Zima sa blíži, pripravte na ňu aj svoje auto | Tipy, na čo nezabudnúť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najchladnejšie ročné obdobie je za rohom. Prinesie so sebou hmlu, dážď a neskôr aj poľadovicu či snehové záveje. Niet pochýb o tom, že zima je náročná aj pre autá. Zodpovedný vodič by preto nemal zanedbať ani správnu prípravu svojho vozidla na zimné obdobie.
Ako na to? Všetko podstatné nájdete v našom článku – na čo myslieť, čo doplniť a čo vymeniť, aby vás sneh alebo mráz nezaskočili? Ako pripraviť svoje auto na prípadnú náhlu zmenu počasia?

 

Pneumatiky sú základ

Väčšina vodičov má prípravu auta na zimu spojenú  iba s výmenou pneumatík. Zimný variant by sa podľa zákona mal používať od 15. novembra do 31. marca. v prípade, že je na vozovke sneh, ľad alebo námraza. Ak pneumatiky neprezujete, môžete dostať pokutu a ak spôsobíte nehodu, poisťovňa vám môže znížiť alebo odmietnuť poistné plnenie.
Druhým riešením je voľba celoročných pneumatík. V takom prípade sa však informujte vo vašej poisťovni, aké stanovisko zastáva v otázke tohto typu pneumatík. Niektoré poisťovne totižto celoročný variant neuznávajú.

 

Mráz nebude mať šancu

Zima preverí aj funkčnosť vašich stieračov. Preto pred príchodom zimného obdobia vymeňte gumičky stieračov a doplňte nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Ak máte v nádobke stále dosť ružovej alebo žltej nemrznúcej zmesi, ktorá sa používa v lete, odporúča sa časť odstriekať a až potom doliať zimnú zmes.
Gumové tesnenia dverí a okien počas chladných dní môžu tiež primrznúť. Tomu sa ľahko vyhnete, ak ich ošetríte špeciálnym prípravkom proti primŕzaniu.
Chladné počasie sa môže negatívne podpísať aj na laku karosérie. V zimných mesiacoch je preto zvlášť dôležité lak ošetrovať špeciálnou autokozmetikou, ktorá zabráni posypovej soli, aby ho poškodila.ako pripraviť svoje auto na zimu

 

Nezabudnite ani na batériu

Chladné počasie nepoteší ani batériu v aute. Akumulátor by ste preto pred zimou mali dobiť, prípadne vymeniť. Takto zabezpečíte, že bude mať dosť energie pri studených štartoch v nízkych teplotách. Na škodu určite nebude ani to, ak si do auta hodíte aj štartovacie káble.

 

Bez lopatky a deky ani na krok

Každé ročné obdobie má svoje nástrahy, no zima ich má najviac. Preto jazdite bezpečne a nezabudnite na snehové reťaze, štartovacie káble, lopatkuškrabku na okná, ktoré patria do povinnej zimnej výbavy každého zodpovedného vodiča.
Ak sa chystáte na dlhšiu cestu, chybu neurobíte, ak si pribalíte deku a dostatok jedla a pitia. Nepriaznivé zimné počasie môže spôsobiť kolóny, v ktorých sa môžete zdržať aj niekoľko hodín.

zarosené okná a rýchle vyhriatie autaPrečítajte si tiež
Zarosené okná a rýchle vyhriatie auta v zime.

 

Správne poistenie tiež patrí k správnej výbave

Zhoršený stav vozovky je priam magnetom na nehody a iné škodové udalosti. Ľahko sa môže stať, že dostanete šmyk a poškodíte cudzie vozidlo, prejdete cez výtlk alebo príde k poškodeniu auta v dôsledku snehu či víchrice. Takéto nešťastie nikoho nepoteší, zvlášť, keď tieto situácie prichádzajú ruka v ruke s nečakanými výdavkami.
Pred nimi vás však môže uchrániť povinné zmluvné poistenie. Vďaka praktickej kalkulačke pre porovnanie poistenia môžete získať výhodné PZP už za pár minút, a to priamo z domu. Kvalitná poistná ochrana pre vaše auto by vo vašej zimnej výbave určite nemala chýbať. Pretože náhody sa stávajú a v zime to platí dvojnásobne. Nič teda nenechajte na náhodu a nepríjemným výdavkom sa so správnym zákonným poistením ľahko vyhnete.

— PR článok —
Foto: pexels.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.