Ako sa chatárči na nádherných Donovaloch?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte Donovaly? Už ste tadiaľ prechádzali, alebo ste tam boli na lyžovačke v Parku Snow, či v Dobšinského rozprávkovej dedinke Habakuky?
Donovaly patria medzi najvyhľadávanejšie lokality Slovákov aj zahraničných turistov. Dedinka na sever od Banskej Bystrice začala vznikať už v 17.storočí, keď tam boli najskôr malé osady na výrobu dreveného uhlia, ktoré sa neskôr spojili do obce Donovaly. Dnes mieria ľudia na Donovaly kvôli športu, zábave, turistike – je tam viacero nádherných trás a rozvoj tejto lokality sa ani zďaleka nekončí. Počuli ste už o novom unikátnom rezorte na Donovaloch?

Áno, čoskoro tam bude stáť krytá lyžiarska hala, nová promenáda, zimný štadión a mnoho iných atrakcií, ktoré spríjemnia pobyt návštevníkov tejto oblasti počas celého roka. Donovalley Resort, tak sa celý projekt volá, však okrem atrakcií ponúka aj rekreačnú časť s rozľahlými pozemkami, ktoré už zdobia prvé chaty a zruby.
Dušan Beňovič s manželkou Ivonou, jedni z prvých rezidentov v Donovalley Resort, nám prezradili, ako sa na Donovaloch chatárči a čo všetko táto oblasť ponúka. „Keď vás ráno zobudí slnko na modrej oblohe, je zakúrené v krbe a chystáme raňajky, je to nezabudnuteľné,“ tvrdia usmiati manželia a dodávajú, že chata na Donovaloch je pre nich splnený sen.

 

Chata na Donovaloch

»Prečo ste sa rozhodli pre Donovaly? Prečo nie nejaká iná oblasť?
“S priateľmi sme mali mnoho myšlienok, kde tráviť voľný čas. Zvažovali sme najmä zahraničie, od Chorvátska až po hory vo Švajčiarsku, ale nakoniec zvíťazilo rodné Slovensko.
Rozhodujúcim faktorom bola pre nás dostupnosť, pretože z Trenčína sme na Donovaloch do dvoch hodín. Táto oblasť má však ešte jeden fenomenálny charakter. Na veľmi malom priestore ponúka naozaj veľa. Všetko je na dosah ruky, všade sa dostanete peši. Z roka na rok atrakcií pribúda, čo je skvelé hlavne pre rodiny s malými deťmi. V piatok odstavíme auto a štartujeme ho až v nedeľu večer. A musíme sa priznať, že prsty v tom, že máme chatu práve na Donovaloch, má aj jeden z našich obchodných partnerov a priateľov. Ponúkol nám nielen krásny pozemok, ale aj prepracovanú realizáciu výstavby, takže nebolo o čom premýšľať. Naša chata nám robí radosť už dva roky.” 

»Ktoré ročné obdobie na Donovaloch obľubujete?
“Každý deň je najobľúbenejší, či v zime, či v lete. A nemôžeme zabudnúť na inverziu… Keď vidíte Donovalskú dolinu v zlate, tak to napĺňa dušu. Každý deň na Donovaloch je pre nás jedinečný.”

chatárčenie na Donovaloch

 

Nahor bez starostí

»Keď sa ide na dovolenku alebo sa cestuje na víkendovú chatu, väčšinou máme určité očakávania. Aké sú tie vaše?
“Veľmi často konštatujeme so známymi, s ktorými sa na Donovaloch stretávame, že dolu nechávame povinnosti a starosti, ktoré nás dennodenne stretávajú. Ešte stále pôsobíme v aktívnom biznise, kde si počas týždňa užijeme stres a všetko s tým spojené. Človek si o to viac váži relax v prírode.
Každý z nás potrebuje miesto, kde vypne a porozmýšľa o veciach, na ktoré nemá cez týždeň čas. Už keď cestujeme na chatu, tak sa tá nálada pretvára v zmysle, že si ideme odpočinúť. O to ťažšie bývajú potom tie návraty (smiech).” 

»Je nejaký rituál, ktorý robievate po príchode na chatu?
“Veru jeden rituál máme. Akonáhle otvoríme dvere, manželka symbolicky naleje hruškovicu a takto privítame víkend. Samozrejmosťou sú aj prechádzky v prírode a máme psíky, ktoré si našu chatu užívajú s nami. A zimným rituálom je odhadzovanie snehu.”

