10 turistických rozhľadní na Slovensku, ktoré určite navštívte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovensko má mnohé unikátne miesta, prírodné krásy a lokality, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Čoraz viac nás to láka do prírody, na turistiku – či už pešiu, cykloturistiku alebo výlety autom. A milujeme nádherné výhľady na okolitú prírodu.
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama sme pre vás pripravili 10 jedinečných turistických rozhľadní, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.
Rozhľadne začali byť v Európe populárne  najmä v druhej polovici 19.storočia a akúsi renesanciu zažívajú aj v posledných rokoch. Slovenské rozhľadne sú rôzne. Niektoré sú monumentálnymi objektmi, iné sú stredne náročnými stavbami, avšak viaceré sú dielom amatérskych nadšencov, ktorí sa nebáli námahy a prekážok na ceste k tomu, aby sprístupnili krásne výhľady sebe aj iným.

 

10 jedinečných turistických rozhľadní

Vybrali sme 10 rozhľadní, ktoré oslovili a zaujali nás. Spomínané vydavateľstvo Dajama vydalo dve knihy Rozhľadne I.Rozhľadne II., kde ich nájdete oveľa viac. Presnejšie spolu 128. Už tento počet naznačuje, že rozhľadne máme radi – veď takmer 70 rozhľadní postavili po roku 2012… Tu je napríklad 8 nových rozhľadní, ktoré sa oplatí navštíviť.
Tak sa pohodlne usaďte a vyberme sa spoločne na prechádzku po rozhľadniach, z ktorých budeme mať Slovensko ako na dlani.

Knihy o Slovensku Dajama

 

1.Ranč na Striebornom jazere

Len kúsok od Galanty v ostatných rokoch vybudovali centrum oddychu s romantickým názvom Ranč na Striebornom jazere. Na svoje si tu prídu najmä milovníci jazdy na koni, okrem nich však aj rybári, labužníci a všetci tí, ktorým sa žiada spolu s deťmi trochu netradičný oddych.

V roku 2011 v areáli pribudla architektonicky unikátna rozhľadňa. Tvoria ju vodorovne upevnené drevené hranoly. Základnú vrstvu predstavujú dva hranoly, ktoré pri základoch merajú 6 m. Zrubovo sú zaseknuté kolmo do seba, do kríža. Každá ďalšia vrstva dvoch hranolov širokých 40 cm je posunutá do strany o 35 cm. Vďaka tomuto postupu vznikla stavba v tvare skrutkovnice, ktorá sa pod strieškou rozširuje. Stavba má logicky štyri schodiská, avšak iba jedno je pravé, ostatné tri sú hore zaslepené. Na rozhľadni môže byť súčasne maximálne 10 osôb.

Prístup. Areál sa nachádza pri ceste z Galanty smerom na Sereď. Pri ceste Ranč na Striebornom jazere Podunajská rovina autom, na bicykli či pešo treba odbočiť z Hlavnej ulice pri kruhovom objazde doľava na ulicu Esterházyovcov. Ranč sa nachádza niekoľko sto metrov za mestom vľavo.

Ranč na striebornom jazere

 

2.Tlstá hora

Stavba zo smrekovca opadavého s piatimi vyhliadkovými plošinami trochu pripomína pagodu. Stojí na miestach, kde od 19. storočia stála rozhľadňa, ktorá „prežila“ dve svetové vojny, avšak roky po nich už nie. V októbri 2009 sprístupnili na Tlstej hore rozhľadňu, ktorú vybudovala obec Dohňany v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce, v projekte Rozhledny Hornolidečska a Púchovskej doliny na kóte 651 m. Stavebný projekt vyhotovil Antonín Závada z Valašského Meziříčí. Na rozhľadňu použili 60 m3 dreva a 35 m3 betónu. O mesiac neskôr otvorili v Českej republike vo vzdialenosti 28 km a v rovnakej výške rozhľadňu nad Seninkou.

Prístup. Rozhľadňa je situovaná medzi Dohňanmi a Zubákom. K rozhľadni a z nej vedie od mosta v Dohňanoch 13 km dlhá zeleno značkovaná okruhová náučná trasa s názvom Tri skaly. Jej zriaďovateľ uvádza, že je vhodná aj pre bežkárov a horských cyklistov. Na severnej časti trasy k rozhľadni dlhej 6 km sa nachádza Lazovská skala a Čertova skala, na južnej 7 km dlhej vetve od rozhľadne skala Vieska.

10 turistických rozhľadní Tlstá hora

 

3.Východná

Je najmohutnejšou a možno aj najkrajšou drevenou vyhliadkovou vežou na Slovensku. Dojem z nej znásobujú krásne výhľady na naše najvyššie končiare. Najnavštevovanejšia je najmä počas spevov a tancov, teda v čase organizovania folklórneho festivalu.

