Je všeobecne známe, že o peniazoch uvažujeme nesprávne, neraz pudovo a iracionálne. Zvykneme podľahnúť momentálnej nálade, lákavej (no v konečnom dôsledku nedôležitej) ponuke ap. A preto robíme častejšie chybné finančné rozhodnutia.
Chcete sa týmto chybám vyhnúť? Míňať rozumnejšie a nenechať sa nachytať? Jednoducho, ako ušetriť viac peňazí?
Svetoznámy behaviorálny ekonóm Dan Ariely a spisovateľ Jeff Kreisler napísali skvelú knihu Psychológia peňazí a v nej radia, čo robiť, ak sa chceme pri rozhodovaní o finančných záležitostiach správať rozumnejšie.
Takže ako sa nenachytať a neminúť zbytočne, priveľa, či viac nasporiť? Jedna z účinných metód je podľa nich tzv. Odyseovská zmluva. Čiže záväzná zmluva na sebaovládanie.
Poznáte príbeh o Odyseovi a Sirénach?
Odyseus vedel, že keď ho Sirény začnú volať, pôjde za ich hlasom, čo ho privedie do záhuby aj s ostatnými námorníkmi, podobne ako mnohých pred ním. Odyseus vedel, že sa neovládne. Poprosil teda námorníkov, aby ho priviazali k sťažňu. Takto počul spev Sirén, ale nemohol ísť za nimi. Svojim mužom zas prikázal, aby si zalepili uši voskom, takže nepočuli nielen spev Sirén, ale ani Odyseove prosby, aby ho od sťažňa odpútali.
Podarilo sa to a Odyseova loď prežila.
Odyseovská zmluva je teda akékoľvek opatrenie, ktorým si vytvoríte bariéru proti budúcemu pokušeniu.
Príkladom finančných odyseovských zmlúv môže byť to, že si stanovíte limit na kreditnej karte, budete používať iba debetnú kartu, alebo že platobné karty úplne zrušíte a budete platiť iba v hotovosti.
Ďalšia možnosť nie je vôbec hrdinská: dôchodkové sporenie. Je to veľmi účinná taktika. Najracionálnejšie by to vyzeralo takto: na konci každého mesiaca si skontrolujete výdavky a rozhodnete sa, koľko si odložíte na sporenie. Dobre však viete, že touto taktikou nikdy nič neušetríte.
Čo teda robiť?
Mali by ste si vybrať iracionálnu stratégiu: zaviazať sa k tomu, že si budete mesačne sporiť určitú sumu. Hoci dopredu neviete, koľko peňazí budete mať k dispozícii. Nie je to ideálne, ale lepšie ako nič. To prvotné pokušenie prekonáte len raz a nastavíte si pravidlo, ktoré nemôžete zrušiť.
Naozaj to funguje?
Odyseovské zmluvy podľa Dana Arielyho skutočne fungujú.
Odborníci uskutočnili štúdiu so skupinou, ktorá nemohla hýbať všetkými peniazmi na svojom bankovom účte, pretože si časť nechávala automaticky posielať na sporiaci účet. Za jeden rok im stúpli úspory o 81%.
Žeby to bolo také jednoduché?
Áno, hoci budete na to skepticky hľadieť, no naše podvedomie hľadá rôzne spôsoby, ako sa vyhnúť plateniu, sporeniu, odkladaniu. Pretože ide o niečo neuchopiteľné a vzdialené. Pritom stačí malý krôčik…
V inej štúdii si ľudia dali automaticky odvádzať časť peňazí z budúcich zvýšení platu. Ich momentálny zárobok sa nezmenil, a keď sa im plat zvýšil, na bežný účet im prišlo o niečo menej peňazí. Týmto spôsobom si opäť usporili viac.
Presuňte peniaze už v piatok
Behaviorálni ekonómovia upozornili na ďalší zaujímavý fakt. Ak odkladáme prevod peňazí napríklad na sporiaci účet hoci len o pár dní, môže sa nám to vypomstiť.
Dostali ste výplatu, splátku faktúry, či odmenu vo štvrtok, alebo v piatok? Potrebnú sumu hneď preveďte na sporiaci účet, nečakajte do pondelka.
Z psychologického hľadiska sa cez víkend chceme cítiť bohato, slobodne a „užiť si“. Preto máme v sobotu a nedeľu väčšie nutkanie utrácať. A to bez ohľadu na svoje potreby na ďalší týždeň.
Preto si peniaze na sporenie radšej preveďte ihneď a nečakajte. Aj keby ste si hovorili, že máte silnú vôľu, sebaovládanie – nestojí to za to „riziko“.
Prečítajte si tiež
11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.
Zmanipulujte sami seba
Jestvuje mnoho trikov, ako zmanipulovať samých seba. Pretože sme len ľudia, niekedy podľahneme a potom si to vyčítame.
Vyskúšajte napríklad citový trik pomocou viny. Pri jednom experimente sa zistilo, že ľudia svoje účelovo viazané peniaze zneužívajú menej, keď sú peniaze uložené v obálkach označených menami ich detí. Znie to kruto, no je to veľmi účinné. Deti majú nad nami najväčšiu moc.
Čím lepšie pochopíme, kde robíme chyby a v čom máme nedostatky, tým lepšie sa s nimi budeme vedieť v budúcnosti popasovať. Výborne o tom hovorí spomínaná Psychológia peňazí. Budúcnosť totiž predvídať nevieme, nech sa týka čohokoľvek.
Vieme však, že v budúcnosti budeme mať svoje výdavky ešte menej pod kontrolou, a to v dôsledku moderných systémov od bitcoinu cez Apple Pay, skenery očnej sietnice, preferencie na Amazone až po doručovanie dronmi.
„Žijeme vo svete, ktorý je čoraz nepriateľskejší voči premysleným, rozumným a racionálnym rozhodnutiam. A v dôsledku týchto moderných nástrojov bude čoraz ťažšie robiť rozhodnutia v našom najlepšom okamihu, keď technológie pracujú buď v náš prospech alebo neprospech,“ vysvetľuje ekonóm Dan Ariely.
Foto: Pixabay.com, Danariely.com