Zdravotné problémy súvisiace so starnutím. Na čo sa pripraviť a ako reagovať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kto chodí ráno po štyroch, napoludnie po dvoch a večer po troch? No predsa človek. Životný cyklus je neoblomný a nedá sa pretočiť ani obrátiť. Tak ako sa opotrebúvajú stroje, opotrebúva sa aj ľudské telo. A to so sebou prináša menšie či väčšie problémy a diskomfort. Všetko závisí od génov, ale tiež od „celoživotnej údržby“.
Starnutie ovplyvňuje ako prvé vnútornú biológiu človeka, až následne sa prejaví na vzhľade. Čím sú ľudia starší, tým viac sa zhoršuje fyzická pohyblivosť, úpadok nastáva aj po mentálnej stránke. Zhoršuje sa celkový zdravotný stav a mení sa aj vzhľad človeka.

 

Starnutie ako zdravotný problém

S pribúdajúcim vekom sa o slovo hlásia:

  • chronické zápaly a rôzne druhy bolesti
  • bolesti kĺbov
  • nespavosť
  • problémy s koncentráciou a zábudlivosť
  • tráviace problémy
  • priberanie na váhe
  • kŕčové žily
  • problémy so zrakom a sluchom

Zápal je základom väčšiny ochorení. A práve zápalové stavy sa v tele s pribúdajúcim vekom množia a zhoršujú. Patrí sem napríklad aj syndróm deravého čreva. Stav čriev sa zhoršuje, dostanú sa cezeň jednoducho aj také látky, ktoré by za normálnych okolností neprešli.

So zápalom a opuchom sa často spája aj bolesť kĺbov. Krehké a boľavé kĺby sú jedným z hlavných príznakov starnutia. Choroby ako osteoartritída sa s pribúdajúcim vekom objavujú čoraz častejšie, ničia a opotrebúvajú sa aj chrupavky.

Nespavosť, chronická únava a denná ospalosť sú ďalším neduhom, ktorý sa hlási o slovo. Vyvolané môžu byť rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších príčin je spánkové apnoe, ktorej riziko sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje.

pomôcky pre seniorovPrečítajte si tiež
Zdravotné a kompenzačné pomôcky pre seniorov.

Vekom sa objavujú aj problémy s koncentráciou a zábudlivosť. Ide o celkový pokles kognitívnych funkcií.

Po 50-tke sa začína výraznejšie spomaľovať metabolizmus, s čím súvisí aj priberanie na váhe. Kŕčové žily zase súvisia s poklesom pružnosti žíl a ciev, sú tiež indikátorom sedavého spôsobu života a sú spájané s vyšším rizikom ochorenia srdca.

V neposlednom rade sa s pribúdajúcim vekom nabaľujú aj problémy so zrakom a sluchom. Pri strate sluchu vo vyššom veku ide často o problém spôsobený celkovým biologickým fungovaním ucha. Pri problémoch s očami ide o rôzne degeneratívne stavy – starecká slabozrakosť, degenerácia makuly, zelený zákal či šedý zákal.

zdravotné problémy seniorov

 

Starnutie ako kozmetický problém

Popri závažnejších problémoch sa starnutia týkajú aj zmeny vzhľadu, ktoré nesú ťažko mnohé ženy, ale aj muži. Sem môžeme zaradiť:

  • šedivenie vlasov
  • vypadávanie vlasov
  • starnutie pleti a tvorba vrások

1. Šedivenie vlasov

Tým najzjavnejším príznakom starnutia, ktorý sa týka vlasov, je šedivenie vlasov. Vlasy šedivejú kvôli nedostatku melanínu, ktorý sa v určitom veku prestáva tvoriť, lepšie povedané jeho zásoby sa vymíňajú. Ide o pigment, ktorý dodáva vlasom ich farbu. Keď sa farba v jednotlivých folikuloch minie, vyrastajú v podstate bezfarebné vlasy. Tie môžu byť v súvislosti od pôvodnej farby vlasov úplne biele, strieborné alebo šedé. Samotný melanín navyše vlasy hydratuje, preto sú šedivé vlasy drsné a suché.

