Biofarma Stupava. Ako stvorená pre rodiny s deťmi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ovečky, kozičky, koníky, mačky aj psy. Možnosť povoziť sa na poníkoch, či pozrieť si, ako sa dojí ovečka. K tomu pieskovisko, ihrisko a výborná kuchyňa na salaši. Biofarma Stupava, či presnejšie Biofarma Príroda pri Stupave je vyhľadávaná zo širokého okolia, najmä z Bratislavy pre jej neopakovateľnú atmosféru. Je skvelé, že je otvorená nonstop, v lete aj v zime – len v chladných mesiacoch sú kratšie otváracie hodiny: od 11:00 do 20:00 (v lete otvárajú o hodinu skôr a zatvárajú o hodinu neskôr).

Biofarma Príroda sa za niekoľko rokov svojej existencie stala obľúbeným výletným miestom. Nachádza sa neďaleko Bratislavy za mestečkom Stupava, v lese Malých Karpát a svojou malebnou polohou priam láka návštevníkov.
„Prostredie biofarmy je naozaj ideálnym miestom na trávenie príjemných chvíľ nielen pri chutnom jedle domácej kuchyne. Pre deti je k dispozícii nádherný areál so zvieratami a detskými ihriskami a ak to spojíme s prechádzkou stupavským náučným chodníkom zážitok bude priam dokonalý,“ odporúčajú Daniel Kollár a Viera Poláková, ktorí zhrnuli viacero podobných  tipov na rodinné výlety v knihe Bratislava pre deti.

 

Ako sa dostať na Biofarmu?

biofarma stupavaTento výlet môžete absolvovať rôznymi prostriedkami – autom, na bicykli, či pešo.
K biofarme je najjednoduchšie prísť autom. Z Bratislavy vyrazíte smerom na Brno po diaľnici D2, zídete z diaľnice pri druhej možnosti EXIT Lozorno a po pár metroch nie doľava na Lozorno, ale späť doprava na Stupavu. Po asi kilometri uvidíte tabule Biofarma, ktoré vás nasmerujú doľava do lesa. Potom už len opatrne až k Biofarme.
Ak idete od Stupavy po starej ceste (nechce sa vám kupovať diaľničná nálepka 🙂 ), idete po hlavnej ceste smerom na Lozorno a potom asi po 3 km je odbočka doprava.

K biofarme sa môžeme dostať aj pešo alebo na bicykli z viacerých miest. Odporúčame najmä v lete, na jar, či na jeseň.
Jedným z východiskových bodov pre peší prístup môže byť Stupava, do ktorej sa dá dostať autobusom z Bratislavy a vystúpiť na námestí pri kostole. Z námestia potom pokračujeme pešo po trase náučného chodníka.
Ďalšia trasa k biofarme vedie z Lozorna po modrom turistickom chodníku, alebo z rekreačného strediska Košariská najskôr po asfaltovej ceste a potom po žltej a modrej turistickej značke.

 

Náučný chodník na Biofarmu

Ak si vyberieme pešiu trasu po náučnom chodníku, ktorý vedie z centra Stupavy do Biofarmy Príroda, čakajú nás na nej aj zaujímavosti z histórie mesta a jeho okolia i informácie o životnom prostredí a jeho ochrane.
Deti aj dospelí si na prechádzke rozšíria vedomosti nielen o histórii Stupavy a stupavského kaštieľa alebo parku, ale napr. aj o tom, ako fungovala rímska stanica. Panely v záverečnej časti trasy informujú predovšetkým o flóre a faune okolia Stupavy a bodkou za malým výletom je návšteva Biofarmy Príroda. Ide o nenáročnú pešiu prechádzku alebo aj cyklistický výlet, pri ktorom však treba rátať aj s jazdou po poľných či lesných cestách.

Náučný chodník sa začína priamo na Námestí Sv. Trojice pri najvýznamnejšej stupavskej sakrálnej dominante – renesančnom farskom Kostole sv. Štefana z prvej polovice 17. storočia, ktorý začiatkom 18. storočia upravili v barokovom štýle. Pred kostolom stojí trojičný stĺp z polovice 18. storočia. Z námestia pri kostole prejdeme malou bránou do parku (pri bráne je umiestnený aj jeden z informačných panelov náučného chodníka). Park sa rozkladá za barokovým kaštieľom, ktorý slúži ako sociálny ústav. Súčasný park je oplotený a jeho rozsah je značne oklieštený.