Obec Východná postavila vyhliadkovú vežu v roku 2008 v rámci vynovenia amfiteátra, v ktorom sa každoročne začiatkom júla organizuje jeden z najvýznamnejších folklórnych festivalov na Slovensku. Originálna stavebná konštrukcia z červeného smreka skrýva podobne ako drevená veža vo Vavrišove kryté schodisko s umelým  osvetlením a so 103 schodmi. Zaujímavé je aj spevňovanie drevenej konštrukcie kovovými svorníkmi a výstužami.

Prístup. Autobusom sa možno dostať priamo do obce, možný je aj príchod od železničnej stanice Východná. V dňoch organizovania festivalu tu zastavujú aj niektoré rýchliky. K amfiteátru a do obce vedie neznačkovaná asfaltová cesta (0:25 h).

10 turistických rozhľadní Východná

 

4.Bachledova dolina

V Bachledovej doline, miestnej časti Ždiaru, vyrástlo v ostatných rokoch významné stredisko zimnej i letnej rekreácie. K vybudovaným zariadeniam patrí aj vyhliadková veža v sedle na hrebeni, medzi Malou poľanou a Bukovinou.

Vyhliadková veža dopĺňa ponuku zážitkov pre návštevníkov, ktorí tu v zime nájdu dostatočnú kapacitu zjazdoviek, vlekov a lanovky a v lete bobovú dráhu, náročnú trať pre horské bicykle a ďalšie lákadlá.

Prístup. Z Tatranskej Lomnice sa k rozhľadni možno dostať autobusom smerom na Lysú poľanu, vystúpime na zastávke Bachledova dolina. Vydáme sa hore asfaltkou po žlto značkovanej trase k stredisku a dolnej stanici sedačkovej lanovky (0:10 h).

10 turistických rozhľadní Bachledova dolina

 

5.Tokaj

Vyhliadková veža v originálnom tvare suda stojaca uprostred viníc – naozaj nevšedná myšlienka. A jej výsledkom je jedna z najzaujímavejších a najkrajších rozhľadní na Slovensku.

Veža nie je kruhová, v priereze má tvar zaobleného trojuholníka. Jej konštrukciu tvoria tri pätice drevených lepených stĺpov – lamiel, ktoré sú upevnené 900 spojmi k rámom z ocele. Veža s betónovými základmi je spevnená 42 tiahlami. Kovové schodisko s drevenými schodmi je zavesené na vnútornej konštrukcii. Projekt bol podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie.

Prístup. Najkratší prístup k rozhľadni je z Malej Tŕne, odkiaľ smeruje na juhovýchod k vinohradom po asfaltovej ceste červeno značkovaná trasa. Po jednom kilometri sa červeno značkovaná trasa odpája doprava, my však pokračujeme po asfaltke (značenej ako cyklotrasa) až k rozhľadni (20 min.).

10 turistických rozhľadní Tokaj

 

6.Kalvária

Na Slovensku je to ojedinelé stvárnenie rozhľadne – štíhla štvorhranná veža z ocele a skla, ukončená mohutným krížom. Rovnako ojedinelé je aj jej umiestnenie na Kalvárii. Výsledkom je však nevšedná atmosféra tejto vyhliadkovej stavby.

Vyhliadkovú vežu iniciovalo a postupne, počas získavania prostriedkov na jednotlivé etapy výstavby, vybudovalo občianske združenie Patrimonium Servandi ako súčasť celkovej obnovy sakrálneho areálu levickej Kalvárie.

Podľa prevádzkového poriadku veža býva sprístupnená v máji až októbri v priaznivom počasí v nedeľu od 14. do 16. hod. V nepriaznivom počasí (v daždi, v búrke, pri silnom vetre) veža nie je prístupná. Deti od 6 do 15 rokov (nie mladšie) majú vstup povolený len v sprievode dospelej osoby. Mimo vymedzeného času treba dohodnúť skupinovú návštevu prostredníctvom e-mailu. Je možné venovať dobrovoľný príspevok na prevádzkovanie a udržiavanie veže.

Prístup. Na levickú Kalváriu je vhodné vystúpiť z Námestia hrdinov. Trasa stúpa Ulicou F. Engelsa dohora okolo upravenej vyhliadky až k vyhliadkovej veži pri kostolíku.

10 turistických rozhľadní Kalvária

 

7.Živčáková

Ide o vyhliadku z veže pútnického chrámu, ktorý sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí. Pri projekte chrámu sa dôsledne počítalo s veľkým záujmom o výhľad z veže, čo dokumentuje jej široké schodisko.

