Romantické duše, nenechajte si ujsť rozprávkový Český Krumlov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo by ste povedali na výlet na romantické miesto, kde sa zastavil čas? Ak máte chuť spoznať malebné mestečko, kde si budete pripadať ako v dobovom filme, navštívte Český Krumlov.
Očaria vás zachovalé pamiatky, útulné kaviarničky, vinotéky a krčmičky, kľukaté dláždené uličky a fotogenické scenérie.
Český Krumlov je ideálnou destináciou pre všetkých romantikov, ktorí milujú objavovanie autentického genia loci. Nenadarmo je po Prahe druhým najnavštevovanejším mestom Čiech. Nachádza sa na juhu krajiny, ešte južnejšie od Českých Budějovíc, nie ďaleko od trojmedzia – Česko, Rakúsko, Nemecko. Mesto má cca 14-tisíc obyvateľov.

 

Čarovný Český Krumlov

Keď vstúpite do Českého Krumlova, je to, akoby ste sa ocitli o niekoľko storočí späť v čase. Samotný Krumlov je veľmi malý a kompaktný. Mestská zástavba pochádza prevažne zo 16. storočia a je výnimočne zachovalá. V podstate od 16. storočia nebola dotknutá výstavbou moderných budov.
Krivoľaké uličky lemujú utešené domčeky s maľovanými fasádami, takže máte pocit, že tu snáď ani nestojí dom, ktorý by nebol pamiatkou. Z výšky vyzerá časť Krumlova obklopená Vltavou ako ostrov a tento pohľad nesmie chýbať na väčšine pohľadníc a plagátov Českého Krumlova.

Okolo starobylého jadra Krumlova sa vinie meander rieky Vltava. Aj tu akoby zastal čas. Keď prechádzate ponad rieku dreveným Lazebníckym mostom, ktorý spája časť Latrán so Starým mestom,  pripadáte si, akoby ste vošli medzi filmové kulisy.
Starobylej nádhere dominuje majestátny Štátny zámok a hrad Český Krumlov, jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe.  Ďalším klenotom je Kostol svätého Víta, významná pamiatka neskorej gotiky. Historické jadro mesta bolo zapísané na listinu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1992. V jeho architektonickom dedičstve sa bohato podpísali gotika, renesancia i baroko.
Pobyt v Českom Krumlove je ideálnym darčekom pre všetkých zamilovaných, ktorí sa chcú podvečer peši túlať mestom – len v samotnom centre je totiž okolo 80 ubytovacích zariadení.Státní zámek a hrad Český Krumlov

 

Klenot Čiech – Štátny zámok a hrad Český Krumlov

Českému Krumlovu dominuje monumentálny Štátny zámok a hrad Český Krumlov. Toto gigantické šľachtické sídlo tvorí

  • 40 palácov a budov
  • 5 zámockých nádvorí
  • rozľahlá zámocká záhrada

Hradný areál sa vypína na skalných bralách a jeho súčasťou je unikátny Plášťový most, ktorý spája Horný hrad s barokovým zámockým divadlom.  Most tvoria tri poschodia oblúkov s piliermi.  Prechádzka horným poschodím mosta  je súčasťou jedného z prehliadkových okruhov zámku a rozhodne by ste ju nemali vynechať. Odvďačí sa vám krásnym výhľadom.

Hrad postavili najskôr v gotickom štýle a neskôr ho prestavali najmä v renesančnom slohu. Aj jeho návštevnosť  je skvostná – jedine  zámok v Českom Krumlove a Lednici sa môžu pochváliť návštevnosťou viac než 300 000 ľudí za sezónu. Zámocká baroková záhrada je veľmi príjemný park plný zelene a kvetov, ktorý má však navyše jeden nevšedný unikát – otáčavé javisko.  Za rok sa tu odohrá približne 80 predstavení.

