10 rád, ako ušetriť na kúrení a teple

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Za teplo si túto zimu priplatíme. Vykúrenie priemerného bytu stálo minulý rok v priemere 600€, teraz to bude viac. Ceny zvýšili ako prvé teplárne v Žiline či Košiciach. So zdražením treba rátať najmä tam, kde sa ako palivo používa najmä plyn…a ten je v systémoch centrálneho zásobovania tepla najrozšírenejším palivom.
Do popredia sa tak dostáva otázka – ako ušetriť na kúrení? Na čo myslieť, čo nezabudnúť a čo mi pomôže ušetriť aspoň niekoľko eur. Existuje niekoľko základných rád, ktoré aj väčšinou poznáme, no nedodržiavame. Myslíme si, že ich efekt je prinízky. To je však omyl! Niektoré kroky dokážu bežne ušetriť aj 10-15% a keď to zrátate, za celú vykurovaciu sezónu to sú desiatky eur, niekde dokonca nad 100€ a viac. Tak prečo to neskúsiť?

Kedy sa začína vykurovacia sezóna?
Podľa vyhlášky sa vykurovacia sezóna začína 1.septembra. Teplárne začínajú teplo distribuovať, keď dva dni za sebou klesne priemerná vonkajšia teplota pod 13 stupňov Celzia a podľa predpovede počasia nemožno očakávať zvýšenie teploty.
Ak sa však náhle oteplí a vonkajšia priemerná denná teplota vystúpi dva dni za sebou nad 13 stupňov a nepredpokladá sa pokles, dodávka tepla sa zasa môže prerušiť.

10 rád, ako ušetriť na kúrení 

Veľakrát si myslíme, že svojím konaním šetríme a pritom robíme opak. Napríklad také vypínanie kúrenia, keď odchádzate z domu: mnohí zatvoria ventily, veď idú na celý deň preč. Tak načo zbytočne vykurovať byt. Dochádza tak ale k podchladeniu priestoru a nábeh vykurovania na želanú teplotu potom trvá dlhšie. A samozrejme, s vyššou spotrebou tepla platíte aj viac.
Takže ktoré rady sa oplatí dodržiavať?

1. Namontujte si termostatické ventily

Podľa zistení odborníkov pomáha namontovanie termoventilov na radiátory, čím ušetríte až 10% nákladov na kúrenie. Radiátory totiž nebudú pustené stále, ale ak miestnosť vykúrite povedzme varením, prípadne zvonku prichádzalo nadbytok slnečného žiarenia, môžete ventilom ubrať a šetríte.

Čo hovoria hodnoty termostatických hlavíc?

  • Stupeň 1 – 2 (12 až 16 ˚C) – nastavte ojedinele, len pri dlhodobejšej neprítomnosti
  • Stupeň 2 – 3 (16 až 20 ˚C) – tento stupeň nastavte v miestnosti, kde sa pohybujete minimálne, prípadne v izbe určenej na fitness.
  • Stupeň 3 – 4 (20 až 23 ˚C) – optimálna teplota pre izby, v ktorých sa zdržiavate najviac
  • Stupeň 4 – 5 (23 až 26 ˚C) – vhodné pre starších ľudí alebo maličké deti, čiže tých, ktorí potrebujú vyššiu teplotu
  • Stupeň 5 (26 ˚C) – keď ventil otvoríte naplno, v podstate plytváte teplom; teplota je už vyššia ako je zdravé pre náš organizmus a zbytočne sa prehrievame.

termostatický ventil radiátor

2. Odvzdušnite radiátory

Častá rada a toľkí to nerobíme. Prípadne nedôsledne, len narýchlo. Pritom vzduch v radiátoroch a trubkách môže zvýšiť náklady aj o 10%. Bráni totiž prúdeniu vody a ak sa nahromadí na kritickom mieste, môže spôsobovať aj hluk.
V domoch je to jednoduché – otvoríte termoventily naplno a ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíte jej plný prietok (na nových radiátoroch so spodným pripojením nájdete dolu skrutku). Uvoľníte ventil a vypúšťate vzduch, kým vám nevyteká len voda. Následne doplníte do obehu vodu a sledujete si tlak.
V panelákoch to však môže byť problém, ak nemáte radiátor vybavený odvzdušňovacím ventilom. Odvzdušnenie je tak možné urobiť len pri samotnom jadre vykurovacieho telesa. Alebo odvzdušňuje iba človek, ktorý býva na najvyššom poschodí a tým prevzdušní celý vykurovací systém.

