Vreckové pre deti. Kedy začať a akú sumu im dávať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je to záležitosť, ktorú bude musieť každý rodič skôr, či neskôr riešiť. Kedy začať dávať svojím deťom vreckové? Akým spôsobom a koľko presne? Iné to je u školáka na prvom stupni ZŠ, iné u druhostupňového a tínedžera. A ako s nimi hovoriť o peniazoch, míňaní, utrácaní a šetrení?
Napríklad podľa psychiatra Fostera Clina a odborníka na vzdelávanie Jima Faya (autori knihy Rodičovstvo s rozumom a láskou), by ste nemali tlačiť na deti, čo majú robiť so svojím vreckovým. Nenúťte ich, aby si všetko odkladali. Ak nepáchajú nezákonnú činnosť, dovoľte im míňať tak, ako uznajú za vhodné. Najlepšie si totiž osvojíme sporenie peňazí až potom, ako zistíme, čo znamená byť na mizine.

Bez toho, aby sme si to uvedomovali prenášame na svoje deti modely správania v mnohých oblastiach. Výnimkou nie je ani finančná gramotnosť. Takže buďte dobrým príkladom a hlavne s nimi komunikujte o peniazoch. Naučte ich, aký je rozdiel medzi CHCEM a POTREBUJEM. Že nemôžu mať vždy všetko, čo si vysnívali, aj keď budú zarábať. Že aby mal človek peniaze, musí pracovať.
Aké vreckové teda dávať rôzne starým deťom?

 

Vreckové pre deti

Podľa vlaňajšieho prieskumu dostávajú dievčatá priemerne o tri eurá menej ako chlapci. No zároveň začínajú dostávať peniaze v skoršom veku.
Priemerné vreckové je 22 eur, najvyššie dostávajú v Banskobystrickom kraji, najnižšie v Košickom a Prešovskom. Podľa prieskumu Tatra banky na vzorke 2600 rodičov ide vreckové detí najčastejšie na nákup jedla a sladkostí. Potom nasleduje oblečenie, elektronika a darčeky pre iných. Až tretina opýtaných si peniaze odkladá na budúce výdavky.

 

jedno euroV predškolskom období ešte nie

vreckové pre deti prasiatkoŠkôlkarovi peniaze do rúk ešte nepatria, pretože nemá predstavu o ich hodnote. Nie je problém vymeniť desať eur za cukrík, pretože ak má na sladkosť chuť, má pre neho väčšiu hodnotu ako papierik. Nech je na ňom nakreslené čokoľvek.
Napriek tomu je vhodné s ním už v tomto období priebežne rozprávať o cene peňazí. Pokojne sa zahrajte na banku, na obchod. Vytiahnite hotovosť a ukážte, koľko musíte robiť na danú bankovku a čo sa za ňu dá kúpiť.

Náš tip
Porovnávajte ceny v obchode, v autobuse, v reštaurácii. Dovoľte mu vybrať z peňaženky 50 centov na zmrzlinu, alebo ho nechajte, aby si samé (pod vaším dozorom) kúpilo žuvačky.

 

jedno euroŠkolák na I.stupni základnej školy

Školák na prvom stupni základnej školy má zvládnutú základnú gramotnosť v matematickej oblasti a chápe, že 20 eur je viac ako 10. A pokiaľ v peňaženke máme 10 eur, nekúpime si nový televízor. Cieľom rozhovorov o financiách nie je vyvolať v ňom pocit, že všetko je drahé a my si to nemôžeme dovoliť. Chceme, aby rozmýšľalo.
Práve so vstupom do školy sa najčastejšie začína dávať vreckové. Vo veku 6 a 7 rokov to býva priemerne 5 eur mesačne. Od 8 rokov vyššie to býva 10 eur. Osvedčilo sa dávať deťom vreckové po týždňoch, pretože menšie deti majú tendenciu minúť naraz väčšiu sumu.

„Za 5 eur si môžeš kúpiť jednu malú plastovú hračku alebo pol hodinu na lanovej dráhe, 4 balíky čipsov. Alebo si ich odložíš, pretože kolobežka stojí 30, takže zatiaľ máš málo. Čiže ak si za 5 eur nenakúpime zbytočnosti, môžeme si kúpiť niečo potrebnejšie. Možno niečo, z čoho budeme mať oveľa väčšiu radosť.“

Ak dieťa po takomto (dlhodobom) uvažovaní dostane do rúk malú bankovku, väčšinou ju neutratí v prvých potravinách, pretože už to nie sú vaše peniaze, ale jeho. A on má tu moc rozhodnúť, ktorú z mnohých vecí chce najviac.

Náš tip
Skúste mu dať euro a ponúknite mu viacero možností, čo všetko si môže kúpiť, pričom mu navrhnite aj alternatívu odložiť euro do pokladničky. Vyzvite ho, aby vám svoje rozhodnutie zdôvodnilo.

vreckové pre deti

 

jedno euroNa II.stupni základnej školy

Na druhom stupni základnej školy sú už vlastné financie nevyhnutnosťou. Aby sa školák cítil v kolektíve komfortne, chtiac – nechtiac sa snaží spolužiakom vyrovnať. Možnosti rodičov sú rôzne obmedzené, ale aj pri nižšom rodinnom rozpočte dajte dieťaťu možnosť samostatne hospodáriť.

Bez ohľadu na to, či bude dostávať 5 alebo 10 eur mesačne, otvárate mu možnosť dopracovať sa k drahšej veci, ak si bude odkladať, prípadne dať si po škole zmrzlinu so spolužiakmi. Bude to jeho voľba. A toto je ideálny čas v živote naučiť sa rozhodovať a niesť za svoje rozhodnutia následky.
Podľa prieskumu je priemerná výška vreckového v tomto veku 15 až 20€ mesačne.

