Hneď na úvod si povedzme – neexistuje žiadna zázračná potravina, ktorá by nám predlžovala život. Ak prestanete na tomto mieste čítať, ok. Toto ste už asi vedeli. Ale možno sa dozviete viac o spôsobom a možnostiach, ako si predĺžiť život. Zlepšiť si jeho kvalitu. Možno spoznáte skutočné prírodné tajomstvá dlhovekosti 😊
Mimochodom, na svete existuje viacero regiónov, ktoré sa nazývajú “modré zóny”. Ľudia sa tam bežne dožívajú 100 a viac rokov. Vedci skúmali stravu týchto ľudí a zistili, že má určité spoločné črty:
- Je bohatá na rastliny: Strava je založená prevažne na rastlinných potravinách, ako je ovocie, zelenina, celozrnné produkty, strukoviny a orechy.
- Nízky obsah mäsa: Mäso sa konzumuje len s mierou, zvyčajne 1-2 krát týždenne.
- Zdravé tuky: Strava obsahuje zdravé tuky z olivového oleja, orechov a semien.
- Vláknina: Strava je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie a znižuje riziko chronických chorôb.
- Fazuľa a šošovica: Tieto potraviny sú skvelým zdrojom bielkovín a vlákniny a sú bežnou súčasťou stravy v modrých zónach.
- Fermentované potraviny: Fermentované potraviny, ako je jogurt, kefír a kyslá kapusta, sú bohaté na probiotiká, ktoré podporujú zdravie čriev.
Tajomstvá dlhovekosti
Samozrejme, strava je základ, ale pri dlhšom a kvalitnejšom živote zohrávajú dôležitú úlohu aj genetika, cvičenie a celkový životný štýl. Skvele sa tejto téme venuje molekulárny biológ Nicklas Brendborg v knihe Medúzy starnú opačne. Využíva rôzne vedecké štúdie, experimenty a fakty, následne ich zrozumiteľne (a pútavo) interpretuje, aby vám ukázal, ako sa dá lepšie vysporiadať so starnutím. Hoci zázračné pramene a elixíry sme už väčšinou prestali používať, stále túžime odhaliť tajomstvá dlhého života, však?
Nicklas napríklad dáva do pozornosti pôst, ktorý je vlastne druh hormézy. Je to záťažový faktor, ktorý nás v konečnom dôsledku posilňuje, a rovnako ako obmedzenie kalórií, aj pôst inhibuje proteín mTOR podporujúci rast a zároveň zvyšuje aktivitu autofágie. Čiže prerušovaný pôst nám vlastne predlžuje a zlepšuje život.
Alebo taká obyčajná káva. Štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí pijú niekoľko šálok kávy denne (dve až štyri šálky), majú nižšiu mieru úmrtnosti ako tí, ktorí kávu nepijú vôbec. Neznamená to, že by tento rozdiel spôsobovalo samotné pitie kávy, ale tento nápoj má isté aspekty ktoré by sme si mohli aspoň predstaviť ako prospešné.
„Kofeín potláča chuť do jedla a vieme, že konzumácia menšieho množstva jedla môže byť prospešná. Niektorí ľudia dokonca pijú kávu počas pôstu, pretože im pomáha udržať hlad na uzde, a ak sa do nej nepridá mlieko, cukor alebo smotana, je bezkalorická. Lenže aj pitie bezkofeínovej kávy súvisí s dlhším životom, takže je možné, že zdravotné výhody kávy pochádzajú aj z iného zdroja,“ píše Nicklas vo svojej knihe.
A čo ryby alebo víno?
Existuje veľa štúdií, ktoré tvrdia, že vďaka červenému vínu budete žiť dlhšie, pretože pitie červeného vína a dlhovekosť spolu súvisia. Štúdie sa usilujú nájsť zdroj týchto zdravotných výhod červeného moku a pripisujú ich najrôznejším molekulám. Nikoho však neprekvapí fakt, že červené víno majú v obľube neúmerne viac bohatí a vzdelaní ľudia. To znamená, že ľudia, ktorí pijú veľa červeného vína, majú nižší index BMI ako je priemer, ako aj všeobecne zdravšie návyky. Nemôžeme teda vyvodiť záver, že zdravšími robí týchto ľudí práve červené víno.
Odporúčaným na dlhovekosť je rybí olej, presnejšie omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 sú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré v našej fyziológii plnia dôležité úlohy. Okrem iného ich využívame v bunkových membránach a ako východiskový materiál na výrobu ďalších dôležitých zlúčenín. Omega-3 získavame najmä zo stravy a najlepším zdrojom sú ryby bohaté na tuk ako napríklad losos, makrela a sleď.
Prečítajte si tiež
Ostrov, kde ľudia zabudli zomierať.
Čo je za ich dlhovekosťou?
Výskumom sa opakovane zistilo, že vysoká konzumácia rýb je spojená s dlhým životom a omega-3 sú hlavným podozrivým. Čím viac omega-3 mastných kyselín má niekto v krvi alebo v bunkových membránach, tým dlhšie má tendenciu žiť.
„Vzhľadom na to, že ryby sú chutné a doplnky stravy s rybím olejom sa ľahko užívajú, nebude na škodu zaradiť ich do stravy, ktorá je zameraná na dlhovekosť. Neexistujú žiadne náznaky škodlivosti, takže to najhoršie, čo sa môže stať, je, že nezaznamenáme žiadny prínos. Ako vždy je vhodnejšie jesť samotnú potravinu ako užívať doplnky. Ryby môžu na zdravie vplývať blahodarne aj iným spôsobom než len svojím olejom,“ radí Nicklas Brendborg v knihe Medúzy starnú opačne.
Pri používaní doplnkov s rybím olejom je dôležité vybrať si taký, ktorý bol testovaný na obsah omega-3. Niektoré ho obsahujú veľmi málo, zatiaľ čo iné môžu obsahovať škodliviny alebo byť nekvalitné.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Medúzy starnú opačne,
Grada, Vecteezy.com