11 tipov, ako sa zbaviť buriny ľahko a bez chémie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bojujeme s ňou všetci záhradkári. Na jednej strane sme radi, keď prší – prospieva to úrode. Ale zároveň sa darí aj burine a tá nám niekedy doslova prerastá cez hlavu. Máte ju v chodníku, medzi dlaždicami, tlačí sa spod okrasných dekoračných kamienkov. Z najrôznejších miest a niekedy neviete, kam skôr a ako sa jej zbaviť.
Ak nechcete používať agresívne chemikálie, máme pre vás 11 tipov, ako sa zbaviť buriny. Väčšinou vám netreba nič špeciálne, len bežné veci, ktoré máte v domácnosti ako ocot, citróny, vodku ap.

 

11 tipov, ako sa zbaviť buriny

1.Ocot

Začnime octom – bežným kuchynským alebo jablčným.
je to asi najlacnejšia a ekologická alternatíva, ako sa zbaviť buriny. Vezmite kuchynský ocot a do litra primiešajte štvrť hrnčeka soli + pár kvapiek čistiaceho prostriedku Jar. Zvýšite tak jeho účinok. Nalejte do nádoby a postriekajte miesta s burinou. Pozor na kvety a rastliny, ktoré chcete, aby prežili J

 

2.Horúca voda

Naposledy sa nám skvele osvedčila obyčajná vriaca voda. Neverili sme, že to pomôže, ale pomohlo. Zohrejte vodu v rýchlovarnej kanvici a nalejte priamo na burinu. Ideálne na chodníčky a dlažbu, kde sa zo škár derie von burina. Burina uschne a potom len odstránite zvyšky.

ako sa zbaviť buriny na dlažbe

 

3.Citrusy

Tie sú úplne prirodzeným prostriedkom proti burine. Nakrájajte bežný citrón na plátky a umiestnite ich na miesta, kde sa chcete zbaviť buriny. Prípadne vyšťavte citróny do vody, dajte do ostrekovača a aplikujte na dané miesta.

 

4.Vodka

Prekvapujúci tip, ale funguje. Páni ho asi nebudú mať radi J, ale vyskúšajte. Na miesto, z ktorého ste vytrhli burinu, nalejte trošku vodky (alebo nastriekajte). Prípadne vodkou postriekajte priamo burinu. Tú tento alkohol dehydruje a spáli.
Podobné účinky má aj iný silný alkohol, do ktorého navyše môžete primiešať malé množstvo čistiaceho prostriedku.

 

5.Borax

Bóritá soľ je vhodná nielen na čistenie škvŕn na oblečení, ale pomáha aj v boji proti burine. Či už sú to škáry v dlažbe, chodníčky, pri stenách, smelo do toho. V tomto prípade radšej ďalej o rastlín a kvetov, ktoré nechcete ohroziť.

boj proti burine

 

6.Noviny

Ďalší menej čakaný bojovník proti burine. Vezmite bežné noviny (až po prečítaní, aby sa zvyšok rodiny nenahneval 🙂 ) a položte ich na miesta, kde chcete vyhubiť burinu. Zaťažte kamienkami po okrajoch a vyčkajte. Takto môžete použiť aj netkanú textíliu – burina bez prístupu svetla postupne odumrie.

 

7.Kukuričná múka

Kukuričnú múku môžete okrem kuchyne využiť aj v záhrade. Rozsypte ju na zaburinené miesta a nechajte pôsobiť. Kukuričný glutén funguje ako organický herbicíd, pričom neobsahuje žiadne toxické chemikálie. Je to dobrá prevencia na miestach, kde nechcete, aby vám vyrástla burina a začala sa rozširovať.

 

8.Slama

Keď zasadíte zeleninu a priesady, jednoducho hlinu posypte slamou. Tá potlačí rast buriny a neskôr sa rozpadne, takže pôdu ešte aj prihnojí.

 

pre dobrú úroduPrečítajte si tiež
Čo sadiť k ovociu a zelenine, aby ste mali dobrú úrodu?

 

9.Horákom na burinu

Plynový horák vás tiež zbaví buriny a hodí sa najmä pri zelenine a rastlinách, ktoré vysievame priamo do záhonov. Napríklad taká mrkva – zasadíte a kým vzíde, potrvá to aj 12 dní. Burina je však rýchlejšia a vyklíči skôr. Horákom ju zlikvidujte tesne pred vzklíčením mrkvy a tak ju neohrozíte.

 

10.Správna kultivácia pôdy

Pravidelnou povrchovou kultiváciou pôdy tiež môžete bojovať proti burine. Zaobstarajte si špeciálnu kultivačnú motyku, ktorou medzi rastlinkami jemno narušíte pôdu do hĺbky asi 1 až 2 cm. To zabráni semenám buriny úplne vyklíčiť.

 

11.Soľ alebo sóda bikarbóna

Aj v záhradke je soľ nad zlato. Nasypte soľ do vody v pomere 1:2 a priveďte k varu. Roztok potom nalejte priamo na burinu. Podobne účinkuje aj jedlá soľ, ktorú ani netreba riediť. Nasypte ju priamo na zaburinené miesto, množstvo sodíka vytvorí pre burinu nepriaznivé podmienky.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.