Čo sadiť k ovociu a zelenine, aby ste mali dobrú úrodu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak pestujete ovocné stromy alebo kríky, určite aj vy chcete mať dobrú úrodu. Chutnú, zdravú a pokiaľ to ide, tak aj bohatú 🙂 Marhule, jablká, čerešne, ale aj ríbezle, maliny, či josty. Jednoducho, keď už venujete záhradke toľko času, energie a napokon aj peňazí, aby sa vám to vyplatilo.
Možno ste už počuli o tom, že pestovanie zmiešaných kultúr pomáha znižovať množstvo škodlivého hmyzu. A ten ako viete dokáže napádať stromy ak kríky, znižovať nám úrodu, prípadne nás o ňu pripraviť úplne.
Napríklad bazalku by ste mali pestovať pri paradajkách, lebo zlepšuje ich chuť, rast a odpudzuje komáre i mušky. Vôňa feniklu zasa priťahuje užitočný hmyz, ktorý požiera molice.
Takýchto príkladov je veľa a nejde o žiadne zázraky. Je to len rešpektovanie prírody, znášanlivosť jednotlivých rastlín, krov a stromov. Nižšie vám ponúkame niekoľko skvelých tipov, čo si nasadiť k stromom a kríkom; ktoré bylinky sa s kým najlepšie znášajú.

 

…aby ste mali dobrú úrodu

Dr. Ehrenfried Pfeiffer je autor publikácie o biodynamickom pestovaní ovocia, priekopník v tomto odbore. Výborne túto problematiku rozobral a podľa neho napríklad kapucínka dodáva ovocným stromom chuť, ktorá hmyzu nevyhovuje. Sadiť by sme ju mali najmä pod jabloňami na odpudzovanie vošiek. Ak to nie je možné, postriekajte aspoň stromy jej šťavou.

Ak máte v záhrade, či v sade viac ovocných stromov, pestujte tam: pŕhľavu, pažítku, cesnak (proti drevokaznému hmyzu), vratič, chren  a božie drievko. Pohánka sa považuje za užitočnú na ľahkých, piesčitých pôdach.

„Hoci zmes ďateliny lúčnej a horčice sa považuje za ideálnu,“ píše Louise Riotte v knihe Mrkva ľúbi paradajky. „Dr. Pfeiffer varuje, že horčica síce odsoľuje  pôdu, ale  je to rýchlo sa šíriaca burina, a preto by sa nemalo dovoliť, aby sa vysemenila. Seno z lucerny, najmä ak je rozdrvené, považuje za veľmi prospešnú mulčovaciu hmotu.“

Podľa odborníkov by ste mali všetky ovocné stromy hnojiť zmesou z rovnakých dielov kravského hnoja, rozsievkovej zeminy a hliny, ku ktorej sa pridá odvar z prasličky. Táto zmes sa nanáša na kmene stromov veľkou štetkou, vo väčších sadoch rozprašovacím zariadením.

egreše

 

Tipy pre záhradkárov

Ak máte napríklad strom, ktorému sa po presadení nedarí, zoberte trocha zeme z okolia zdatného stromu rovnakej odrody a zapracujte ju okolo neduživého stromu. Pravdepodobne sa vzchopí.
Mnohým ovocným stromom pomáha aj spolunažívanie s hubami, ktoré obrastajú korene stromu a poskytujú im vitamíny, aj ďalšie zložky potrebné pre správny rast.
Ponúkame vám niekoľko ďalších tipov, ktoré fungujú – mnohé z nich nájdete aj v spomínanej knihe Mrkva ľúbi paradajky, ktorá vyšla ešte v roku 1975. Odvtedy vychádza v nových vydaniach, pretože obsahuje množstvo užitočných a rokmi overených trikov. Tie poslúžia nielen začínajúcim záhradkárom, ale aj tým skúsenejším.

  • Nechtík pestovaný pri jabloni alebo medzi radmi ochrannej plodiny prospieva stromom, ktoré boli vrúbľované a ktoré pučia. Odpudzuje vošky, húsenice, slimáky aj mravce. Zároveň chráni susedné rastliny pred háďatkami.
  • Púpava podnecuje ovocie a kvety, aby dozrievali rýchlejšie.
  • Pažítka zlepšuje zdravotný stav jabloní a bráni ich chrastavosti. Proti tejto chorobe jabloní a proti plesni na egrešoch postrekujte odvarom z pažítky.
    Ak bude lemovať záhony, vysejte tam pažítku – zamedzí napadnutiu rastlín múčnatkou. Navyše chráni jahody pred plesňou sivou.
  • Dozrievajúce jablká vylučujú malé množstvo etylénu, čo môže obmedzovať výšku okolitých rastlín. Na druhej strane spôsobuje, že kvety alebo plody dozrievajú skôr ako bežne.
  • Ovos obmedzuje mladé marhule v raste.
  • Ak sadíte mladý strom na mieste starého, zvoľte inú odrodu.

Prečítajte si ďalšie tipy
v rubrike ZÁHRADA.
jahody v záhrade

  • Cesnaková šťava alebo prášok obsahujú antibakteriálnu látku účinnú proti chorobám, ktoré ničia kôstkové ovocie.
  • Jablká neskladujte vedľa mrkvy, pretože mrkva by mohla zhorknúť. Ak sa jablká skladujú pri zemiakoch, obe plodiny môžu získať nežiaducu príchuť.
  • Orechy začínajú rodiť obyčajne neskôr ako ovocné stromy. Kým na to čakáte, zasaďte pomedzi ne strukoviny. Zlepšia kvalitu pôdy a prinesú vám aj úrodu.
  • Orechy je dobré pestovať na pastvinách a v blízkosti stajní alebo hnojiska a kompostu, pretože odpudzujú muchy.
  • Mäta pieporná pôsobí vďaka intenzívnej vôni proti voškám. Chráni zeleninu aj pred skočkami a dokonca zlepšuje chuť rajčiakov.
  • Vysaďte si aksamietnice. Ochráni pred háďatkami zemiaky, jahody, ruže a cibuľoviny.
  • Šalvia chráni hlúboviny pred mlynárikom kapustovým aj pred slimákmi. Mlynárika odpudzuje aj saturejka. Trebuľka zasa ochraňuje šalát pred voškami, mravcami a slimákmi.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.