Materské aj rodičovský príspevok sa v roku 2017 zvyšujú

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dobrá správa pre všetky mamičky – materské sa v roku 2017 zvyšuje. Prilepšia si najmä rodičia, ktorí čakajú v roku 2017 dieťa, ale viac peňazí dostanú aj tie matky, ktoré už sú na materskej dovolenke. No a najviac si prilepšia tí lepšie zarábajúci s mesačným príjmom viac ako 1300€.
Ako presne sa menia v roku 2017 materské a rodičovský príspevok? Aké ďalšie rodinné dávky môžete získať? Ako je to s daňovým bonusom na dieťa? A je rozdiel, či ste zamestnankyňa, živnostníčka, nezamestnaná alebo študentka? LepšíDeň.sk prináša prehľad všetkých podstatných zmien.

 

Materské

 • Matky, ktoré idú na materskú v roku 2017. Od januára 2017 sa zvýšila maximálna výška materského z 945€ na 1260€ (pri mesiaci, ktorý má 31 dní).
 • Matky, ktorým priznali materské v roku 2016. Maximálne materské sa zvýšilo už vlani z 918,20€ na 1224,30€. Výraznejšie si polepšia najmä ženy, ktoré mali v pôvodnom zamestnaní nadštandardný príjem.
 • Minimálna výška materského zostáva na pôvodných 285,40€.
 • Zmeny nastávajú aj vo výpočte materského. Od mája 2017 sa zvyšuje maximálny vymeriavací základ na nemocenské dávky zo 70% na 75% (vypočítava sa z hrubej mzdy). Tak sa matky dostanú takmer na rovnakú hranicu, ako v ich pôvodnom zamestnaní.

Vypočítajte si materskú na rok 2017

 • Od mája 2017 stúpne maximálne materské až na 1350€ (pri 31-dňovom mesiaci). Hrubý maximálny vymeriavací základ sa zvýši zo 40,64 eura na 43,54 eura. Hrubý mesačný príjem pre maximálnu sumu materského bude 1766 eur a viac.
 • Túto sumu budú matky dostávať 34 týždňov (pri jednom dieťati), 37 týždňov slobodné matky a 43 týždňov matky dvojčiat, trojčiat a viactorčiat.

materské aj rodičovský príspevok sa zvyšujú v roku 2017

Rodinné príspevky

Doteraz bol rodinný príspevok 203,20€, po novom dostanú matky 213,20€. Rodičovský príspevok sa mení od mája 2017, dostávajú ho rodičia po skončení materského.

Na nový zvýšený rodičovský príspevok majú nárok aj matky, ktoré už sú na rodičovskej dovolenke. Vypláca sa od skončenia materskej do 3 rokov alebo do 6 rokov veku dieťaťa (len v tom prípade, ak má dieťa zlý zdravotný stav alebo je v náhradnej starostlivosti).

Rodičovský príspevok vypláca úrad práce. Zákon vám nezakazuje pracovať alebo podnikať, ak budete na rodičovskej dovolenke. O dieťa sa môže starať babka, opatrovateľka, môžete dať dieťa do jaslí a pritom poberáte stále rodičovský príspevok, a plat zo zamestnania.

rodičovské prídavkyPrečítajte si aj
Aké príspevky a prídavky dostanete pri narodení dieťaťa?

Ďalšie rodinné dávky

 • Príspevok pri narodení dieťaťa sa poskytuje ako jednorazová dávka. Na prvé až tretie dieťa vo výške 829,86€, na ďalšie dieťa 151,37€. Ak sa vám narodí viac detí naraz, dostanete príspevok 110,36€.
 • Bez ohľadu na výšku príjmu rodičov dostáva každá rodina prídavok na dieťa v sume 23,52€ na každé nezaopatrené dieťa.
 • Ďalšia sociálna dávka je príplatok k prídavku. Štát ho vypláca v hodnote 11,02€ na nezaopatrené dieťa, na ktoré si nemožno uplatniť daňový bonus.
 • Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje do maximálnej výšky 280€, ak starostlivosť dieťaťu do veku troch rokov zabezpečuje súkromné zariadenie alebo fyzická osoba na základe živnosti.
 • Ak sa o dieťa stará materská škola zaradená do siete škôl (a je zriadená obcou alebo miestnou štátnou správou), máte nárok na príspevok do 80€ mesačne.
 • Ak sa o dieťa stará doma rodič alebo iná fyzická osoba bez živnosti, dostanete 41,10€ mesačne.
 • Daňový bonus na dieťa dostávajú iba pracujúci rodičia do 20.roku veku dieťaťa (ak naďalej študujú). Aktuálna výška daňového bonusu v roku 2017 je 256,95€ ročne (21,41€ mesačne). Rodičia však museli mať vlani príjem zo závislej činnosti aspoň 2610€ alebo príjmy z podnikania či SZČO v rovnakej výške (a vykázať základ dane).

Tipy, na čo nezabúdať

 • Nárok na materské nie je automatické. Dostanete ho iba vtedy, ak ste si platili nemocenské poistenie najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Žena má právo na rodičovský príspevok nezávisle na materskom, a to odo dňa pôrodu.
 • Nárok na materské má žena od začiatku šiesteho týždňa, alebo najskôr od ôsmeho týždňa pred očakávaným termínom narodenia dieťaťa.
 • Pri poberaní materského sa môžu vystriedať obidvaja rodičia, čo vám môže zvýšiť príjem ešte viac. Manželia môžu medzi sebou uzatvoriť formálnu dohodu o prevzatí dieťaťa do starostlivosti a poberať materské počas 28 týždňov (nie však skôr ako 6 týždňov po pôrode).
 • Ak sa blíži koniec materskej dovolenky a žena neplánuje vrátiť sa do zamestnania, musí požiadať firmu o rodičovskú dovolenku. Zároveň sa do Sociálnej poisťovne prihlási na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu. Poistenie je počas rodičovskej dovolenky prerušené, aj keď si matka privyrába.
 • Živnostníčky si musia ustrážiť spomínanú lehotu 270 dní, počas ktorých platili nemocenské odvody. Zistite si, či nemáte nejaké nedoplatky vyššie ako päť eur. Počas materskej môžu naďalej podnikať a nemusia platiť odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
 • Nezamestnaná žena nemá nárok na materskú dovolenku (materské samozrejme bude dostávať, ak splnila podmienky nároku na vznik materského).
 • Študentky vysokej (alebo strednej) školy nie sú zo zákona povinne nemocensky poistené osoby. Aby získali materské, môžu využiť dobrovoľné poistenie (ktoré musí byť v dostatočnom predstihu, čiže pri „náhodnom“ otehotnení to nebýva možné). Študentky dostávajú odo dňa pôrodu rodičovský príspevok, o ktorý požiadajú úrad práce.
 • Zamestnankyňa sa považuje za tehotnú až vtedy, keď o tom písomne informuje zamestnávateľa a predloží mu lekársku správu o tehotenstve.
 • Firma musí zaradiť matku po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky na pôvodné miesto a pracovisko. Ak to nie je možné, musí ísť o adekvátne miesto, čiže zachovaná musí byť výška mzdy, rozsah povinností, bonusy/benefity a pracovný čas.

Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.