“Martinka má 11 rokov, Lucka bude mať 10 rokov. Obidve dostávajú po 10€ mesačne a rodičia s nimi hovorili, čo koľko stojí a čo môžu s peniazmi robiť. Ak sú s rodičmi a chcú si kúpiť naozaj niečo len pre svoju radosť, v očiach rodičov “zbytočnosť”, musia si to zaplatiť zo svojich.
Martinka je menej šetrná a ide si skôr s kamoškami na zmrzlinu, kúpi si náramok, knižku.
Lucka si odkladá peniaze, pretože si chce ušetriť na niečo väčšie. Zatiaľ nevie, čo presne to bude, ale chce mať peniaze pripravené :-)”

Náš tip
Bez ohľadu na výšku vreckového navrhnite dieťaťu, aby si časť z neho odkladalo. Môžete sa napríklad dohodnúť, že mu na nový telefón prispejete rovnakou sumou, akú si bude schopné samo našetriť.

vychovajte silné a sebavedomé detiPrečítajte si tiež
Ako vychovať silné a sebavedomé deti bez falošnej chvály?

 

“Mimochodom, je dôležitá súčinnosť celej rodiny, lebo často sú tu babičky, krstní rodičia, strýkovia, ktorí akoby podplácali deti a to nie je dobré. Je to veľký problém u rozvedených rodičov, keď sa každý snaží dieťaťu nejakým spôsobom prilepšiť a zapáčiť sa mu, ale je to pre dieťa medvedia služba,” upozornila detská psychologička Gabriela Herényiová pre denník Nový čas.

vreckové pre deti

 

jedno euroStredoškoláci a tínedžeri

Pri stredoškolákoch azda nikto nepochybuje o potrebe vreckového. V priemere dostávajú slovenskí stredoškoláci do 40 eur mesačne.
Rodičia to zväčša riešia dvojako. Buď dajú dieťaťu presnú sumu na jeho „oprávnené výdavky“, ako sú cestovné, obedy, prípadne internát. Všetko ostatné platia priebežne podľa toho, kedy čo mladý študent potrebuje.
Alebo sa spoločne dohodnú na konkrétnej sume, ktorá je oproti pravidelným výdavkom nadhodnotená a tým ich finančná podpora končí. Ktorú možnosť by ste si vybrali?

Možno budete prekvapení, ale väčšina študentov si vyberá tú prvú, pretože ich to z veľkej miery zbavuje zodpovednosti. My ale odporúčame práve tú druhú. Ak mu z predošlého vreckového neostane na zošity, bude mať síce u učiteľky problém, ale zapamätá si, ako veľmi je dôležité stále mať na účte rezervu a nikdy neminúť všetko do nuly. Poďakuje vám o niekoľko rokov neskôr, keď bude splácať hypotéku a vypadne mu na mesiac príjem.

Náš tip
Zrátajte spoločne všetky výdavky, ktoré sa mesačne opakujú a pridajte k nim cca 20% navyše. Ak sa po čase ukáže, že suma nie je dostatočná, nechajte svojho stredoškoláka, aby vám vyčíslil, na čo potrebuje viac peňazí. Ak budú jeho argumenty rozumné, prispôsobte výšku vreckového. Na väčšie výdavky ako lyžiarsky kurz alebo stužková (šplhá sa do stoviek eur) odporúčame prispievať samostatne.

vreckové pre mladých

 

jedno euroMladý dospelý alias new adult

Čo s potomkom, ktorý už zarába, ale stále býva v „mamahoteli“? Takýchto mladých je čoraz viac, pribúdajú nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku.
Možno sa pýtate, či by mal prispievať na stravu, aj keď to finančná situácia v rodine nevyžaduje? Jednoznačná odpoveď – áno. Môže u vás bývať ešte roky a v prípade, že to všetkým vyhovuje, je to v poriadku.
Avšak stále musí mať na pamäti, že nič nie je zadarmo, ani jeho bývanie u vás doma, pretože vodu, elektrinu aj dane niekto platí a on ako rovnocenný dospelý zarábajúci človek sa musí na výdavkoch domácnosti podieľať.

Neskôr nebude prekvapený, keď si prenajme svoju prvú garsónku, že nemá celú výplatu na oblečenie, či večierky (ktoré k mladému dospelému neodmysliteľne patria). Neobhajujte sa, že rodinný rozpočet zďaleka tých pár desiatok, či stovku eur nepotrebuje…ani že “veď to je moje dieťa, nemôžem od neho pýtať peniaze”. Práve naopak – takto mu robíte službu, ekonomicky ho vychovávate a dávate mu oveľa viac do života.

Náš tip
Skúste si spísať na papier všetky výdavky domácnosti – voda, elektrina, plyn, komunálny odpad, dane, benzín, poistky za dom / auto, strava, drogéria…a výslednú sumu vydeľte počtom zárobkovo činných osôb. Pomôže vám to spraviť si reálny pohľad na to, kto by sa mal akou sumou podieľať na chode domácnosti.
Náklady sa pritom nemusia deliť vždy matematicky, ale s prihliadnutím na šetrenie na budúce bývanie, štúdium…

Zdielať

About Author

Martina Kašičková

V živote sa snažím robiť to, čo ma baví a vďaka skvelej rodine a pohodovej práci sa mi to momentálne celkom darí.

Komentáre sú uzavreté.