Chrám Panny Márie Matky Cirkvi z roku 2015 na hore Živčáková postavili bez dotácie z EÚ. Vyhliadková plošina je prístupná od 1. mája do 15. novembra od 12.30 do 17. hod., v termíne 16. marec až 1. máj od 12.30 do 14.30 hod. Od 16. novembra do 15. marca je zatvorená.

Prístup. Z juhu vedie na Živčákovú od železničnej stanice Turzovka-zastávka (502 m) neznačkovaná krížová cesta cez smrekový les. Jej začiatok je za lávkou cez Kysucu. V závere sú objekty kalvárie, končiace až vo výške 740 m pri Kaplnke Panny Márie Kráľovnej pokoja (1.15 hod.).
Od kaplnky sa vinie na severozápad vydláždená cestička, prechádzajúca okolo viacerých upravených studničiek a prameňov. O necelú štvrťhodinu sa pred nami vpravo objaví chrám. Zo severu je k chrámu prístup pešo (alebo autom či autobusom) po inej krížovej ceste, po asfaltke začínajúcej v Korni (540 m), pri základnej škole (1.30 hod.) .

Živčáková

 

8.Terchovské srdce

Monumentálnu kovovú rozhľadňu postavila obec Terchová v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SR – ČR 2007 – 2013, v projekte nazvanom Spoločne k poznaniu a ochrane prírody.
Partnerom Terchovej na projekte bola obec Třanovice. Rozhľadňa, nazvaná Terchovské srdce, stojí na vŕšku Oblaz. Vypína sa nad dolnou časťou Terchovej a vidno z nej obec ako na dlani.

Prístup. Prístupová trasa k rozhľadni je dlhá 1,3 km, začína od stredu obce a smeruje k jej západnému okraju. Pri obchodnom dome treba odbočiť na ulicu F. A. Kollára, z ktorej vedie modrá značka na Mraveničník. Za požiarnou zbrojnicou trasa odbočuje doľava cez mostík a stúpa lesom šikmo doľava po asfaltke, ktorá o chvíľu končí. Vpravo na stráni stojí kríž, pamiatka na obete moru po prvej svetovej vojne.

Po pár desiatkach metrov chôdze po kamenistej lesnej ceste odbočuje z modrej značky doprava nová, neznačkovaná lesná cesta, vedúca k rozhľadni. Na nej si možno prečítať (aj s pomocou QR kódov) panely náučného chodníka o lesoch, sovách, dravcoch, mokradiach, vodných tokoch, flóre, medveďovi hnedom a rysovi ostrovidovi.
V závere je kamenistá cesta dosť strmá a stáča sa k vrcholu Oblazu, ktorý bol pri ústupe nemeckých vojsk a napredovaní Červenej armády v roku 1945 svedkom krutého krviprelievania (20 min.).

10 turistických rozhľadní Terchovské srdce

 

9.Krahulský vrch

Pekná rozhľadňa krášli aj prírodnú krajinu Kremnických vrchov. Stojí nad mestom Kremnica, v lokalite zvanej Krahulský vrch.

Prístup. Najľahší prístup k rozhľadni na Krahulskom vrchu je z obce Krahule (872 m), z ktorej vedie pastvinami a lesíkmi do Kremnice náučný chodník značkovaný zeleným trojuholníkom. Spočiatku smeruje súbežne s ním aj červeno značkovaná (trojuholníkovou miestnou značkou) trasa, ktorá asi po jednom kilometri odbočuje z náučnej trasy doprava k rozhľadni (40 min.). Zostup z rozhľadne do Kremnice vedie spočiatku po červeno značkovanej trase, ktorá sa neskôr znovu spojí so zeleno značkovanou trasou.

10 turistických rozhľadní Krahulský vrch

 

10.Masarykov dvor

Vyhliadková veža sa nachádza na Podpoľaní v obci Vígľaš, v jej miestnej časti Pstruša. Je súčasťou areálu Masarykov dvor, v ktorom sa nachádza penzión, wellness centrum a zariadenia pre jazdecký šport. Vežu prebudovali na vyhliadkovú vežu v roku 2015.

Prístup. Miestna časť Pstruša je dostupná osobným vlakom alebo autobusom na trase Zvolen – Detva. Od vlakovej zastávky treba šliapať k veži asi jeden kilometer, autobusová zastávka je priamo pri areáli. Kľúč od bráničky veže si možno vyžiadať na recepcii penziónu, okrem obdobia, keď by schodisko a pobyt na ňom neboli bezpečné (v búrke, daždi, pri námraze a snehu). Na vrchu šesťuholníkovej veže nájdeme vyhliadkovú miestnosť s oknami na všetky strany.

10 turistických rozhľadní Masarykov dvor

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.