7 tipov, ako využiť pokosenú trávu, aby neskončila len v komposte či v bio nádobe

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte dom či chatu, určite každý rok od jari do jesene riešite, čo s pokosenou trávou. Možno ju nechávate divoko rásť, namiesto trávnika máte lúku, ale väčšina trávnik kosí a niekedy je tej trávy až príliš veľa. Ako využiť pokosenú trávu a nevyhadzovať ju len do nádoby na bio odpad, alebo do kompostu? Čerstvo pokosená tráva sa dá využiť viacerými spôsobmi.

Ako využiť pokosenú trávu

Nízku a jemne pokosenú trávu môžete nechávať priamo na trávniku, pretože časom sa rozloží a obohatí pôdu o potrebné živiny. Zlepší jej zdravie a odolnosť. Pomáha tiež udržiavať vlhkosť a znižuje potrebu zavlažovania.
Sušenú pokosenú trávu môžete použiť na výrobu remeselných výrobkov, ako sú vence a košíky.
Pokosenú trávu môžete darovať miestnemu komunitnému záhradníckemu programu alebo farme.

ikona záhrada1. Mulčovanie

Na mulčovanie je vhodná tráva, ktorá neobsahuje semená buriny alebo napadnuté rastliny. Vrstva trávy zabraňuje nadmernému odparovaniu vody, kumuluje teplo, chráni korene rastlín a bráni prerastaniu buriny. Postačí vám nástielka s výškou pár centimetrov.
Príliš vysoká vrstva môže naopak spôsobiť zvýšenú vlhkosť, vznik plesní a hnilobu rastlín. Keď vám jedna vrstva nástielky vyschne, môžete pridať ďalšiu. Takto môžete mulčovať kríky, ruže, tuje, trvalkové záhony, vinič, paradajky, papriku i bobuľové ovocné kríčky.

ikona záhrada2. Ochrana rastlín

Pokosenú trávu môžete použiť aj na ochranu rastlín. Počas letnej sezóny funguje proti škodcom ako sú nepríjemné slizniaky. Sťažíte im prístup k zeleným rastlinám. Pred sezónou, ale hlavne po sezóne, môžete trávu nastielať do okrasných záhonov, jahodovísk, malinovísk i viniču. Vrstva trávy chráni korene rastlín pred vymrznutím.

záhrada bez slimákovPrečítajte si tiež
Ako zbaviť záhradu slimákov? Ide do účinne aj ekologicky.

ikona záhrada3. Príprava záhona

Ak si chcete založiť nový záhon, neželanej buriny sa zbavíte pomocou pokosenej trávy. Na vybrané miesto v záhrade navozte hrubú vrstvu pokosenej trávy. Nešetrite, navozte aj 10 centimetrovú vrstvu. Niekoľko týždňov si miesto nevšímajte a nechajte trávu pracovať za vás. Potom trávu pohrabte a záhon zrýľujte. Takýto záhon je pripravený na výsadbu, zbavený buriny.

ikona záhrada4. Prírodné hnojivo

Z čerstvo pokosenej trávy môžete získať výživné hnojivo. Tráva obsahuje dusíkaté zložky.
POSTUP: Do väčšej nádoby nasypte trávu. Na 1 kg trávy použite 10 litrov vody. Trávu zalejte primeraným množstvom vody a nádobu uzavrite. Na slnku začne zmes kvasiť. Počas teplých a slnečných dní trvá proces kvasenia 2 až 3 týždne. Občas obsah nádoby odkryte a premiešajte.
Hnojivo riedime v pomere 1:5 a zalievame ním paradajky, uhorky, tekvice a inú plodovú zeleninu.

ikona záhrada5. Krmivo

V minulosti sa vysoká tráva sušila najmä pre hospodárske zvieratá, dnes je to zväčša pre domácich králikov a morčatá. Dlhé steblá trávy nechajte vyschnúť na slnku. Buďte však opatrní, aby sa vám k senu nezamiešali jedovaté rastliny, ktoré by vašim miláčikom spôsobili tráviace problémy. Rovnako nie je vhodná tráva, ktorá je pravidelne hnojená hnojivom.

pokosena-trava-seno

ikona záhrada6. Kompost

Asi najčastejším spôsobom využitia pokosenej trávy je jej zapracovanie do kompostu. Môžeme použiť zakúpený kompostér, alebo si nejaký svojpomocne vyrobiť, či vyhradiť si v záhrade jedno miestečko.
Trávu pridávame do kompostu v tenkej vrstve, aby nám dobre vyschla a rozložila sa. Mokré a ťažké vrstvy trávy vytvárajú veľké množstvo tepla a mikroorganizmov. Medzi vrstvy trávy pridávame rôzny záhradný odpad – vetvičky, nasekané konáre, suché listy, odkvitnuté kvety, hlinu zo starých kvetináčov…
Pridávame samozrejme aj kuchynský odpad – šupky z ovocia a zeleniny, jadrovníky či prezreté kusy. Potrvá to síce nejaký čas, no výsledkom je kvalitný substrát bohatý na živiny, ktorý môžeme zapracovať do záhonov.

ikona záhrada7. Výsadba zemiakov

Možno ste sa už s týmto nápadom stretli pri čítaní nejakého článku pre záhradkárov… ak nie, čítajte ďalej 🙂 Vyberte si miesto v záhrade, na ktorom by ste chceli pestovať zemiaky. Navrstvite asi 10 cm vysokú vrstvu sena. Naklíčené sadbové zemiaky rozložte do sena vo vzdialenosti aspoň 40×40 cm. Zakryte ďalšou vrstvou sena – asi 30 cm vysokou.
Zemiaky začnú pomaly rásť, počas vegetácie ich nie je potrebné okopávať ani obsypávať zeminou. Občas polejte a kontrolujte výšku sena, ak klesne pod 20 cm, je potrebné ju doplniť. Na jeseň sa môžete tešiť zo svojej úrody. Stačí vidlami pohrabať seno a zemiaky opatrne povyberať.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.