Večné diskusie a boj mamičiek, starých rodičov a kamarátok o to, či dávať deťom sladkosti, vôbec nie… alebo aspoň v malej miere. Mnohé mamy nevydržia nápor svojich detí, ktoré pýtajú sladké. Veď len drobnosť… Lebo deti v škôlke či škole majú…lebo im na návšteve ponúkli…lebo im starká podsunula.
Lekári a odborníci radia – ak už deťom dáte niečo malé sladké, tak naozaj s mierou a v dopoludňajších hodinách. Tak je predpoklad, že dieťa cukor využije pri pohybe.
O negatívnych účinkoch cukru na deti sa už popísalo naozaj dosť.
A preto máme pre vás tip, ak chcete svojím deťom dopriať sladké, no zdravším spôsobom. Skúste kváskové pečenie – presvedčíme vás, že sa vyplatí, aj to aj pre deti. a pridáme super recept na kváskové šišky!
Prečo je kvások zdravý?
Dôvodov, prečo začať s kváskovaním, je mnoho. Väčšina ľudí po ňom siahne kvôli tomu, že ide o zdravší spôsob pečenia. Prečo sa teda oplatí začať kváskovať a robiť tak sladké pečivo zdravším spôsobom?
Kváskové pečivo nenafukuje
Jedným z najväčších pozitív kváskového pečiva je to, že toľko nenafukuje. Kvások totiž neprežije extrémne teploty pri pečení, na rozdiel od kvasníc, ktoré sú aj po upečení pečiva nažive a spôsobujú nafukovanie.
Neobsahuje éčka
Ak si zarábate kvások doma, máte istotu, že neobsahuje žiadne chemické prísady či éčka. Deti sú tak chránené voči rôznym pekárenským “zlepšovákom”, ktoré im môžu iba zbytočne vyvolať tráviace ťažkosti či alergické reakcie.
Zlepšuje trávenie
Kvások upravuje peristaltiku čriev, vďaka čomu zlepšuje absorpciu vitamínov a minerálov. Takisto napomáha vyprázdňovaniu. Pretože kvások pracuje pomaly, je ľahšie stráviteľný a lepšie spracuje dôležité živiny.
Zasýti na dlhšiu dobu
Kváskové pečivo má nižší glykemický index. Vďaka tomu po jeho skonzumovaní hladina cukru v krvi nestúpa tak rýchlo. Deti sa teda zasýtia na dlhšiu dobu a z menšieho množstva.
To najdôležitejšie – deťom chutí
Kváskové pečivo má lahodnú chuť a deti si tak na ňom radi pochutia. Táto forma pečenia je teda zdravšia, pričom stále naozaj chutná. Možno aj o čosi chutnejšia ako bežné pečenie.
Prečítajte si tiež
Ako upiecť kváskový chlieb. Postup krok za krokom
Ako pripraviť kvások
Samotná príprava kvásku sa môže zdať zložitá, ale určite to zvládnete.
Potrebujete:
- pár kúskov jablka
- ražnú celozrnnú múku
- ražnú chlebovú múku
- vodu
Postup je nasledovný.
- Do skleneného pohára s uzatvárateľným vekom vložíme jablká a pridáme 15 g ražnej celozrnnej múky a 30 g vody. Necháme stáť, pričom viečko neutesníme.
2. O približne 12 hodín pridáme opäť múku a vodu v rovnakom množstve.
3. Na druhý deň pridáme opäť 1 PL ražnej celozrnnej múky a 2 PL vody, pričom to navečer zopakujeme.
4. Aj na tretí deň zopakujeme daný postup ráno a večer.
5. Na štvrtý deň jablko vyberieme a v pohári necháme len 60 g kvásku, teda približne 4 PL. Primiešame 2 PL vody a 2 PL ražnej, tentoraz chlebovej múky. O cca 12 hodín postup zopakujeme.
6. Až do obdobia 2 týždňov od založenia kvásku kvások krmíme každý deň 2 PL vody a 2 PL ražnej chlebovej múky.Kvások nechávame pri izbovej teplote a fixkou si značíme jeho rast.
7. Po týchto dvoch týždňoch je už kvások vhodný na pečenie.
Recept na kváskové šišky
Veríme, že sme vás už presvedčili, prečo sa kváskové pečenie oplatí. A to nielen pre nás, dospelých, ale aj pre deti. Chceme predsa, aby sa správne vyvíjali, boli zdravé a cítili sa v pohode.
Takže na záver sme pre vás vybrali výborný recept na kváskové šišky.
SUROVINY
- 200 g kvásku
- 250 g hladkej špaldovej múky
- 50 g masla
- 100 g kyslej smotany
- vlažné mlieko
- vanilkový cukor
- štipka soli
- džem
POSTUP:
S pomocou kuchynskej váhy si pripravíme všetky suroviny.
Vymiesime spolu kvások, múku, maslo, kyslú smotanu, vanilkový cukor s trochou mlieka a štipkou soli. Cesto má byť hladké a nelepivé.
Necháme kysnúť 3 hodiny.
Cesto roztiahneme na pomúčenej doske a postupne z neho vykrajujeme menšie šišky. Tie následne necháme na doske kysnúť ešte cca 45 minút.
Šišky vysmažíme na rozohriatom oleji, hotové pocukríme a ozdobíme džemom.
Tak ako? Rozhodli ste sa aj vy prejsť na kváskové pečenie?
— PR článok —