Lignano a Bibione. Dovolenka autom | Cesta, tipy a zaujímavosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lignano Sabbiadoro a blízke Bibione patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov – autom sa tam dostanete z Bratislavy za niečo cez 7 hodín aj s prestávkami. Pritom sever Talianska je nádherný, more i počasie teplé, pieskové pláže, takže prídu si na svoje aj rodiny s deťmi.
Ak ste uvažovali o tejto lokalite, možno vás odrádzala samotná cesta autom. Neobávajte sa – poradíme, akou trasou je to najlepšie a najvýhodnejšie. Aké poplatky treba platiť na diaľnici a mýte. Dáme vám tipy v samotnom Lignane a Bibione – čo vidieť, navštíviť, aké sú tam ceny a možnosti stravovať sa. Určite si urobte aj výlet do Benátok – poradíme, ako najvýhodnejšie.

 

ikona autoCesta do Lignana

Nie je to nič zložité – odporúčame ísť po rakúskych diaľniciach a pod Villachom prejsť do Talianska.
Navigácia vám to vyráta na cca 620 km, čo je asi 6 hodín 10 minút cesty čistého času. Treba však rátať s prestávkami, prípadne obedom a tiež malým čakaním na talianskom mýte + možné zápchy. Celkovo by ste sa však mali z Bratislavy do Lignana dostať za 7,5 hodiny.

Konkrétne: Z Bratislavy idete na Viedeň, potom smer Graz, Klagenfurt a Villach. To je posledné väčšie mesto v Rakúsku a niekde tam odporúčame natankovať, keďže v Taliansku je vyššia cena benzínu. Ideálne je zísť dolu z diaľnice hneď za Villachom smerom na Arnoldstein, pretože mimo diaľnice je benzín ešte lacnejší. Na diaľnicu sa potom pripojíte opäť tesne pred talianskymi hranicami.

Tie prejdete bez problémov a prvá zastávka je na ich mýte. Na vstupe, kde si iba prevezmete lístok, sa zdržíte podľa situácie možno 10-15 minút. Nasledujú talianske Alpy s množstvom tunelov, krásna príroda – radosť jazdiť tam. Ak máte neposedné deti, toto ich na chvíľu zamestná 🙂

Stále pokračujete po diaľnici cez Tarvisio až do Udine, ktoré obídete obchvatom po A4 až po Modeano, kde je zjazd z diaľnice na juh, do Lignana (tam si opäť počkáte na mýte, kde už zaplatíte poplatok – kartou alebo v hotovosti, cca 11€). Odtiaľ je to asi 15 km, na Bibione odbočíte na viacerých miestach a je to možno o 5 km ďalej. Sú tam dobré značenia, takže neodbočíte zle.

lignano pláž

 

Lignano a Bibione

Po zjazde d diaľnice závisí premávka od času. My sme prichádzali okolo obeda, v sobotu, cesty boli de facto prejazdné bez minimálneho zdržania. Inokedy môžu byť súvislé kolóny, ktoré sa však konštantne hýbu.

Lignano

Je to vlastne dlhá veľká pláž oddelená od zvyšku mesta a to je poskladané z množstva hotelov, hotelíkov a penziónov. Veľa zelene, park, pekné uličky, reštaurácie a podniky… Nie je problém si tam nájsť ubytovanie, odporúčame aspoň 4 hviezdičky. Parkovanie na hotelových parkoviskách nie je vždy možné, keďže majú obmedzenú kapacitu – kto prv príde, ten prv parkuje. Ale nie je problém zaparkovať v uličkách okolo hotela.

Lignano leží na malom polostrove obmývané Jadranským morom a od Bibione ho oddeľuje rieka Tagliamento. V Lignane nájdete oveľa viac Talianov ako v Bibione, ale je tam už dosť Slovákov a Čechov, takže sa nebudete cítiť stratení 🙂 Mestečko má asi 6-tisíc obyvateľov, ale 75 tisíc lôžok pre turistov. Najmä Talianov, ktorí ho radi využívajú ako turistické letovisko.

Bibione

Jedna z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Mestečko má asi len 3000 obyvateľov, ale v lete sa počet ľudí zmnohonásobí. Bibione sa delí na niekoľko častí: Lido dei Pini (pokojná časť s majákom, aj psou plážou), Spiaggia (známa najväčšia časť s termálnym kúpaliskom Bibione Therme), Lido del Sole a Pineda.

Ubytovanie a jedlo
Môžete ísť samozrejme cez cestovnú kanceláriu, či už slovenskú alebo rakúsku. Ale tiež si môžete pozrieť ponuku cez Booking, kde bolo v čase nášho hľadania cez 700 možných ubytovaní.
Ak máte pobyt bez jedla, či s polpenziou, nie je problém prestravovať sa tam. V Lignane nájdete aj Lidl, či ďalší hypermarket s veľkou ponukou všetkých surovín, čerstvého pečiva, mäsa, ovocia, zeleniny.
V reštauráciách vás vyjde obed na cca 20€ pre dve osoby, no v našej obľúbenej Ristorante La Botte kúsok od centra Lignana majú v ponuke tzv. panvice. Veľká vystačí pokojne pre dve osoby, pre rodinu s dvomi deťmi dve malé panvice – do nich si môžete namiešať akékoľvek cestoviny, gnochci, špagety atď. Takýto obed aj s vodou vás vyjde na asi 25€ + coperto. To je niečo ako ich servisný poplatok (za prestieranie, rozloženie tanierov, príboru…) – na jednu osobu 1,50€, takže pri štyroch to bolo 6 eur navyše. Môžete dať aj prepitné, ale my sme toto coperto považovali za dostatočné prepitné 🙂

lignano jedlo

 