Jedno z nádvorí Štátneho zámku a hradu Český KrumlovJedno z nádvorí Štátneho zámku a hradu Český Krumlov

 

Mesto, ktoré žije

Pravdou je, že v turistickej sezóne je mesto preplnené turistami najmä z ázijských krajín, ktorí sú povestní, že fotia všetko a všade. Aj ceny v podnikoch sú primerané skôr turistom, než domácim.  Obchodíkov so suvenírmi, galérií, múzeí, kaviarničiek a pravých českých “hospod” je tu nespočet. Donekonečna sa môžete túlať dláždenými uličkami a na každom rohu na vás dýcha pokušenie vytiahnuť fotoaparát či peňaženku.

Ak odoláte materiálnym lákadlám ako sú krásne šperky,  drahé hodinky, pravý český porcelán, perník, čokolády, medovina, sviečky a najrôznejšie remeselné výrobky a ušetríte si aj na potešenie ducha, zastavte sa v jednom z tunajších múzeí.
Výber je široký: Dom fotografie, Egon Schiele Art Centrum, Múzeum Fotoateliér Seidel, Múzeum marionet, Múzeum útrpného práva, Múzeum voskových figurín, či Regionálne múzeum.
Sídli tu tiež niekoľko galérií výtvarného umenia, v ktorých sa môžete pokochať dielami domácich aj zahraničných umelcov.

Náměstí svornostiNáměstí svornosti

 

Krumlov chutí pivom i perníkom

Ku gastronómii Čiech neodmysliteľne patrí dobré pivo a tradičná česká kuchyňa. Zastavte sa v dobovo zariadenej reštaurácii Eggenberg v areáli rovnomenného pivovaru a určite neoľutujete. Reštaurácia je priestranná, patrí k nej aj pivnica Formanka a v letných mesiacoch terasa.  Podľa hodnotení zákazníkov už len samotné domáce pivo je také výborné, že stojí za to zastaviť sa v reštaurácii.
Lokálny pivovar zaznamenal rozkvet v 16. storočí a dnes ponúka aj prehliadky spojené s degustáciou piva.

Reštaurácia zas ponúka tradičnú českú kuchyňu a poctivé porcie. V jedálnom lístku nesmie chýbať „vepřo, knedlo, zelo“, ale aj pivovarské špeciality ako napríklad pivovarský guláš.  Z pivovarského obchodu v aeráli si môžete odniesť aj pivo či drobné suveníry v darčekovom balení.

Lepsiden.sk cestovaniePozrite si ďalšie
TIPY na cestovanie.

Staročeský perník

Ďalšia dobrota, na ktorej vôňu si vaše čuchové bunky budú pamätať ešte dlho po návrate, je pravý, orginálny staročeský perník z Českého Krumlova. Staročeský perník sa vyrába v Krumlove podľa starej tradičnej receptúry zo 16. storočia. Jeho výroba je ručná práca – perník je ručne vtlačovaný do drevených foriem, vyrezávaných z dreva ovocných stromov. Prenikavá, príjemne korenistá vôňa vás bude pokúšať, aby ste svoj suvenír zjedli, len čo vyjdete z obchodu.

Jedna drobná rada na záver – ak si chcete toto rozprávkové mesto užiť čo najskôr v pokojnej atmosfére, vycestujte mimo hlavnej turistickej sezóny. Inak sa nemusíte vyhnúť mase nekončiacich fotografujúcich turistov, ktorí sa snažia o to isté, čo vy – čo najviac si užiť a na fotografiách zvečniť mesto, do ktorého sa nedá nezamilovať.Český Krumlov

Chrám svatého Víta

Chrám svatého Víta

Český Krumlov

Zámecká zahrada - Český Krumlov

Zámecká zahrada – Český Krumlov

Český Krumlov

Foto: autorka a Pixabay.com


Zdielať

About Author

Avatar photo

Autorka si razí svoju cestu životom, na ktorej najviac odtlačkov zanechala v e-commerce segmente. Nepohrdne dobrou kávou a inšpiratívnym rozhovorom. Príležitostne blogerka, matka dvoch detí (nonstop) a z času na čas dobrovoľníčka v rodinnom centre Dlháčik.

Komentáre sú uzavreté.