Pôvodný areál zasahoval až k hradu Pajštún. Súčasťou parku bol ovocný sad, v minulosti tu vybudovali dokonca aj kúpalisko. Poskytuje príjemné prostredie na prechádzky a je východiskom alebo súčasťou viacerých turistických či cyklistických trás a chodníkov smerujúcich do Malých Karpát a k zrúcanine hradu Pajštún.

biofarma zvieratká

Viete že…

  • Na mieste kaštieľa v Stupave pôvodne stál vodný hrad, ktorý dal Mikuláš Pálffy prebudovať na štvorvežový kaštieľ obklopený vodnou priekopou.

Náučný chodník vedie cez park okolo jazera. Pri chodníku nájdeme prvé informačné panely o parku a tzv. Zo Stupavy do Biofarmy Príroda katovej uličke (Munkáč), ktorou kedysi prechádzal kat zo svojho domu na neďaleký Šibeničný vŕšok, aby vykonal popravu. Posledná poprava sa v Stupave uskutočnila v roku 1796.
Po prejdení parku odbočíme doľava a zelenobiele značky náučného chodníka nás vyvedú cez novú obytnú štvrť okolo cintorína a rímskych vykopávok na lúku nad Stupavou. Postupne prejdeme okolo jazdeckého klubu, kozej farmy a danielej farmy až k Biofarme Príroda.

farma zvieratáPrečítajte si tiež
Minifarma so zvieratkami. Tip na neopakovateľný výler.

 

Jedinečná Biofarma Stupava

Miesto uprostred nádhernej prírody je sťaby stvorené na oddych predovšetkým pre rodiny s deťmi. Počas roka areál Biofarmy Príroda využívajú aj učitelia základných škôl a predškolských zariadení a organizujú tu jednodňové školy v prírode. Prostredie je ideálnym miestom nielen pochutenia si na jedlách domácej kuchyne, ale pre deti ponúka nádherný areál. Môžu v ňom vidieť ohrady so zvieratami (kone, ovce, kozy), posedieť si pri ohniskách či altánkoch a zahrať sa na viacerých detských ihriskách s preliezačkami a pieskoviskom.

Pri prehliadke areálu sa deti môžu oboznámiť so životom na hospodárskom dvore či pochopiť, ako vzniká syr a chlieb. Súčasťou prehliadky sú výklady o vzácnych drevinách (napr. deti spoznajú himalájsky alebo libanonský céder) a o tom, ako sa treba správať v lese či botanickej záhrade.
Biofarma má v ponuke aj ďalšie atrakcie, napríklad vozenie na koči či poníkovi. Na záver dobre padne ochutnávka syrových špecialít a  ďalších domácich pochúťok. Späť sa vrátime po tej istej trase.

biofarma stupava v zime

 

Koliba aj Stará pekáreň

Na Biofarme môžete stráviť pokojne celý deň – dá sa tam dobre najesť a vypiť si. Reštaurácia sa nachádza v pôvodnej kolibe zo Zuberca a je otvorená počas celého roka, aj v zime. Podávajú tam typické slovenské jedlá ako pirohy, halušky, šúľance, ale aj kapustnicu, baraní guláš alebo cesnakovú polievku v bochníku. Ceny sú primerané, napríklad kapustnica stojí 3,30€, výborné tvarohové pirôžky s maslom posypané kakaom (250g) 5,90€ a klasické bryndzové halušky so slaninou tiež za 5,90€ (300 gramov). K haluškám si môžete dopriať zákvas alebo žinčicu.
V zime vás zasa môže zahriať grog, hriata medovina, či hriate vínko.

biofarma príroda reštaurácia guľky s kakaom

Navštívte aj starú pekáreň, kde je malý obchodík a môžete si tam kúpiť čerstvo napečený chlebík, koláče, tiež 100%-tné syry, žinčicu, bryndzu alebo korbáčiky. Pozor, v zime je obchodík otvorený len počas víkendov od 11:00 do 17:00 (v lete denne).

Bratislava pre deti
Ak hľadáte zaujímavé tipy na výlety v okolí Bratislavy, inšpirujte sa spomínanou knihou Bratislava pre deti. Nájdete v nej tipy na turistiku do Karpát, k Dunaju, okrem Biofarmy aj skvelý Abeland, či zámok Schloss Hof.
Každý výlet obsahuje užitočné informácie a zaujímavosti, dĺžku trasy, prevýšenie, ale aj časovú náročnosť. K tomu pekné fotky a nejaké tie pikošky. Spolu 25 tipov na výlety s deťmi a navyše aj špeciálna maľovaná mapa so všetkými vyznačenými miestami výletov.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.