Zuzka Haasová vytvorila pre deti krásnu knižku Cirkus Romána

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zuzka Haasová je plná energie, úsmevov, dobrej nálady a to všetko sa snaží preniesť aj do svojej tvorby. Najnovšie jej vyšla knižka Cirkus Romána, ktorá nadväzuje na jej projekt Cirkus Romána. Určite ho mnohé deti poznajú – je to bláznivé predstavenie plné gagov, trikov, akrobacie, a muziky so živým orchestrom.
A podobná hravá je aj knižka, ktorú si deti dokonca môžu dotvoriť samé.

 

Cirkus Romána

Zuzana Haasová a Cirkus RománaZuzka venovala knihu dcérke Romanke, ktorá jej robí najväčšiu radosť.
Cirkus Romána obsahuje nevšedné príbehy, ktoré sú však poučné. Stonožka Žoža, Had Karol, Hrošica Milka, Slimák Sabo, či Orol Ali.
Krásne koláže vytvorila technikou decoupage Zuzanina sestra, výtvarníčka Iveta Haasová, ale keďže kniha sa dotvára aj rukami malých čitateľov, miesto je tu aj pre ich diela.

“Kniha je venovaná deťom, ale aj rodičom, aby viedli vzájomnú komunikáciu, aby sa deti zaujímali o javy a udalosti sveta. Je interaktívna, deti do nej môžu kresliť, vystrihovať, lepiť, mať ju ako príručnú detskú hru spojenú s čítaním. Je pre veľmi dobré deti, a deti sú všetky dobré,” povedala o knihe Zuzka Haasová.

Knihu Cirkus Romána pokrstil Miro Jaroš, Zuzkina dcéra Romanka a dvojtýždňové mláďa sovičky plamienky driemavej. Prišla sa pozrieť aj tretia sestra Monika Haasová, známa Bambuľka.
„Ivetka knižku ilustrovala naozaj nádherne,” tešil sa Miro Jaroš. „Najprv nakreslila zvieratká, potom ich poukladala na pripravené pozadia a nanovo sa fotili. Je za tým veľa práce a určite sa vyplatila.”

Zuzana Haasová a Cirkus Romána

 

Zábavná a poučná knižka

Zuzana so sestrou Ivetou spolupracujú dlhé roky v Divadle Haaf. Zuzka píše divadelné hry a Iveta robí kostýmy. Kniha Cirkus Romána súvisí s týmto divadlom, najmä z tej vizuálnej stránky. Zuzana jedného dňa povedala Ivete: „Kresliť vieš, tak mi nakreslíš knihu.”
A tak Iveta začala maľovať, strihala a lepila a vznikal tvorivý proces, do ktorého zapojili aj ich deti.

„Dlhé roky v cirkuse vyhrávala aj známa kapela HAAF, a každý akrobat, technik a umelec ju už poznal. Sprevádzala akrobatické čísla originálnym zvukom hudobných nástrojov svojich hudobníkov.
Vrabček Ori hrkal do rytmu konzervou plnou piesku. Z mena ďalšieho muzikanta pštrosa Trubača je jasné, že bol kráľom trúbky. Trubačov dobrý kamarát, urehotaný Lojzo, fúkal do saxofónu a nechýbal ani vznešený baran Mišo s nástrojom väčším ako on sám. Kontrabas udržal len on. Keď mal čas aj kocúr Bodka, chytil gitaru a hneď sa každému chcelo tancovať.”

 

Deti takéto knihy milujú

Zuzana Haasová a Cirkus RománaO tom, že kniha bude mať a už aj má úspech u detí, svedčia doterajšie skúsenosti z Divadla Haaf. Deti sledujú a počúvajú ich rozprávky doslova s otvorenými ušami. Sú veľmi vnímavé, nadšené a vďačné. Aj preto vznikla táto krásna a hravá knižka.
„Páčia sa mi tie pestrofarebné ilustrácie. Mačička, lev, policajt s kvetinkovými kraťasmi,” usmieva sa 8-ročná Janka. „A so sestrou už robíme ilustráciu do príbehu o obrovi. Ja som si vzala stránku so žltou a zelenou farbou, moja sestra s červenou a fialovou 🙂

Deti z ilustrácií môžu vypozorovať, akým spôsobom sú urobené. V knižke nájdu farebné papiere, z ktorých si potom môžu vystrihnúť a nalepiť vlastnú ilustráciu. Posledná rozprávka je totiž zámerne bez ilustrácií a tak majú deti o zábavu postarané. Môžu to urobiť samé alebo spoločne s rodičmi, a stráviť tak spoločné chvíle. Kreatívne a zábavne. Dotvoria a vymyslia si vlastnú rozprávku…

„Vedeli ste, že rozprávku si môžete vymyslieť aj sami? Vedeli ste, že sny, ktoré si vymyslíte, sa splnia úplne všetky? Stačí len, keď im uveríte!
Aj pani Leopoldíne sa začala snívať rozprávka.
Celý cirkus sa v tej rozprávke obrátil hore nohami. Ale nie tak, že bol dolu hlavou, ale tak, že zvieratká v ňom dokázali nedokázateľné. Napríklad, aj samy seba cvičili akrobatické kúsky. Ako? Jednoducho. Stačí, ak si zatvoríte očká a začnete si ich predstavovať.”

Zuzana Haasová a Cirkus Romána


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.