Vintage kuchyňa. Spoznajte jej čaro a zistite ako na to

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kombinácia tradičného zariadenia kuchyne v spojení s modernými prvkami súčasného milénia. Presne taká je vintage kuchyňa, ktorá nás dokáže aj v dnešnej modernej dobe preniesť svojím dizajnom do minulých čias. Nádych histórie je v tomto prevedení citeľný, perfektne sa tu vyníma a práve preto nájdete vintage štýl najčastejšie práve v kuchyniach.

Štýl vintage je už dlhodobo obľúbený, priestorom dodáva potrebný šarm. Interiér v tomto prevedení vyžaruje teplom, príjemným nádychom histórie a romanticky ladenou atmosférou. Vintage siaha do minulého storočia a všetko z dvadsiatych až šesťdesiatych rokov tu nesmie chýbať. Charakteristické pre tento štýl sú najmä predmety s historickou hodnotou, na ktorých sa odzrkadlil zub času s viditeľnými znakmi opotrebovania. Okrem dizajnu kuchyne a vhodných dekorácií nezabúdajte aj na estetické svietidlá zo zašlých čias. To všetko je k vytvoreniu dokonalej atmosféry totiž podstatné, ako by však mala teda taká kuchyňa vyzerať?

 

Úprava priestorov

Typické farby vintage kuchyne sú najmä svetlé a jemné odtiene. Biela, sivá, pieskovo žltá, béžová a ich odtiene. To všetko v tomto štýle bývania hrá výrazný prím, nebojte sa však ani tieto farebné prevedenia kombinovať. Spomedzi materiálov rozhodne vyhráva drevo, sklo, keramický drez či vodovodné batérie z mosadze. Výber svietidla taktiež nepodceňujte, aj to sa podieľa na celkovom čare štýlu.

vintage kuchyňa

Vintage kuchyňu tvorí tradičné vybavenie s nádychom histórie v spojení s modernými prvkami súčasnosti. (2M media / Shutterstock.com)

 

Základ každej kuchyne

Pri výbere kuchynskej linky máte dve možnosti. Buď sa rozhodnete pre tú pôvodnú a začnete jej renováciou, alebo si necháte vyrobiť v duchu tohto štýlu kuchynské zariadenie na mieru. Zabúdať by ste nemali na základné potreby, ktoré sú pri varení v kuchyni nevyhnutné, aj tie sa však snažte ladiť do tohto štýlu.

Kuchynská výbava

Dnes už hravo nájdete vintage kuchynské spotrebiče od výmyslu sveta. Kávovary, rýchlovarné kanvice či kuchynské roboty, to všetko nie je problém vyhľadať aj vo vintage prevedení. Spotrebiče ladené k ostatnému vybaveniu ešte podčiarknu celkový štýl a tieto moderné spotrebiče rozhodne nebudú rušivým prvkom, ba naopak, ich spracovania ešte viac zdokonalia kuchyňu.

 

Oživenie s dotykom prírody

Ak máte priestory zariadené v neutrálnom tóne, no do nákladnejších úprav sa púšťať taktiež nechcete, existuje aj pre vás riešenie, ako si dopriať vintage štýl do kuchynských priestorov.
Renovácie sú v tomto smere viac než vítané,  skúste umiestniť do stredu miestnosti starý drevený jedálenský stôl a doprajte mu nový lak alebo upravte starý kredenc či stoličky. V tomto prípade máte neobmedzené možnosti a rozhodne sa môžete realizovať. Práve takýto opotrebovaný nábytok môže mať totiž aj naďalej nové využitie, stačí mu dopriať len nový nádych.

vintage kuchyňa

Doprajte nový nádych opotrebovanému nábytku a nájdite mu vo vintage kuchyni miesto. (Zastolskiy Victor / Shutterstock.com)

 

Detaily dotvárajú atmosféru

Vintage štýl ešte viac povýšite pomocou rôznych dekorácií a doplnkov. Každý jeden detail je v tomto prevedení podstatný, práve dekorácie totiž výrazne napomáhajú cítiť sa v kuchyni ako doma. Tkané koberce, zdedený príborník, starožitný mlynček, sušená kytica kvetov či keramický set po starej mame, výber je pomerne neobmedzený a všetko s nádychom histórie je tu povolené. Nezabúdajte na návštevu bazárov a antikvariátov, o tieto predmety núdza rozhodne nebude.

S vintage štýlom máte pocit domova a útulnej atmosféry rozhodne zaručený. Neskutočný šarm, estetické spracovanie, romanticky ladená atmosféra  či kontrast moderna s nádychom histórie. Všetko zmienené bývanie v takomto štýle len vystihuje a je potvrdením toho, že si neustále získava čoraz viac priaznivcov. Podľahli ste aj vy kuchyni v tomto čarovnom štýle?

— PR článok —
Foto Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.