Tipy, ako nebude posypová soľ v zime ničiť vaše auto

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohí podceňujeme starostlivosť o auto v zime. Prezujeme ho, vymeníme vodu do ostrekovačov, prípadne vymeníme ďalšie prevádzkové kvapaliny za tie odolnejšie proti mrazom. Ale čo umývanie auta? V zime?! poviete si. Netreba to preháňať… Omyl! Niektorí ho umyjú až na jar, iní možno raz za celé zimné obdobie. Pritom sneh, ľad, ale najmä posypová soľ vedia narobiť na aute poriadne škody.

Posypová soľ na cestách vie byť voči vášmu autu mimoriadne zákerná, najmä pre karosériu. Zmieša sa so snehom a pevnejšie priľne k podvozku, karosérii a pneumatikám. Autá pred vami vám frknú túto zmes na strechu auta, čelné sklo. Okoloidúce autá zasa na bočné dvere, kufor… Táto biela zmes sa dostane do menších škár, trhliniek a spustí proces korózie.

Posypový materiál dokáže dokonca preniknúť do pórov v laku auta a postupne, nenápadne ho narúšať. Spočiatku si to nevšimnete, až po čase sa lak začne viac drobiť a opadávať.
Predíďte tomu. Nenechajte si auto takto nenápadne zničiť – možno ho chcete po pár rokoch predať a takýmto opotrebovaním stráca ešte viac na hodnote. Alebo si ho chcete udržať v super stave čo najdlhšie.
Tak myslite na to už teraz.

Umývajte auto

Základná rada znie – umývajte auto aj v zime. Dokonca niekoľkokrát. Mnohí šoféri si povedia, že v zime často sneží, sneh to zmyje, ale nie je to tak. Ak už sa raz soľ zmiešaná so snehom dostane do malých škár, nevylezie sama. Ani sa nezmyje pod nánosom nového snehu.
treba ju odtiaľ dostať.

Na lepšiu ochranu auta môžete využiť tekuté sklo, ktoré pomocou chemickej reakcie vytvorí na povrchu laku tvrdú a trvácnu vrstvu. Ideálne je na namáhané časti auta, ako je predná kapota. Špeciálny nano povlak chráni lak, keďže sa naň naviaže a má hydrofóbne vlastnosti: pri daždi sa voda „kĺže“ po karosérii. Nano lak je odolnejší voči poškriabaniu, nepriľne naň toľko nečistôt a lepšie sa čistí.
Tekuté sklo aplikujú v autoumyvárňach ručne, v dvoch vrstvách, cena je do 50€ a trvá niekoľko hodín.

 

Autoumývarka

Ak máte auto veľmi znečistené, radšej si ho umyte ručne. Doma, na záhrade, pri garáži. „Autoumyvárka by mu mohla uškodiť rýchlou rotáciou, ktorá v kombinácii s prachom, blatom a soľou na karosérii zapracuje ako brúsny papier,“ upozorňuje AutoBild.

Ak už sa rozhodnete pre automatickú linku, najskôr si ju zbežne prezrite. Nejde z nej zápach? Nie sú kefy príliš opotrebované a špinavé? Nebojte sa skontrolovať tieto veci pred vjazdom do autoumyvárky.

Ako prvé si zvoľte predumytie.
A na záver určite program s voskovaním. Vosk nepôsobí len esteticky, ale má dodatočnú ochrannú funkciu. Karosériu tak ochráni pred hrdzou, zbytočnými prasklinami a životnosť auta sa tak predlžuje. Čo je najmä pri plánovanom predaji bonus – auto môže byť technicky v super forme, no ak napohľad vyzerá opotrebovane a zanedbane, môže to znížiť výslednú cenu za auto.

námraza na autePrečítajte si aj
Námraza na aute. Ako sa jej bezpečne zbaviť?

Ručné umytie

Pokiaľ máte na to podmienky, nájdite si trochu času a energie na ručné umytie. Je šetrnejšie a dôkladnejšie. Umyjete pri ňom aj ťažšie prístupné miesta ako podbehy a dutiny.

Začnite strechou a prepracovávajte sa postupne dolu až k spodným častiam ako nárazník, blatníky a prahy. Zoberte si na to mikrovláknovú handru alebo rukavice na umývanie. Nepoužívajte domáce čistiace prostriedky – špeciálna autokozmetika možno stojí viac, ale poslúži lepšie.
Na začiatku auto poriadne oblejte vodou, nešetrite ňou. Zbavíte sa tak hrubých nečistôt a zvlhčíte tie menšie.
Auto na záver poutierajte mäkkou handrou. Nenechávajte vodu uschnúť na slnku – obsahuje totiž chlór a minerály, ktoré zanechávajú po uschnutí stopy a nerobia vášmu tátošovi dobre.

Na čistenie môžete využiť clay (hlina), čo je dekontaminačná tvarovateľná hmota. Podobá sa plastelíne a vyťahuje z povrchu karosérie aj tie najmenšie nečistoty, zaschnuté kúsky smoly, asfaltu ap.

 

Toto je posypová soľ

Tradičná posypová soľ sa skladá najmä zo stolovej alebo kamennej soli, čiže z chloridu sodného. Zvykne obsahovať aj prírodné minerály, ako sú anhydrid (síran vápenatý), síran horečnatý alebo íl. Niekedy je v posypovej soli použitý aj minerál kainit.
Takáto posypová soľ má fyzikálno-chemické zloženie vhodné na zamŕzajúce povrchy. Táto vlastnosť však zároveň zodpovedá za jej korozívne účinky na lakoch áut.

posypová soľ auto škody


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.