Vlasom sa tiež míňa kataláza, ktorá dokáže rozkladať peroxid vodíka, ktorý inak vlasy akoby vybieli. Ak sa však podarí telu čo najdlhšie tvoriť melanín ako farbivo a katalázu ako blokátor bielenia vlasov, môžu vlasy odolávať šediveniu oveľa dlhšie. Pomôcť v tom môžu kvalitné vitamíny proti šediveniu vlasov.

 

2. Vypadávanie vlasov

Starnúce vlasy rednú, prichádzajú o svoj objem, ľahšie sa lámu a stávajú sa suchšími. Vo vyššom veku rastú vlasy pomalšie, mení sa ich štruktúra.
Vyrastajúce vlasy sú stále tenšie a tenšie. Práve preto pôsobia redšie. K zmene štruktúry vlasov dochádza kvôli úbytku bielkovín. Kučeravé vlasy sa môžu postupne narovnať, rovné vlasy sa môžu začať točiť.

Navyše dochádza ku skutočnému vypadávaniu vlasov. Narúša sa rastový cyklus vlasov. S pribúdajúcim vekom vypadáva denne miesto bežných 50-100 vlasov až 150 a viac vlasov. Vlasy začínajú rednúť, pretože folikuly nestíhajú nahrádzať vypadnuté vlasy. Keď folikuly prestanú tvoriť vlasy, začína hlavne u mužov ustupovať vlasová línia, tvoria sa im kúty, niektorí ostanú úplne bez vlasov. U žien rednú vlasy po celej hlave rovnomerne.

To, čo môžete urobiť, je udržiavať vlasy v dobrom stave, dopriať im živiny a vitamíny na vlasy, ktoré potrebujú pre zachovanie sily a pevnosti.

zdravotné problémy seniorov vypadávanie vlasov

 

3. Starnutie pleti

Typické zmeny na vzhľade pleti súvisiace s vekom sú škvrny od slnka, starecké fľaky na pleti, svrbivá pokožka, vrásky a ovísanie kože.

Vrásky a starnutie pleti sa pritom často objavuje už na konci druhej dekády života. Zhoršuje sa, ak pravidelne fajčíte a pijete alkohol. Aj slnko a znečistenie prostredia má na pokožku vplyv a urýchľuje objavovanie sa príznakov starnutia a výskyt vrások.

Kvalita pokožky sa zhoršuje tým rýchlejšie, čím menej kolagénu a elastínu sa v nej vyskytuje. Tieto látky sú zodpovedné za pružnosť kože aj jej samotný vzhľad. Tvorbu kolagénu stimuluje napríklad vitamín C či kyselina hyaluronová.

Kyselina hyaluronová je pritom dôležitá pre celé telo, pretože plní rôzne dôležité funkcie.

 

Kyselina hyaluronová a starnutie

babička v okneKyselina hyaluronová sa nachádza takmer v každej bunke v tele, pričom v špecifických častiach tela sa vyskytuje vo vysokých koncentráciách. Kyselina hyaluronová sa nachádza vo všetkých kostných a chrupavkových štruktúrach po celom tele. Tiež v synoviálnej tekutine, ktorou sú obklopené kĺby, či šľachách a väzivových tkanivách. Kyselinu hyaluronovú nájdeme aj v tkanivách vlasovej pokožky a vlasových folikulov. Nachádza sa aj v perách, ďasnách a očiach. A samozrejme, v pokožke.

V každej časti tela plní viacero funkcií. Telo musí zásoby kyseliny hyaluronovej neustále dopĺňať. Kyselina hyaluronová navyše stimuluje tvorbu kolagénu. To všetko sa však s pribúdajúcim vekom zhoršuje a komplikuje. Našťastie je možné dopĺňať kyselinu hyaluronovú v tabletkovej forme. A telo ju už dokáže použiť na tom správnom mieste.

Pokiaľ použijete kyselinu hyaluronovú lokálne, tak účinkuje ako hydratácia. Tiež je možné, že na niektorých typoch pleti (napríklad na mastnej pleti), funguje lepšie a na iných (napríklad na suchej) funguje horšie. Výbornou vecou na kyseline hyaluronovej je to, že je veľmi ľahká a vodnatá, čo je plus pre každého s pokožkou náchylnou na vznik akné. Aknózna pleť totiž neznesie krémové a mastné hydratačné prípravky. Ideálne je zvoliť sérum s obsahom kyseliny hyalurónovej.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com, Biome.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.