Určite sa zhodneme, že zima je najťažšie obdobie nielen pre vodičov, ale aj ich autá. Nízke teploty, v noci často aj mínus dvadsať, čo nerobí dobre žiadnemu vozidlu. Sneženie, námraza, posypová soľ, blato, piesok, množiace sa výtlky…to všetko dá autu naozaj zabrať. Preto treba pripraviť auto na jar – skontrolovať, vymeniť a vyčistiť.
Poradíme zaručené tipy, ktoré pomôžu udržať vaše vozidlo čo najdlhšie v ideálnom stave. Prehliadka po zime navyše dokáže ušetriť veľké peniaze.
Tipy, ako pripraviť auto na jar
Niektoré veci si viete urobiť sami, iné odporúčame zveriť odborníkom v servise. Budete musieť pustiť nejaké peniaze, ale neskôr sa vám to vráti. Napríklad bez montážnej jamy, rampy alebo zdviháka nedokážete zbaviť podvozok nánosov agresívnej soli a nečistôt v podblatníkoch. Napokon, písali sme o tom v článku Tipy, ako nebude posypová soľ v zime ničiť vaše auto.
Odporúčame dať auto do servisu na preventívku a až potom si dohodnúť prípadné servisné úkony.
1. Prezujte včas
Používanie zimných pneumatík pri vyšších teplotách určite nie je dobrý krok. Stačí pritom mesiac na teplejšom asfalte, a odrazí sa to na životnosti pneumatík. Po zime je neraz narušená geometria náprav, ktorá môže viesť k nerovnomernému opotrebovaniu dezénu. Preto si dajte skontrolovať a nastaviť geometriu, čo nie je nič drahé. Navyše nesprávna geometria má veľký vplyv aj na smerovú stabilitu vozidla, tiež na stabilitu počas prudkého brzdenia.
2. Dajte prekontrolovať brzdy
Musíte uznať, že brzdy v zime trpeli oveľa viac, ako v iných ročných obdobiach. Na to treba myslieť už s nástupom jari. Ich prezretie vrátane kontroly bodu varu brzdovej kvapaliny by mala byť samozrejmosťou.
Sledujte všetko – ojazdené doštičky, zvlnené kotúče, špinu v senzoroch. Skontrolujte aj tlmiče a ich kryty.
3. Drobné škrabance od kamienkov
Ošetrite miesta poškodené od kamienkov. Umytie tlakovou vodou a následné ošetrenie protikoróznym sprejom stojí pár eur. Neskôr by ste vynechanie tohto kroku mohli oľutovať. Tmelenie, či lakovanie vás vyjde oveľa drahšie.
Dobre si prezrite aj sklá, kde môžu kamienky nechať malé poškodenia a tie sa neskôr rozrastú na väčšie praskliny. Radšej konajte skôr a odstráňte ich.
4. Stierače
Tie dostali poriadne zabrať, aby dokázali spoľahlivo očistiť okno od množstva snehu, ešte horšie zmiešaného s vodou a nečistotami. Tiež im ubližuje striedanie teplôt a námraza. Gumičky stieračov dostanú v zime vždy poriadne zabrať. Môžu stratiť pôvodnú pružnosť a sú prakticky nefunkčné. Vymeňte ich, nestojí to veľa a budete pokojnejší.
5. Klimatizácia
Tú ste v zime asi veľmi nepoužívali, tak netreba s ňou nič robiť, však?
Omyl, práve naopak. V jej výparníku sa počas nečinnosti množili baktérie, ktoré spôsobujú zápach a alergie. Preto je dôležité vydezinfikovať výparník protibakteriálnym sprejom, vymeniť vzduchový filter.
6. Motor
Motoru nemusíte venovať nejakú špeciálnu pozornosť, ale ak už auto dáte do servisu, požiadajte o kontrolu prevádzkových kvapalín, ako olej a chladiace médium. Vhodné je tiež skontrolovať tesnosť olejovej vane motora a prevodovky.
A myslite aj na sviečky. Ak je niektorá sviečka vypálená, nebudete môcť naštartovať. Ak aj sviečka funguje, ale je opotrebovaná, budete spotrebovávať viac paliva ako zvyčajne. Čo asi nechcete.
7. Akumulátor
Akumulátor sa v zime extrémne namáha studenými štartmi. Bezúdržbové akumulátory nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť, tak si zistite, či máte práve taký.
Pri starších batériách však skontrolujte hustotu a množstvo elektrolytu.
8. Vyčistite interiér
Ruku na srdce – v zime ste interiér auta asi často nečistili, však? Niet divu, pri nízkych teplotách, či v mrazoch to nebaví nikoho. S príjemnými jarnými teplotami však nadišiel čas, takže povysávajte interiér, utrite vnútorné strany okien a tiež všetky plastové časti. Použite kvalitnú handričku z mikrovlákna.
Prečítajte si tiež
Ako bezpečne zvládnuť noc za volantom?
9. Fungujúca spojka
Pre autor je jazda na snehu zaťažkávacou skúškou, a to najmä pre spojku. Ubezpečte sa, že stále funguje na sto percent. Urobte nasledovné: zaparkujte na parkovisku, zaraďte rýchlosť a zatiahnite ručnú brzdu. Potom pomaly púšťajte spojku. Ak motor zhasína, spojka pracuje správne. Ak motor nezhasína, radšej choďte čo najskôr k automechanikovi.
10. Myslite na detaily
Oplatí sa skontrolovať aj ďalšie súčasti vozidla, ako stav tesniacich manžiet na polosiach a riadení. Ich poškodenie môže nepriaznivo ovplyvniť životnosť čapov a kĺbov.
Prípadne ošetrite pánty dverí sprejom na teflónovej báze.
Pozrite si aj výfukový systém – niektoré výfuky časom zhrdzavejú, čo zima len urýchli.
Foto: Pixabay.com, Shutterstock.com