Viete, ako takéto vyložené nohy prospievajú vášmu zdraviu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno to robíte bežne a podvedome – prídete domov unavení, zo školy či z práce, ľahnete si a vyložíte nohy. Nielen na stoličku, či gauč, ale opriete si ich o skriňu, dvere, alebo stenu. Tak aby boli od zadku vo vzpriamenej polohe. Takáto poloha naozaj dokáže divy s naším telom. Je statická, veľmi jednoduchá, ale prináša nám obrovské výhody.
Ideálne je nájsť si chvíľku na takéto vyloženie nôh aj v práci, keď väčšinu dňa sedíte za počítačom, alebo postávate. Prípadne tak večer pozerajte aspoň chvíľu telku. Prečo a čo vám vyložené nohy prinesú? O tom si prečítajte nižšie.

 

Kŕčové žily aj trávenie

Jednoduchá pozícia vyložených nôh uľaví vášmu srdcu a obehovej sústave. Ide tiež o najsilnejšiu zbraň proti kŕčovým žilám. A tiež najjednoduchšiu zbraň – veď takto podporujte žilový návrat, redukujete pocity únavy a potláčate opuch nôh, či členkov.
Ak si budete každý deň vykladať nohy aspoň na pár minút, môžete tak predchádzať kŕčovým žilám.
S vyloženými nohami si tiež uľavíte pri bolestiach nôh, pôsobí to aj ako prevencia proti opuchom. Stimuluje sa činnosť štítnej žľazy a ďalších endokrinných žliaz.

Zlepší sa vám krvný obeh a tiež trávenie – táto poloha neraz odstráni kŕče v bruchu a zbaví vás pocitu plnosti. Vyložené nohy nás totiž dostávajú do polohy, ktorá stimuluje aktivitu čriev a pomáha nášmu telu lepšie prijímať a spracovávať živiny.

 

Na spánok, aj proti stresu

Možno by ste neverili, že vyložené nohy prospievajú našej nervovej sústave a to správnym okysličovaním. Pravidelné polohovanie nôh nahor tak prispieva k zlepšovaniu našej pamäte, keďže sa lepšie prekrvuje mozog.
To všetko má priamy vplyv na spánok, jeho kvalitu aj dĺžku. Upokojíme sa, spadne z nás stres a nervozita, po spánku sa cítime oddýchnutejší.

Odborníci dokonca odporúčajú túto polohu, ak ste v práci pod tlakom, vystresovaní, tlačí na vás šéf alebo blížiaci sa dedljan. Stačí si ľahnúť v kancelárii na koberec, vyložiť nohy a zotrvať takto 10-15 minút. Zbaví vás to stresu a podráždenosti, prečistíte si myseľ a prekrvíte mozog, takže hneď sa na problémy (aj kolegov 🙂 ) pozeráte z iného pohľadu.

vyložené nohy nám zlepšujú zdravie

 

Ako si vykladať nohy?

Nie je to samozrejme nič zložité. Základom je však dostatok priestoru, pokojné prostredie a pohodlné oblečenie. Ľahnite si úplne k stene (skrini, dverám ap.), zdvihnite od zadku nohy a oprite si ich. Uvoľnite ramená a zostaňte takto štvrťhodinku. Len ležte, môžete byť v tichu, alebo počúvať príjemnú hudbu. A nič nerobte.

Takto vyložené nohy môžete doplniť očnou jogou (tu nájdete 7 cvikov, ktoré pomôžu vašim očiam), čo vás uvoľní ešte viac, zrelaxujete a upokojíte myseľ. Jednoducho zatvorte oči a pohybujte očami sprava doľava a zľava doprava, potom zhora nadol a  opačne. V smere hodinových ručičiek a potom proti ich smeru.
A ak si v takejto polohe ešte podložíte panvu nejakým vankúšom, uvoľníte si ju, dokonca aj spodnú časť chrbta, ktorý vás možno pobolieva. Toto je tiež dobrý tip, ak si potrebujete uvoľniť bolestivý sedací nerv.
Ďalší doplňujúci tip – obyčajné bicyklovanie, keď ležíte. Máte akoby vyložené nohy a zároveň ich dostanete do pohybu.

hlavu hore cvičenia proti stresuPrečítajte si tiež
12 jednoduchých cvičení proti stresu a zlej nálade.

 

Jogové obmeny

A ešte pár jogových tipov: keď máte vyložené nohy, opreté o stenu, jednoducho ich roztiahnite do tvaru písmena V. Takto robíte dobrý strečing v lonovej oblasti.
Ak takto vyložené nohy ohnete v kolenách a spojíte chodidlami, tiež vás to perfektne uvoľní a dokonale strečujete telo.
Takýmito drobnými obmenami tiež znižujete bolesti v oblasti krížov, precvičujete svaly v oblasti spodnej časti chrbta a panvy, ktoré nám často spôsobujú bolesti. Je to výborný tip pre tých, čo často sedia v kancelárii niekoľko hodín.
Takýmito obmenami tiež znižujete telesné zápaly a celkovo opuchy, ktoré spôsobujú zadržiavané tekutiny.

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.