Pláže

Lignano, aj Bibione sú skvelé pre páry i rodiny s deťmi. Letovisko má asi 8 km pláže s pozvoľným vstupom do mora, keď ešte po sto metroch máte po vodu prsia. Piesok je jemný, voda relatívne čistá.
Pláže sú rozdelené na takmer 20 úsekov a miesto budete mať rezervované buď vaším hotelom alebo cestovnou agentúrou. Dostanete číslo, pracovník priamo na pláži vás zavedie k vášmu slnečníku a dvom ležadlám. Tie sú vaše do konca dovolenky. Alebo si za niekoľko eur môžete „kúpiť“ svoje miesto na mieste (väčšinou cca 10€ za deň). Prípadne pás najbližšie k moru je vyhradený pre deky, tam sa neplatí nič.

lignano pláž

 

Zaujímavosti a atrakcie

V Lignane nájdete veľký aquapark a hneď vedľa neho zábavný park Gulliverlandia. V Bibione zasa Zábavný park Luna Parc Adriatico.
Ak máte malé deti, tak vyskúšajte detský Parco Junior, pre dospelých sú tu morské kúpele, či letné divadlo aj golfový klub.
Navštíviť môžete aj Parco ZOO Punta Verde, maják Faro di Bibione, prístav pre jachty s kapacitou 7000 lodí.
Každý pondelok sa v Lignane usporadúvajú klasické talianske trhy – nečakajte však trhy, ako bývajú vo Francúzsku. Skôr ide o trhy a la Poľsko: opakujúce sa stánky s oblečením, topánkami, drobnosťami, suvenírmi ap.

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

 

Gulliverlandia a Aquapark

V Lignane sú dve hlavné atrakcie pre rodiny s deťmi.

Gulliverlandia je zábavný park, ktorý nie je veľký, ale bez problémov tam strávite aj niekoľko hodín. Akvárium so žralokmi, korytnačkami, rajami a podmorským tunelom. 60 metrov vysoká vyhliadková veža. Cirkus s artistami, tulenia šou (naozaj sa oplatí, odporúčame), zmenšeniny 7 divov sveta, trať s motokárami okolo zmenšených verzií svetových atrakcií ako je Eiffelova veža, Brandenburská brána, Petronas Tower ai.
Tiež tam nájdete skákacie centrum, jazda po vodnom kanále so zjazdom, po ktorom nezostanete suchí 🙂
Otvorené majú od 10:00 do 18:00 a cena pre dospelého je 18€, pre deti 14€.
Nižšie nájdete viacero našich fotografií z Gulliverlandie.

lignano gulliverlandia

Aquapark, čiže Aquasplash v Lignane je hneď vedľa Gulliverlandie, ponúka množstvo kĺzačiek, toboganov, zákutí. Nechýba vodná prekážková dráha, atrakcie Banzaii, Kamikaze, povrazová pyramída nad bazénom… Niektoré sú adrenalínové a teda pre väčšie deti, od osem rokov, ale zabavia sa aj menšie deti.
Otvorené majú od 10:00 do 18:00, denný vstup vás vyjde na 23€, pre deti 18€. Ak vám stačí len popoludnie (od 14:30 do 18:00), zaplatíte 18€, deti 16€.

lignano aquapark

 

Výlet do Benátok

Ak už ste v Lignane alebo Bibione, rozhodne skočte na jeden deň do neďalekých Benátok. O Benátkach pripravujeme samostatný článok, zatiaľ len pár praktických tipov.
Ideálne je, ak máte auto – s ním samozrejme nepôjdete až do Benátok, ale kombinovane.

1.možnosť: skočte do informačného centra, vypýtajte si mapu Benátok a cestovný poriadok autobusov z Lignana/Bibione. Ukážu vám aj zastávky, odkiaľ autobusy odchádzajú.
Kúpite si lístok za takmer 4 eurá (pre dve osoby vyjdú spiatočné na približne 16€), nastúpite smer Latisana. Je to asi 25 km smerom na sever, tam na konečnej vystúpite na vlakovej stanici, kde prestúpite na najbližší vlak do Benátok. Kúpte si lístok do Venezia Santa Lucia – pre rodinu s dvomi deťmi to vyjde na asi 43€.
Keďže ide o kombinované spojenie, musíte skoro vstávať, aby ste prišli do Benátok v rozumnom čase (ak máte raňajky v hoteli, tie nemusíte stihnúť).

2.možnosť: preto je výhodnejšie zaviezť sa z Lignana/Bibione autom do Latisany na vlakovú stanicu. Je to asi 25 minút, zadarmo tam zaparkujete pri staničnej budovy a postupujete ako pri prvej možnosti. Lístky do vlaku si musíte označiť už na stanici v automatoch na stĺpe alebo v budove na stene.
Cesta do Benátok trvá 1:17 hod., my sme dorazili po deviatej, čo je optimálny čas. Keď pochodíte po Benátkach, choďte späť na Ferrovia, odkiaľ odchádzajú vlaky prakticky každú hodinu do Latisany.

Ak hľadáte priamo ubytovanie v Benátkach, tu je výber takmer 3000 možností ubytovania.

benátky

lignano gulliverlandia

lignano gulliverlandia

lignano gulliverlandia

lignano gulliverlandia


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.