3. Vymeňte radiátory

Toto je tiež dobrá rada od odborníkov – ak máte staré radiátory s veľkým objemom vody, vymeňte ich za nové, ktoré majú tretinu vody v systéme oproti starým. Veľké množstvo vody v radiátoroch totiž  znižuje možnosť rýchlej regulácie teploty, čo zvyšuje náklady na vykurovanie. Ak máte radiátor s menším objemom vody, reaguje na termoreguláciu rýchlejšie a účinnejšie. To vám následne šetrí peniaze.

4. Neprekurujte

Veľmi častý zlozvyk – kúrime, neraz zároveň aj vetráme a chodíme po byte v spodnej bielizni, prípadne len v ľahkom tielku. No zníženie teploty o jeden stupeň ušetrí v priemere až 6% nákladov. Nech je v kúpeľni vyššia teplota, cca 24 stupňov, ale v ostatných miestnostiach ju držte do 22 stupňov. Nevykurujte zbytočne schodisko, ani chodby a nižšia teplota v spálni naozaj prospieva zdravšiemu spánku.

rodinný rozpočetPrečítajte si tiež
11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.

5. Temperujte

Už ste toto slovo počuli a neviete si presne predstaviť, čo to znamená? Zjednodušene – keď odchádzate z domu preč, nevypínajte kúrenie úplne. Ani v noci, ale nastavte teplotu na nižšiu hodnotu. Je to lepšie a lacnejšie, ako potom naplno vykúriť chladné priestory.

6. Nesprávne vetranie

Aj o vetraní sa už popísalo množstvo článkov. A stále ho mnohí robíme nesprávne. Ideálne je vetrať raz za čas a intenzívne. Otvorte dokorán okná vo všetkých miestnostiach, stačí pár minút a v byte, či dome sa vymení vzduch.

7. Prikúrenie klimatizáciou

Máte doma klimatizáciu? Moderné klímy majú tepelné čerpadlo, ktorým si môžete prikúriť najmä v jesenných alebo jarných dňoch.

8. Skontrolujte tesnenie

Vieme o tom, no aj tak k tomu dochádza: máme zle utesnené okná a dvere, kadiaľ nám uniká teplo a tým si zvyšujeme účty na vykurovanie až o 20%! Prekontrolujte tesnenia, ktoré môžu byť poškodené, staré, už sa rozpadávajú. Nemávnite nad tým rukou a vymeňte ich. Úspora môže byť naozaj 15% a viac.

vykurovanie domu

9. Neprekrývajte radiátor

Radiátor vám dáva efektívne teplo iba vtedy, keď mu v tom nebránime. Neprekrývajte ho závesmi, ani záclonkami. Nesušte na radiátoroch bielizeň. Nepostavte pred radiátor sedačku alebo stôl, či kreslo. To všetko bráni prúdeniu teplého vzduchu do miestnosti a zbytočne musíte pridávať stupne, aby ste ju vykúrili podľa svojich predstáv.

10. Revízia kotla aj povaly

Majitelia rodinných domov by pred sezónou mali dať skontrolovať kotol. Aj keď hreje, funguje napohľad dobre, môže sa strácať teplo, alebo nejde efektívne. Zavolajte si odborníka, aby vám ho prekontroloval, vyčistil, povysával a umyl dané časti.
Občas sa tiež stáva, že nám teplo uniká cez poschodie a zle utesnenú povalu. Myslite na dobrú izoláciu. Tiež si dajte kominárom skontrolovať a prečistiť komín – je to pár eur a máte pokojnejší spánok aj pre prípad požiaru.

Ak chcete ušetriť, znížiť náklady, môžete posurfovať na stránkach, ktoré sa energiám venujú. Napríklad stavebné a energetické poradenstvo e-Filip, alebo Energia pre vás, informácie, ktoré šetria vaše peniaze.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.