpozitívnejší ľudia majú horšie dni, ale vo všeobecnosti toto rozdelenie platí.
V podstate ide o rôzny pohľad na svet: poloprázdny verzus poloplný pohár, ale je za tým ešte oveľa viac.

 

Ste vysávač…

Vysávače vám vysajú všetku energiu a usilujú sa vás primäť k tomu, aby ste všetko videli v zlom svetle. Pomaly, ale isto z vás vysávajú život.
Typické správanie vysávačov, že vás kritikou dostanú do defenzívy. Nejde o obsah kritiky (buď ste niečo spravili inak, alebo ste to neurobili vôbec, ste takí a onakí a podobne), ale o to, že do vás búšia hneď od začiatku. Poukazujú na vaše nedostatky.

Tvrdia, že vaše problémy nestoja za reč, ale iné áno (zvyčajne tie ich), a vaše úspechy zhadzujú, lebo iní to robia aj tak lepšie. Ak poviete, že ste tento rok boli na dovolenke, oni poznajú niekoho, kto bol na dvoch…

Škodoradostne ohovárajú a vždy vykresľujú ľudí, o ktorých je reč, v zlom svetle.

Vždy si nájdu výhovorku, prečo sa niečo nedá. Napríklad: „Obul som si zlé tenisky,“ alebo: „Som unavený, v noci som toho veľa nenaspal,“ prípadne: „Včera som to v posilňovni prehnal“ a podobné kraviny.

vysávač alebo radiátor dávate energiu?

 

…alebo ste radiátor

Radiátory vyžarujú teplo a optimizmus. Nakazia vás pozitívnou energiou a v ich prítomnosti sa cítite dobre. Keď skončíte debatu s radiátorom, cítite sa lepšie ako na jej začiatku. S vysávačmi je to presne naopak. Radiátory hľadajú medzi oblakmi lúče slnka, vysávače zaujímajú len oblaky.

Typický radiátor je taký, ktorý hľadá, kde a v čom vás môžu pochváliť a podporiť. Poukazujú na to, čo robíte správne. Všímajú si vaše úspechy, vedia pochváliť, povzbudiť a nemyslia len na seba. Pozorne vám načúvajú a konštruktívne poradia. O iných ľuďoch hovoria pekne a sústredia sa na dôležité veci ako sú emócie, či zdravie. Blbosti ako materiálne statky, bohatstvo sú pre nich druhoradé.

toxické vzťahyPrečítajte si tiež
Toxické vzťahy. Ako odhaliť toxického partnera, kolegu, či priateľa?

 

Ako odlíšite jedných od druhých?

Väčšinou je to zrejmé už na prvý pohľad a nejako to vycítite vopred, ak ho poznáte: tešíte sa naňho alebo nie? Veľakrát však nedokážeme odhadnúť človeka, či je typický vysávač alebo radiátor. Minimálne na začiatku a tak môžeme s ním strácať čas, ak je to vysávač. Preto si všímajte, ako sa pri ňom cítite a dávajte si otázky.

Prípadne ak to nie je jednoznačné, skúste danej osobe navrhnúť riešenie nejakej situácie. Či už je to pracovná, osobná, akákoľvek úloha – nemusí ísť o nič zložité, ani v tom nemusí byť chyták. Stačí niečo jednoduché. Aká je prvá reakcia danej osoby?

Povie: „Jasné, poďme do toho,“ alebo bude hneď vidieť problémy a hľadať nedostatky? Radiátory vyžarujú optimizmus, vysávače pesimizmus. Nejde pri tom o to, či je váš návrh dobrý, ale o prvú inštinktívnu reakciu naň. Niektorí ľudia hľadajú spôsoby, iní dôvody.

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.