Bylinky na vykašliavanie a vlhký kašeľ. 11 byliniek, ktoré pomáhajú

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak vás trápi vlhký kašeľ, vyskúšajte niektorú z týchto byliniek, ktoré sú ideálne na vykašliavanie. Môžete využiť tinktúru, bylinkový čaj ap. Väčšinou podporujú vykašliavanie alebo zmierňujú kašeľ. Ide o podpornú liečbu v začiatkoch. Treba si uvedomiť, že ak máte vážnejšie zdravotné problémy alebo ak kašeľ trvá dlhšie, mali by ste to konzultovať s lekárom.

Na vykašliavanie hlienov treba vo všeobecnosti piť veľa tekutín, ideálne čaj z byliniek (tie najvhodnejšie nájdete nižšie a stačí si kúpiť sypané bylinky napríklad v lekárni alebo bio obchode). Skúste používať zvlhčovač vzduchu, pretože udržiavanie vlhkého vzduchu pomáha uvoľniť hlieny a následné vykašliavanie.
Výborné je aj inhalovanie (minerálnej vody Vincentky alebo inhalačného roztoku – poradia vám v lekárni). Pri spaní majte pod hlavou väčší vankúš, aby sa vám hlieny nehromadili v zadnej časti hrdla.

Bylinky vhodné na vykašliavanie

Farmaceutka Klára Lapinová, ktorú poznáte aj ako moderátorku relácie Herbárium odporúča 22 byliniek vhodných na vykašliavanie. Všetky sú bezpečné, rastú alebo sa pestujú u nás, takže sa k nim ľahko dostanete. „Niektoré môžu mať vo vyšších dávkach nežiadúce účinky, pri bylinkách na vykašliavanie to môže byť hlavne žalúdočná nevoľnosť alebo reakcia na éterické oleje u citlivejších ľudí, alergikov a astmatikov,“ dodáva Lapinová.

  • Eukalyptus guľatoplodý: eukalyptový olej sa často používa na uvoľnenie dýchacích ciest.
  • Fenikel obyčajný – feniklová silica rozpúšťa hlieny, podporuje vykašliavanie, uvoľňuje kŕče, pôsobí proti nadúvaniu a urýchľuje pohyb tráveniny.
  • Sedmokráska obyčajná obsahuje saponíny a slizové látky, ktoré účinne rozpúšťajú hlieny. Pôsobí dezinfekčne aj protizápalovo a to nielen v ústnej dutine. Vyrobiť si z nej môžete napríklad kloktadlo. Vtedy ju skombinujeme napríklad so šalviou.
Kloktadlo na hrdlo
Do pohára dajte lyžicu šalviových listov (sušených alebo čerstvých), lyžicu sedmokráskových listov (tiež sušené alebo čerstvé, 5 klinčekov a lyžičku kuchynskej soli. Zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať asi 10 minút. Potom priebežne kloktajte a vyplachujte ústnu dutinu aj niekoľkokrát denne.

bylinky na vykašliavanie sedmokráska

  • Mäta pieporná obsahuje zlúčeninu známu ako mentol, ktorý pomáha riediť a uvoľňovať hlieny.
  • Dúška tymiánová tlmí kašeľ a uľahčuje vykašliavanie. Môžete si z neho pripraviť napríklad čaj.
  • Sladovka hladkoplodá podporuje vykašliavanie pri chorobách pľúc a priedušiek, pôsobí bakteriostaticky a protivírusovo. Má protikŕčové a protizápalové účinky, pomáha pri zníženej funkcii nadobličiek.
  • Konopnica napuchnutá má účinné látky, ktoré zlepšujú vykašliavanie, pôsobia sťahujúco, sú vhodné pre seniorov a dobre dopĺňajú chýbajúce dominantné minerálne látky.
Zápar z konopnice
Autor Lekárskej fytoterapie a spoluautor atlasov liečivých rastlín MUDr. Karol Mika odporúča zápar, ktorý sa pripravuje z 1 kávovej lyžičky na šálku vody. Premiešate a pijete 2 – 3-krát denne. Zvyčajne sa konopnica užíva v zmesi s inými rastlinami.
  • rosička bylinky na vlhký kašeľRosička okrúhlolistá – je to mäsožravá rastlina 😊, ale poslúži vám pri kašli. Posilňuje priedušky, podporuje vykašliavanie, je to antioxidant a má výborné antisklerotické účinky. 50 gramové vrecúško sušenej rosičky (vňate) kúpite za asi 12€.
  • Zádušník brečtanovitý – čaj pomáha na kašeľ, dýchavičnosť a choroby dýchacích ciest. Zádušník sa využíva aj pri chorobách močového ústrojenstva. Uvoľňuje, pri dlhšom užívaní aj pomaly rozpúšťa močové kamene, piesok v obličkách a žlčové kamene.
  • Skorocel kopijovitý podporuje vykašliavanie, nachádza sa v sirupoch na podporu vykašliavania.
  • Brečtan popínavý – listy obsahujú účinné látky, ktoré pomáhajú uvoľňovať hlien z dýchacích ciest, a uľahčujú vykašliavanie

Z ďalších byliniek spomeňme pamajorán obyčajný, yzop lekársky, fialku trojfarebnú, prvosienku jarnú, klasickú a obľúbenú dúšku materinu, ďatelinu lúčnu, veroniku lekársku, či divozel sápovitý.

skorocel a jeho liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Skorocel. Čo lieči a ako sa robí sirup, šťava či tinktúra

Lieky na vlhký kašeľ

Ak sa rozhodnete využiť radšej lieky ako bylinky, na vlhký kašeľ, kedy sa produkuje viac hlienu, treba lieky, ktoré jeho vykašliavanie podporujú. Pre uľahčenie vykašliavania užívajte účinné mukolytiká, napr. Hedelix, Mucosolvan ap. Ako radí MojaLekáreň.sk, sú tri hlavné druhy:

  • Kvapky a sirupy: často aj dobre chutia, čiže sú vhodné pre deti. Vyskúšajte Stopkašel Dr. Weiss pre deti, prípadne sirup Stodal na všetky typy kašľa.
  • Šumivé tablety: vďaka nim si pripravíte liečivý nápoj, ktorý vás zbaví kašľa. Napríklad tablety ACC Long pomáhajú rozpúšťať hlien a uľahčujú tak jeho vykašliavanie.
  • Čaje: okrem užívania liekov si môžete tiež uľaviť pitím vhodného čaju. Vyskúšajte rôzne liečivé bylinky. Na kašeľ je vhodná materina dúška, skorocel a tymian.

Zdroj a foto: Ncbi.nlm.gov, florihana.com, omnio.sk, wikimedia/David Monniaux
MojaLekaren.sk, Biocare.sk, Farmaceutický laborant – Teória  a prax, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.