 

Ideálny deň

»Ako vyzerá váš ideálny deň na Donovaloch?
“Keď vás ráno zobudí slnko na modrej oblohe, je zakúrené v krbe a chystáme raňajky. Pochádzame z dediny, kde bolo vždy práce neúrekom a to nás baví aj na chatárčení. Stále je čo robiť. Pri manuálnej práci si človek skvele oddýchne. Aj napriek tomu, že bývame v rodinnom dome, naša chata má pre nás neuveriteľnú atmosféru.”

»Chalupa pôsobí útulne a malebne…
“Je to pre nás miesto, kde sa chceme cítiť príjemne. Stojí vo výške 1000 metrov nad morom, samotná klíma je v lete veľmi príjemná a v zime si užijeme viac snehu, než na Považí či v nížinách.
Stavba je projektovaná bezbariérovo. Aj preto, aby hocikto z rodiny či priateľov, kto chatu využije, mal k dispozícii pohodlie a nemusel zdolávať schody alebo iné prekážky. Naša chata nie je len víkendová záležitosť. V budúcnosti tam plánujeme spoločne tráviť aj niekoľko mesiacov v roku.
A k tej útulnosti… Máme odskúšané, že v obývacej časti sa vyspí pokojne aj deväť ľudí. Nikto sa zatiaľ nesťažoval (smiech).”

chatárčenie na Donovaloch

 

Kvalitná a trendová stavba

»Použili ste materiály kameň – drevo – sklo. Sledovali ste súčasné trendy alebo je to zrkadlo vášho vkusu?
“Nesledovali sme extra trendy v dizajne, chceli sme jednoduché, účelné a nadčasové horské obydlie. Sklo môže na niekoho pôsobiť chladne, pre nás je to pekné využitie priestoru a svetla. Ako sme spomínali, celá chata je navrhnutá veľmi prakticky a účelne.
Napríklad v predsieni máme položenú dlažbu, aby keď sa príde zo svahu v lyžiarkach alebo za sychravého počasia, bolo všetko ľahko upratateľné.
V obytnej časti sme zase zvolili kombináciu s drevom, aby sme boli stále v spojení s prírodou. Taktiež obytná časť je orientovaná presne na juh, čiže za pekného počasia máme vo vnútri slnečno.
Spálňová časť je zase orientovaná na sever, čo si najmä v lete veľmi pochvaľujeme. Okolo domu máme vysadených plno stromov, ktoré poskytujú súkromie. Každým rokom sú stromčeky väčšie a väčšie, vytvárame si taký malý les. Na to sa veľmi tešíme. Táto chata je náš splnený sen.”

»Boli pri výstavbe použité aj nejaké moderné materiály?
“Chata je murovaná s tým, že na výstavbu bola použitá tehla vyplnená izolačnou hmotou, čiže nebolo potrebné ďalšie zateplenie. V čase, kedy sme stavbu realizovali, sa táto technológia ešte len predstavovala na trhu. Ale skonštatovali sme, že sme zvolili správne.”

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

 

»Chatárčenie v lone prírody má aj svoje špecifiká. Napríklad v podobe zvieracích návštevníkov…
“Je to tak. Na terase máme vírivku zapustenú do zeme. V čase, keď sa mala osádzať, tak sme v pripravenej jame objavili vretenicu. Boli to trošku ťažké chvíle (smiech), ale našťastie sme to prežili bez ujmy aj my, aj ona. A veľmi často sa stáva, že keď vo večerných hodinách sedíme na terase a rozmýšľame, prechádzajú okolo srnky. Je to úžasný pohľad, ako z rozprávky, keď sa 10 metrov od vás pasie stádo takých krásnych zvierat. To v meste nezažijete.”

Ďakujeme za príjemný rozhovor.

chatárčenie na Donovaloch 

O Donovalley Resort 

chatárčenie na DonovalochAreál Donovalley Resort s rozlohou viac ako 140 000 m2 sa nachádza v banskobystrickom regióne, v obci Donovaly. Jedinečný slovenský projekt je prvým v strednej Európe a ponúkne nielen krytú lyžiarsku halu využiteľnú počas celého roka, ale aj ďalšie zážitky v podobe zimného štadióna, vodného sveta či wellness, tiež  atraktívne priestory pre firemné akcie a kongresy.
Súčasťou rezortu bude aj Donovalská promenáda s početnými obchodmi a tematickými reštauráciami poskytujúcimi príjemné chvíle a oddych návštevníkom Donovalley Resort a okolitých miest.
Otvorenie poslednej časti projektu, krytej lyžiarskej haly, je naplánované na rok 2020. Viac na www.donovalley.sk.

— PR článok —
Foto: Dušan Beňovič

chatárčenie na Donovaloch

chatárčenie na Donovaloch

chatárčenie na Donovaloch 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.