Ikonická Lekáreň u Salvatora spúšťa prevádzku. Oplatí sa vidieť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Historická Lekáreň u Salvatora sa po takmer 30 rokoch vracia k svojmu primárnemu účelu, a tým je prevádzka lekárne. Otvára v júli a rozhodne sa v nej oplatí zastaviť. Adlerov dom na Panskej oproti Dómu sv. Martina patrí vďaka svojej fasáde so sochou Salvatora od významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho k najfotografovanejším budovám v meste. A nielen budova je vzácna, ale národnou kultúrnou pamiatkou je aj nábytok s 300-ročnou históriou.

Lekáreň u Salvatora je takpovediac symbol lekárstva a medicíny v Bratislave. 300 ročná história robí z nej stredoeurópsky fenomén a teraz sa vracia čiastočne ako múzeum, aj ako funkčná lekáreň.

Historická Lekáreň u Salvatora

Lekáreň založil arcibiskup Georg Lippai v 17. storočí a následne prešla viacerými zmenami majiteľov a sídiel, kým našla svoje miesto v Adlerovom dome. Tam fungovala nepretržite od roku 1904 počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu a aj počas socializmu, až kým ukončila činnosť v roku 1995.
Od roku 1963 patrí budova medzi chránené pamiatky a je jedným z výrazných príkladov novorenesančnej architektúry v Bratislave.

Bratislava sa po dlhých rokoch úsilia stala v roku 2021 výhradným vlastníkom Adlerovho domu. Neskôr sa podarilo odkúpiť aj unikátny a vzácny dobový mobiliár z roku 1727 a začali rekonštruovať priestory.

Vo vitrínach sú nielen súčasné moderné lieky, ale aj historické exponáty, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru. Uvidíte tam aj historickú pokladnicu. Personál v lekárni má dokonca špeciálne pokyny, ako sa starať o interiér – žiadne mokré handričky alebo chemické prípravky. Tie by mohli vzácne vybavenie zničiť. Tiež sa tam musí celoročne udržiavať stála teplota a vlhkosť.

historicka-pokladnica-lekaren-u-salvatora

Unikátny mobiliár

V roku 2023 sa vďaka reštaurátorom Múzea mesta Bratislavy podarilo mobiliár, ktorý tiež viackrát zmenil svojho majiteľa, citlivo nainštalovať späť do tohto legendárneho priestoru. Ak sa zastavíte v lekárni, určite si ho všimnite –  mobilár najvzácnejšej jezuitskej lekárne pochádza  z 18.storočia, bol cirkevným, súkromným a národným majetkom a asi polovica jeho života je úzko spätá s jezuitským rádom.
Mobilár je jedinečný nielen pre svoje bohaté barokové zdobenie, ale je aj zaujímavý svojim pútavým príbehom. Niektoré jeho časti pochádzajú už z roku 1658 a pravdepodobne boli súčasťou lekárne, ktorú dal zriadiť a v tomto roku daroval jezuitom arcibiskup Juraj Lippay.

Funkčná lekáreň

Od júla poskytuje lekáreň plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť. „V lekárni budeme poskytovať klasickú lekárenskú starostlivosť – výdaj liekov na lekársky predpis aj bez lekárskeho predpisu, výdaj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, individuálnu prípravu liekov, konzultácie a vyhodnotenie liekových interakcií,” povedala Lenka Vasiľová zo Slovenskej lekárnickej komory.
Lekáreň je otvorená sedem dní v týždni od 10.00 hod. do 18.00 hod.

lekaren-u-salvatora-budova

Zdroj a foto: Wikipedia/Slavomir Frešo, lepsiden.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.