Ako funguje hormonálna joga a v čom pomáha táto terapia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hormonálna joga, alebo tiež hormonálna jogová terapia je vo svete veľmi obľúbená a čoraz viac preniká aj na Slovensko. Vytvorila ju Brazílčanka Dinah Rodrigues ešte v 90.rokoch minulého storočia. Je to vlastne jej recept na krásu, bezchybnú postavu a žiarivú tvár. Žiadna kozmetika, krémy, vodičky alebo nebodaj tabletky. Nič z toho. Len cvičenia. Táto vyše 90-ročná dáma pomohla svojou zostavou hormonálnej jogovej terapie k uzdraveniu množstvu žien aj mužov.
Aj preto hormonálna joga zaujala Slovenku Mirku Bartošovú, ktorá získala certifikát a dnes je priekopníčkou týchto cvičení u nás. Jej kurzami prešli stovky žien, ktorým pomohla a naďalej pomáha. “Som šťastná, že môžem touto cestou viesť ženy k uzdraveniu, k lepšiemu pocitu samej so seba. Výsledky sú úžasné, niekedy priam zázračné! A to ma neskutočne napĺňa.”

Pre koho je hormonálna joga?

Pôvodne mala byť najmä pre ženy od 35 vyššie. Tiež pre ženy v menopauze, aj po menopauze. „Ukázalo sa však, že zostava hormonálnej jogovej terapie je účinná a prospešná aj pre mladšie ženy, ktoré trpia akoukoľvek hormonálnou nerovnováhou, či už bolestivou menštruáciou, premenštruačným syndrómom, majú ťažkosti otehotnieť a podobne. Je veľmi účinná aj pri ťažkostiach so štítnou žľazou, najmä pri jej zníženej funkcii,“ vysvetľuje
Práve kvôli rastúcej obľube týchto cvičení napísala knihu Hormonálna joga. Nájdete v nej naozaj všetko dôležité a konkrétne rady i cvičenia.

Ako funguje hormonálna joga?

Hormonálna jogová terapia je holistický liečebný systém vychádzajúci z tradičných jogových techník (ásan), dychových cvičení (pránajámy) a tibetských techník práce s energiou. Hormonálna joga je prirodzená terapia, ktorá aktivuje či obnovuje tvorbu hormónov, posilňuje vaječníky, štítnu žľazu, prištítne telieska, hypofýzu a nadobličky, jednoducho harmonizuje celý hormonálny systém.

Cvičenie je založené na princípe fyziológie: tlakového pohybu a dynamického dychu, ktorými aktivujeme endokrinné žľazy. Povzbudzuje žľazy s vnútornou sekréciou tak, aby navzájom spolupracovali a fungovali ako systém.

Hormonálna jogová terapia pracuje s presnou zostavou jogových pozícií, dynamických dychových techník, s energiou a vizualizáciou. Hlavne vďaka dynamike dýchania stimuluje cvičenie naše žľazy k produkcii hormónov. Doslova tak premasírujeme všetky žľazy.
Svoju rolu hrá, samozrejme, aj posilnenie a uvoľnenie jednotlivých častí tela. Je naozaj dôležité cvičiť hormonálnu jogu správne a tiež pravidelne.

hormonálna joga v lese

Ako pomáha hormonálna joga?

Cvičenie hormonálnej jogy posilňuje svaly, kosti, nervový systém a organizmus ako celok. Ženy určite ocenia ladné a pekne tvarované krivky svojho tela, usmieva sa sympatická Mirka Bartošová. Tu je pár príkladov, kde všade hormonálna joga pomôže:

Na fyziologickej úrovni

 • znovu aktivuje tvorbu hormónov
 • znižuje intenzitu symptómov menopauzy
 • zabraňuje výskytu ochorení spôsobených nízkou hladinou hormónov

Na telesnej úrovni

 • posilňuje svaly
 • napomáha správnemu držaniu tela
 • zvyšuje pružnosť a ladnosť pohybov
 • tvaruje telo
 • posilňuje kosti

Na psychickej úrovni

 • pomáha zvládať stres
 • odstraňuje nespavosť
 • napráva emočnú nerovnováhu
 • odstraňuje depresiu a ďalšie emočné problémy spojené s nízkou hladinou hormónov

Na energetickej úrovni

 • aktivuje individuálnu energiu (prináša vitalitu a duševnú pohodu)
 • zvyšuje vstrebávanie prány
 • aktivuje žľazy, ktoré tvoria hormóny

joga cvikyPrečítajte si tiež
12 jednoduchých joga cvikov pre lepší deň.

„Pri pravidelnom cvičení dochádza k odstráneniu niektorých príznakov už po pár dňoch či týždňoch. Okrem odstránenia uvedených nežiaducich symptómov hormonálna jogová terapia podporuje celkový zdravotný stav, zlepšuje pružnosť tela, pohyblivosť kĺbov, posilňuje pľúca, detoxikuje organizmus,“ tvrdí Mirka Bartošová.

kniha Hormonálna jogaVo svojej knihe Hormonálna joga preto ide krok za krokom. Hovorí o hormónoch, aby sme ich lepšie pochopili. Rozoberá najčastejšie problémy súvisiace s hormonálnou nerovnováhou ako je PMS – predmenštruačný syndróm, myómy, akné, problémy so štítnou žľazou, či problémy s otehotnením.
Mirka ponúka jednoduché techniky, ako nájsť stratenú rovnováhu, ale tiež zostavu cvičení hormonálnej jogy – základné techniky, rozcvičenie a zahriatie tela (warming up) a každodennú zostavu cvičení pre zdravý hormonálny systém.
V závere knihy radí, ako sa zbaviť stresu (antistresové cvičenia), dozviete sa o výžive a jej vplyve na hormonálnu rovnováhu, a tiež aké oleje, bylinky a rastliny môžete používať.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.